زوجین

تمام زوجین دوست دارند که زندگی خوب و پر از شادی در کنار همسر خود داشته باشند و با شناخت علایق همدیگر بتوانند خانواده خوشبختی را درست کنند. در این مقاله از دکتر سلام نکات طلایی برای شناخت بهتر همسر خود را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را حتما مطالعه کنید و آن را از دست ندهید. با ما همراه شوید.

هر زنی دوست دارد همسرش هنگام خانه آمدن برای او دسته گلی بخرد و هر مردی هم علاقه دارد وقتی به خانه آمد همسرش با خطی از خنده در را برای او باز کند. فهمیدن اینکه همسرتان چه چیزی را می پسندد تا با آن بتوانید خانواده خوشبختی باشید، کار دشواری نیست.

انسان ها از زمانی که خودشان را می شناسند، دنیایی با روحیات و ویژگی های مختلف که مخصوص خودشان است را می سازند. مرد و زن که در دو جهان متفاوت رشد کرده اند، حالا باید در دنیای خود را باز کنند تا یک نفر را که خود صاحب فضای دیگر است به آن وارد شود. دختر و پسر هر چقدر دنیاهای متفاوتی داشته باشند با شروع پیوند و زندگی شان باید تلاش کنند که خود را به همدیگر نزدیک تر کنند. برای این کار ابتدا باید نسبت به هم شناخت پیدا کنند. منظور از شناخت فقط دانستن اینکه از چه رنگ و غذا و حیوانی خوشش می آید نیست بلکه این آگاهی باید نسبت به رفتار و اخلاق باشد. اینکه همسر من دوست دارد من چگونه حرف بزنم، با دیگران برخورد کنم، در محیط درسی یا کاری روابطم چگونه باشد و چه رفتاری را از من به عنوان همسر در خانه انتظار دارد، مد نظر می باشد.

زنان هم از این که همسرشان نسبت به ارتباط آن‌ها با نامحرم از خود حساسیت معقول نشان می دهند، خوش‌حال باشند؛ چرا که مردانی که خود نسبت به این روابط، بی خیال هستند از نظر روانی سالم نیستند.

چه مردها و چه زن‌ها برای خود روحیاتی داشته و نسبت به مسائل خاصی حسّاسیت دارند؛ مثلاً مردها از نظر روانی دوست دارند که همسرانشان برای آن‌ها آرایش کنند یا زن‌ها دوست دارند که همسرانشان همیشه محبّتشان را نسبت به آن‌ها ابراز کنند. به این نوع از روحیّات، «روحیّات نوعی» می گویند؛ یعنی روحیّاتی که در نوع مردان یا زنان وجود دارد. روحیّاتی هم هست که به آن‌ها «روحیّات شخصی» می‌گویند؛ یعنی روحیّاتی که در یک مرد یا یک زن وجود دارد و عمومی نیست؛ مثل این که کسی به مهمان زیاد حسّاس است و دیگری به دوری از پدر و مادر.

برای این‌که زن و شوهر بتوانند در کنار هم به آرامی زندگی کنند، باید به روحیّات هم احترام بگذارند. یکی از دلایل اصلی اختلاف در زندگی مشترک، توجّه نکردن به همین روحیّات و حسّاسیت‌ها است.

یک همسر هنرمند، کسی است که بتواند در اوّلین فرصت از روحیّات نوعی و شخصی طرف مقابلش آگاه شود. برای به دست آوردن روحیّات نوعی همسر، باید قبل و بعد از ازدواج، درباره روحیّات مرد و زن اطلاعاتی کسب کرد؛ البتّه مشاوره با یک روان‌شناس آگاه و متعهّد، سریع‌تر و بی‌خطاتر ما را به این مقصد می رساند.

روحیّات و حساسیت‌های نوعی

زنان نباید فراموش کنند که بیش‌تر مردان، دوست دارند وقتی از سرِ کار به خانه می آیند، با همسری مرتب و آراسته مواجه شوند که با رویی گشاده و خندان به استقبالشان آمده است. مردها از این که وقتی به خانه می آیند، با شکایت مادر از بچه‌ها روبرو شوند فراری هستند؛ پس به هنگام استقبال، این نکات را رعایت کنید. بدرقه را هم فراموش نکنید. وقتی همسرتان برای کار از خانه خارج می شود، حتماً تا دم در او را همراهی کنید.

