با اینکه بیماری های تهدید کننده حیات مانند بیماری های قلبی، سرطان، سکته مغزی و دیابت نوع 2 اغلب به بزرگسالان آسیب می رسانند. اما این بیماری ها اغلب عواقب چاقی دوران کودکی هستند. تحقیقات جدید که از میان بیش از نیم میلیون کودک دانمارکی انجام شده است نشان داد که بالا بودن شاخص چربی بدنی در کودکان، خطر افزایش سرطان روده بزرگ و سکته مغزی در بزرگسالی را در پی دارد.
این تحقیقات نشان داد که به طور کلی هر واحد اضافه وزن در سن 13 سالگی، خطر ابتلا به سرطان روده را در بزرگسالی 9 درصد افزایش داده و خطر ابتلا به سرطان کولون سیگموئید (قسمت نزدیک به راست روده) را 11 درصد افزایش می دهد.

چاقی کودکی و تهدید سلامت در بزرگسالی

اگر چه مطالعات نشان می دهند که وزن بیش از حد در دوران کودکی به تنهایی در بزرگسالی میزان بالای سرطان و سکته مغزی را بر عهده دارد، کودکان باید الگوهای سالم تری را برای تغذیه خود اتخاذ کنند (خوردن و ورزش) هرچند در این میان نقش بزرگسالان نیز در دادن عادات غذایی کم اهمیت نیست. به گفته آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان، چاقی اغلب از سن 5 تا 6 سالگی یا در طول سال های نوجوانی آغاز می شود.

کودکان چاق، بزرگسالان چاق در آینده

مطالعات نشان داده اند که کودکان بین 10 تا 13 ساله چاق، 80٪ احتمال تبدیل شدن به یک بزرگسال چاق را دارند. در حال حاضر حدود یک سوم کودکان آمریکایی دارای اضافه وزن هستند. طبق گزارشات منتشر شده درسال 2012، 81 درصد کودکان و 21 درصد نوجوانان چاق بودند که این آمار نشان از کم اهمیت شمردن چاقی در کودکی از سوی والدین دارد.

عوارض ناشی از چاقی دوران کودکی

عوارض ناشی از چاقی دوران کودکی شامل: فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2؛ سطح بالای تری گلیسیرید های آسیب دیده و سطح پایین چربی لیپوپروتئین با چگالی بالا، فشار بیش از حد در سیستم اسکلتی ، درد زانو و کمر و مشکلات فراوان در راه رفتن است.

نوجوانان چاق و افزایش افسردگی

مشکلات چاقی نوجوانان فراتر از موارد فیزیکی و جسمی است.ثابت شده است نوجوانان چاق، نرخ افسردگی بالاتری نسبت به همسن و سالان خود دارند که به خودی خود این مورد به مشکلات وزن آنها افزوده می شود و زندگی کم کیفیتی را برای آن ها به وجود می آورد و این روند تا بزرگسالی آن ها ادامه می یابد.

اهمیت تشخیص زودهنگام چاقی

روی هم رفته، تشخیص زودهنگام اضافه وزن یا چاقی در کودکان توسط والدین آنها بسیار مهم است و اجازه می دهد کاهش وزن در سنین نوجوانی آغاز شود. دکتر دانیلز از دانشگاه کلرادو در مصاحبه ای گفت: “من والدین را تشویق می کنم تا محیط و نوع خوراک را در خانه تغییر دهند.” آنها باید مواد غذایی پرکالری را محدود کنند، نوشیدنی های پرشکر را دور از خانه نگه دارند و اطمینان حاصل کنند که بچه ها به مقدار مناسب میوه و سبزیجات و تنقلات کم کالری مصرف می کنند. والدین می بایست حداقل یک ساعت در روز را به بازی و ورزش با کودکان اختصاص دهند.

انتخاب درست رژیم غذایی برای کودکان

برای درمان چاقی کودکان و نوجوانان نباید از رژیم های غذایی خیلی محدود و رژیم های غذایی خیلی محدود و فعالیت های شدید ورزشی با هدف کاهش سریع وزن به صورت حاد استفاده کرد. این رژیم غذایی می بایست در برنامه های دراز مدت و با تغییرات تدریجی و با دوام تر برایشان ایجاد کرد تا پذیرش آن برای آن ها ساده تر و دلپذیر تر باشد.

وقتی شدت چاقی بسیار زیاد است چه باید کرد؟

در برخی موارد که شدت چاقی زیاد است یا کودک و نوجوان دچار عوارض ناشی از چاقی شده است باید برنامه ای برای کم کردن وزن او پیش بینی کرد ولی در برخی موارد اضافه وزن در حدی است که باید تلاش شود وزن ثابت بماند و اضافه تر نشود و به تدریج با افزایش قد، به صورت نسبی قد و وزن به حد متعادل برسد. با توجه به اینکه شروع بیشتر موارد اضافه وزن از اواخر سنین دبستان و اوایل سنین نوجوانی است، باید از بروز اضافه وزن و چاقی نیز در این سنین به طور صحیح و بدون ایجاد تنش و استرس در روحیه نوجوان پیشگیری نمود.

برگردان: عرب زاده