قلیان

دود قلیان و سیگار 40 نوع ماده سمی و سرطان زا در خود دارند که به طور علمی هم ثابت شده است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که استعمال سیگار و قلیان باعث به خطر افتادن سلامتی می شود و باید از استعمال آن خودداری کرد. در این مقاله از دکتر سلام به خطرات استفاده از قلیان پرداخته ایم. با ما همراه شوید.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان در خصوص خطرات استفاده از قلیان برای سلامتی و باورهای غلط در این خصوص نکاتی را ارائه کرد.

فرهاد صفدری شنبه گفت: دود قلیان و سیگار چهار هزار نوع ماده سمی و 40 نوع ماده سرطان زای ثابت شده دارد.
وی افزود: حجم دود ایجاد شده در یک وعده مصرف قلیان، برابر با 50 تا 100نخ سیگار است و این مطلب گویای عمق آسیب های آن برای سلامتی است.
صفدری در خصوص برخی باورهای غلط مردم درباره قلیان اظهار کرد: ویتامینه بودن معسل ها و یا استفاده از مواد میوه ای یا عصاره میوه ها در آنها از جمله این باورهای اشتباه است.
این مقام مسئول مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: بر اساس آخرین تحقیقات رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این معسل ها از تنباکوی معمولی قلیان بسیار خطرناک تر هستند چون از تنباکوهای کم ارزش تهیه شده و با مواد شیمیایی و به روش های شیمیایی خوشبو و معطر می شوند و تمام این مواد معسل شیمیایی در اثر تنفس وارد سیستم ریه و دستگاه تنفسی افراد شده و مشکلات زیادی را به دنبال دارد.
وی ادامه داد: استفاده مشترک از دهانه قلیان از جمله دیگر مشکلات در این زمینه است که انواع بیماری های دهان و لثه و یا بیماری های خطرناکی مانند سل و بیماری های تنفسی را ایجاد می کند که بسیار نگران کننده است.
صفدری گفت: پیری زودرس پوست و سایر مشکلات برای زیبایی پوست نیز از دیگر عوارض استفاده از قلیان است.
مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت خوزستان تاکید کرد: تهدید جدی قلیان، استفاده از مواد مخدر صنعتی و الکل همراه با مواد تنباکو و معسل است چون در برخی مواقع فرد نمی داند مواد مخدر استفاده می کند که آغشته به مواد مخدر یا الکل است.
وی بیان کرد: استفاده از آن باعث اعتیاد و مشکلات متعدد سلامتی می شود چون مصرف تنفسی الکل به مراتب از مصرف خوراکی آن خطرناک تر است.

منبع: ایرنا