حالا مردها توجّه کنند که زن‌ها قبل از بچه‌دار شدن، به جهت تنهایی، و در هنگام بارداری ، به جهت داشتن حالت خاص، نیازمند توجّه ویژه‌ای هستند که در صورت پاسخ گویی به این نیاز می توان رابطه میان خویش و همسر را مستحکم کنند؛ البتّه از این نکته هم نمی توان چشم پوشید که برخی از زن‌ها بدون این که دست خودشان باشد، در هنگام بارداری نسبت به بوی مردشان حسّاسیت زیادی پیدا می کنند. اگر توجّه داشته باشید که این حالت کاملاً غیراختیاری است، در رابطه میان شما و همسرتان هیچ مشکلی پدید نمی‌آید.

زن‌ها به یاد داشته باشند که مردها نسبت به اطاعت زن از خویش حسّاسیت ویژه دارند. اطاعت نه تنها ما را در مقابل شوهرمان کوچک نمی کند؛ بلکه محبّت ما را در دل او زیاد می کند. مردها زن‌هایی را که از آن‌ها تبعیت می کنند به شدّت دوست می دارند. چنین زنی یکی از بزرگ‌ترین امتیازات زندگی مرد به شمار می رود. به یاد داشته باشید که یک از حقوق اصلی مرد بر عهده زن، همین تبعیت است.

روحیه تبعیت علاوه بر این که جایگاه زن را در نزد همسر بالا می برد، در پیش‌گاه الهی نیز مقامی بس رفیع به او داده و رحمت الهی را به سوی او جلب می کند؛ امّا خودسری و عدم تبعیت هم موجب خروج از مسیر آفرینش می شود؛ البته مردها هم نباید از این حق سوء‌استفاده کرده و به جای عقل و منطق براساس میل خویش زندگی را مدیریت کنند.

زوجین

مردها این نکته را فراموش نکنند که زنان، وابستگی خاصی نسبت به خانواده؛ به ویژه پدر و مادرشان دارند. این تعلق خاطر در زنان نسبت به مردان بیش‌تر است. بنابراین، از این‌که همسرمان در ابتدای ازدواج تمایل زیادی به دیدار مادر دارد، ناراحت و گله‌مند نباشیم. اگر به این روحیه احترام بگذاریم، به مرور زمان رو به اعتدال خواهد رفت. احترام به این روحیه، موجب خواهد شد. پیوند محبتی زن و شوهر عمیق‌تر از پیش شود؛ البته زن‌ها هم باید توقّع خود را متناسب با شرایط مرد تعدیل کنند.

یک سفارش دیگر به مردها: زن‌ها از این که مردانشان گوشه‌گیر و کم‌حرف باشند، خوش‌حال نمی شوند. آن‌ها دوست دارند که مردها در محیط خانه گوینده‌های خوبی باشند؛ اما به شدت حساس هستند که مردانشان علاوه بر این، شنونده‌های خوبی هم باشند؛ پس علاوه بر این که محیطی صمیمی را برای گفتگو فراهم می کنید، در هنگام صحبت همسرانتان با توجّه ویژه به سخنان آن‎‌ها، تمایل خود را به شنیدن اعلام کنید. این نکته را مردانی که همسر خانه‌دار دارند بیش از دیگران باید رعایت کنند؛ چرا که زنان خانه‌دار ارتباط کم‌تری با محیط بیرون از خانه داشته و بیش‌ترین نیاز خود را به گفتگو، با سخن گفتن با همسرانشان پاسخ می دهند.

دو قدم تا شناخت همسر آینده

زنان هم از این که همسرشان نسبت به ارتباط آن‌ها با نامحرم از خود حساسیت معقول نشان می دهند، خوش‌حال باشند؛ چرا که مردانی که خود نسبت به این روابط، بی خیال هستند از نظر روانی سالم نیستند.

البته نباید فراموش کرد که حساسیت بی‌جا؛ یعنی حساسیّتی بیش از آنچه که شرع حکم می کند، موجب مشکلات فراوانی شده و حتّی گاهی فرد را به ورطه انحراف نیز می کشاند. حساسیت بی‌جا نه تنها مشکلی را حل نمی کند؛ بلکه طرف مقابل را به وادی لجاجت می کشاند. وقتی هم که پای لجاجت به میان آمد، عرصه برای عقل و تدبیر تنگ می شود. در این هنگام همسر ما دیگر نمی تواند به صورت منطقی به مساله ارتباط با نامحرم فکر کند؛ در نتیجه رفتاری غیرعاقلانه از خود بروز داده و تنها به مخالفت با ما می اندیشد.

منبع: تبیان