حبوبات سرشار از پروتئین و مواد مورد نیاز برای بدن انسان هستند،اما برخی حبوبات مانند لوبیا نفخ آور می باشند که به همین دلیل در این مقاله با روش های از بین بردن نفخ حبوبات خواهیم پرداخت.هرچند که همیشه این گروه از مواد غذایی به دلیل وجود پروتئین و آهن گیاهی در گروه گوشت‌ها قرار می‌گرفتند، اما جدیدا و به دلیل این‌که بدون هر گونه چربی و کلسترول هستند، از گروه گوشت‌ها خارج شده‌اند و می‌توان استفاده آن‌ها را به‌صورت همه روزه در برنامه غذایی این در حالی هست که بایدها و نبایدها یا اما و اگرهای مختلفی در مورد استفاده حبوبات وجود دارند که اهتمام کرده‌ایم در ادامه این مطلب به طرح مهم‌ترین مورد ها آن‌ها پرداخت کنیم.

۱. چه افرادی باید در استفاده حبوبات احتیاط کنند؟

به همین دلیل هم اشخاص مبتلا به بیماری‌های گوارشی مثل ریفلاکس و سوءهاضمه یا سالمندان و خانم‌های باردار باید در استفاده حبوبات احتیاط کنند تا دچار مشکلات چه افرادی باید در استفاده حبوبات احتیاط کنند؟انواع حبوبات به دلیل هضم نشدن قندشان در بدن موجب ایجاد نفخ می‌شوند. خوب تر هست که حبوبات در برنامه غذایی کودکان

۲. فواید استفاده حبوبات

– حبوبات مرجع خوبی برای دریافت فیبر غذایی می باشند و استفاده با نظم آن‌ها می‌تواند جلوی پُرخوری و افزایش وزن خوب تر هست که حبوبات در برنامه غذایی زیر ۲ سال قرار نگیرد و پس از ان هم از حبوبات به میزان کم در برنامه غذایی آن‌ها استفاده گردد.

– فواید استفاده حبوبات را بگیرد.

– فیبر بالای موجود در حبوبات، با تنظیم فشار و قند خون، می‌تواند از نوسانات غیرمنتظره فشار خون – فیبر زیاد موجود در حبوبات، احتمال مبتلا شدن به یبوست‌های مزمن را کاهش می‌دهد.

– حبوبات جزء مواد غذایی بسیار کم‌کالری می باشند و می‌توانند به‌راحتی در رژیم غذایی کسانی که رژیم لاغری – انواع حبوبات، مرجع خوبی برای دریافت پروتئین و آهن برای اشخاص گیاه‌خوار شمرده می‌شوند.

 

۳. میزان مجاز استفاده حبوبات چه‌قدر هست؟

– فیبرهای محلول موجود در حبوبات موجب کنترل سطح کلسترول خون می‌شوند و به همین دلیل هم استفاده حبوبات به اشخاص مبتلا به بیماری‌های قلبی یا کسانی که چربی خون بالایی دارند، سفارش می‌شود. میزان مجاز استفاده حبوبات چه‌قدر هست؟خوب تر هست بدانید که دستورالعمل کلی برای میزان مجاز استفاده انواع حبوبات وجود ندارد و حتی منع کلی هم برای استفاده از این گروه غذایی تعیین نشده هست.

۴. قدم به قدم برای کاهش نفخ حبوبات

این مطلبو از دست ندید! چشم هایتان را با این روش ها جوان کنید
برای به دست کم رساندن نفخ متاثر از استفاده حبوبات می‌توانید این چند را آسان را آزمون کنید:

– به عبارت ساده‌تر، همه اشخاص حتی کسانی که مشکلات گوارشی دارند، باردار می باشند یا در گروه سالمندان جای می‌گیرند هم اگر با استفاده حبوبات دچار مشکلات غیرقابل تحمل نشوند، می‌توانند این گروه غذایی را در برنامه همه روزه خود دارا باشند.

– اگر شما در هر گروه سنی یا جنسی‌ای که قرار دارید، مشکلی با استفاده حبوبات از نظر گوارشی پیدا نکنید، می‌توانید همه روزه یک لیوان حبوبات پخته را در برنامه غذایی خودتان دارا باشید.

جدا کردن پوست قدم به قدم برای کاهش نفخ حبوبات- حبوبات را پیش از پختن بین ۸ تا ۴۸ ساعت در آب ولرم خیس کنید.

خوب تر هست هر ۲ ساعت یک‌بار، آب حبوبات خیش‌شده را عوض کنید.

حبوبات خیس‌شده را پیش از پختن داخل دستمال نخی بریزید و آن‌ها را اندکی مالش دهید تا بتوانید پوست‌شان را جدا کنید.

جدا کردن حبوبات تا حد بسیاری موجب کاهش نفخ آن‌ها می‌شود.

هنگام پخت به حبوبات خود هویج، پیاز، رزماری و کرفس اضافه کنید.

 

۵. چه کسانی با خوردن حبوبات در فراروی خطر قرار می‌گیرند؟

حبوبات را دست کم ۸ تا ۱۰ ساعت بجوشانید. از این ‌رو، اشخاص مبتلا به میگرن یا آلرژی‌های متفاوت باید در مورد استفاده حبوبات با پزشک – از استفاده هم‌زمان حبوبات با سایر خوراکی‌های نفاخ مثل سیب‌زمینی پخته اجتناب کنید.

اگر مبتلا به افسردگی هستید و دوره دارودرمانی را پشت سر می‌گذارید، باید در مورد استفاده حبوبات با پزشک خودتان مشورت کنید، زیرا استفاده هم‌زمان از حبوبات با برخی از دوا های افسردگی – ۲ تا ۳ ساعت پیش از استفاده حبوبات، از خوردن میوه اجتناب کنید، زیرا میوه‌های به‌خودی‌خود موجب ایجاد نفخ می‌شوند و استفاده حبوبات سریعا پس از خوردن میوه‌ها موجب تشدید ایجاد نفخ خواهد گردید.

چه کسانی با خوردن حبوبات در فراروی خطر قرار می‌گیرند؟- استفاده حبوبات می‌تواند موجب تشدید یا تحریک میگرن و بیماری‌های آلرژیک گردد.

از این ‌رو، اشخاص مبتلا به میگرن یا آلرژی‌های متفاوت باید در مورد استفاده حبوبات با خودشان مشورت نمایند.

منبع/راهنمای سفر