کلینیک سیب سبز: لیزر موهای زائد در چند جلسه انجام می شود؟

لیزر بهترین راه درمان موهای زائد در تمام نواحی بدن و صورت از جمله چانه، پشت لب، گونه، گردن، دست، پا، کمر و … می باشد. در این روش نور لیزر فقط ریشه موهای زائد را تحت تاثیر قرار داده و به نواحی مجاور پوست و بافت های عمیق تر بدن صدمه ای وارد نمی کند. تاکنون عوارض خطرناكى بجز قرمزی و التهاب چند روزه پوست برای این روش ديده نشده است.

تعداد جلسات مورد نیاز برای لیزر موهای زائد

اگرچه از بین بردن موهای زائد با روش لیزر درمانی بسیار نتیجه بخش است، اما موهای زائد پس از فقط یک جلسه درمان از بین نمی روند. هر تار مو دارای سه مرحله رشد میباشد ولی تنها در فاز رشد فعال است که تراکم ملانین در آن به اندازه ای است، که انرژی نورانی را در حد تخریب جذب می کند.

معمولا موها در فازهای رشد متفاوت هستند ولی همیشه مقداری از موها در فاز خواب (نهفته) می باشند، در این حالت موها فاقد ملانین یا رنگدانه می باشند. زمانی که این موها وارد فاز رشد شود، دارای رنگدانه یا ملانین می شوند. از آنجا که لیزر مو، فقط موهای رنگدانه دار (در فاز رشد) را تحت تاثیر قرار می دهد، در هر جلسه از درمان فقط یک سوم از موها که در این فاز قرار دارند، ازبین میروند.

بنابراین جلسات درمانی باید هر چند وقت یکبار تکرار شود تا به مرور تمام موها را که در زمان های مختلف وارد فاز رشد می شوند، از بین ببرد. به همین دلیل ۴ تا ۶ جلسه برای رفع موهای زائد به فواصل 4 هفته لازم است تا تقریبا همه ی موهای زائد از بین بروند. البته گاهی درمان باید دفعات بیشتری تکرار شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

عوامل موثر بر تعداد جلسات لیزر موهای زائد 

– قسمتی از بدن که قرار است تحت لیزر درمانی قرار گیرد.

– نوع پوست و مو

– سن

– میزان تراکم موها

– جنسیت

زمان ریزش مو بعد از لیزر موهای زائد

اولین اثر لیزر دو هفته بعد از اولین جلسه لیزر موهای زائد مشخص می شود و قبل از آن هیچ اثری بر روی موها قابل مشاهده نیست، ممکن است رشد موهای لیزر شده ۱ الی ۲ هفته بعد از لیزر درمانی ادامه پیدا کند و سپس بریزد. ممکن است یک هفته بعد از انجام درمان موها همراه با شفت آن از پوست به سمت خارج رانده شوند و این احتمال وجود دارد که فرد به اشتباه تصورکند رشد موها افزایش یافته است . شاید این مسئله در قسمتهایی که موهای ضخیم دارید، بیشتر جلب توجه ‌کند.

بعداز گذشت دو هفته مو های لیزر شده شروع به ریزش کرده و بعداز اینکه دوباره رشد کردند نسبت به قبل سست تر و نازک تر می شوند، رشد موها نیز کم می شود و هر بار که لیزر موهای زائد تکرار می شود به موازات آن تراکم موها نیز کمتر میشود تا اینکه بالاخره اکثر موههای زائد ( ۸۰ تا ۱۰۰ درصد ) از بین می روند.

بعد از تعداد جلسات مورد نیاز لیزر، نتیجه تا چه زمانی ماندگار است؟

معمولا بعد از 4 تا 6 جلسه لیزر با كاهش شديد تعداد موها و همچنين كاهش شديد رشد موها بر مى خوريم. اگر فرد مشكل هورمونى نداشته باشد، معمولا نياز به مراجعه دوباره ندارد، ولى افرادى كه دچار تنبلى تخمدانها هستند، ممكن است نياز به تكرار دوباره ليزر، در حد سالى يك تا دوبار داشته باشند. البته موارد ذكر شده مربوط به ليزر موهاى صورت است و در مورد بدن معمولا ليزر موها پس از پايان دوره درمان نياز به تكرار نيست و فرد براى هميشه از موهاى زائد رها مي شود.