رایج ترین درمان های خانگی برای گلودرد

از قدیم الایام محققین طب سنتی درمان خانگی برای گلودرد را عسل و آب لیموترش دانسته اند. می توانید از انواع دمنوش ها و فرآورده های گیاهی دیگر به این منظور استفاده کنید. در ادامه با دیگر روش‌های درمان خانگی رایج در این رابطه آشنا خواهید شد.

از عسل ولیمو استفاده كنید. یك قاشق عسل و آب یك عدد لیموترش را در یك لیوان آب داغ حل كنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود و سپس آن‌را جرعه جرعه بنوشید . عسل درد گلو را تسكین داده و لیمو به كاهش خلط كمك می‌كند.

اگر چند روزی است گلویتان درد می‌كند و هنوز راه چاره‌ای برای آن پیدا نكرده‌اید می‌توانید از روش‌های درمان خانگی ما استفاده كنید. این روش‌ها از نظر متخصصین بهداشت و درمان هم تایید شده است.

۱-مصرف مایعات را ۲ برابر معمول كنید. مایعات باعث رقیق‌شدن خلط وتسریع خروج آن می‌شود.

۲-آب نمك ولرم غرغره كنید. نصف قاشق چای‌خوری نمك را در یك لیوان آب ولرم حل، آن را غرغره كرده وسپس آب دهانتان را تف كنید. این كار هم باعث تسكین گلودرد و هم خروج آسان تر ترشحات می‌شود.

۳-از عسل ولیمو استفاده كنید. یك قاشق عسل و آب یك عدد لیموترش را در یك لیوان آب داغ حل كنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود و سپس آن‌را جرعه جرعه بنوشید . عسل درد گلو را تسكین داده و لیمو به كاهش خلط كمك می‌كند.

رایج ترین درمان های خانگی برای گلودرد

۴-آب‌نبات بمكید. این كاربه خودی خود آرام بخش نیست اما با تحریك بزاق موجب شست و شو وتمیز‌شدن حلق می‌شود.

۵-هوای منزل را مرطوب نگه‌ دارید. این كار از خشك‌شدن غشای مخاط راه تنفسی جلوگیری كرده و سوزش آن را كم می‌كند تا بتوانید راحت‌تر بخوابید. آب دستگاه بخور را هرروز عوض كنید و حداقل هر ۳روز یك بار آن را بشویید تا از تجمع قارچ‌ها و باكتری‌های مضر در آن جلوگیری شود.

۶-سیگار نكشید. دود سیگار گلو را تحریك می‌كند. حداقل وقتی شما یا كودكتان بیمار است، سیگار نكشید و از تمام گازهایی كه بر اثر پاك كننده‌های خانگی (مثل سفیدكننده یا جرم‌گیر) یا بوی رنگ متصاعد می‌شود، دوری كنید.

۷-اگر گلودرد موجب تغییر صدای شما شده، به این معنی است كه تارهای صوتی شما بر اثر التهاب آسیب دیده‌اند؛ بنابراین صحبت‌كردن برای شما خوب نیست و ممكن است باعث لارنژیت و قطع صدای شما شود.

۸-اگر بیمار هستید، مرخصی گرفته و یكی دو روز در منزل استراحت كنید. خستگی در زمان بیماری نه تنها موجب تشدید بیماری خواهد شد بلكه رفتن شما به محل كار ممكن است موجب بیمار‌شدن همكاران شما هم بشود.

رایج ترین درمان های خانگی برای گلودرد

۹-آسان‌ترین و بهترین راه پیشگیری از بیماری، شستن مرتب و دقیق دست‌ها با آب وصابون است؛ به طوری كه مالیدن دست‌ها به همدیگر حداقل ۱۵ ثانیه ( به اندازه خواندن شعر یه توپ دارم قلقلیه) طول بكشد. اگر آب و صابون در دسترس نبود، می‌توانید از ژل‌های ضدعفونی كننده و میكرب‌كش استفاده كنید.

۱۰-هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود، دستمال بگیرید و سپس آن را در سطل آشغال بیندازید. درضمن یادتان نرود كه از لیوان و حوله دیگران استفاده نكرده و از تماس دهان خود با گوشی‌های تلفن و شیر آب سردكن‌ها خودداری كنید.
منبع: تبيان