واکسن روتاویروس

دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک دارای اهمیت بسیار زیادی هستند. اگر واکسن روتاویروس را تا قبل از 15 هفتگی کودکان تزریق نکنید، موجب پیشگیری از مرگ کودکان مبتلا به اسهال شدید می شود. همینطور واکسن پنوموکوک برای پیشگیری از ذات الریه بسیار اهمیت دارد و در افراد مبتلا به دیابت مورد استفاده قرار می گیرد.

دکتر مهرناز رسولی‌نژاد درباره اهمیت و نقش واکسن روتاویروس و پنوموکوک در پیشگیری از بروز بیماری‌های عفونی کودکان که مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار دارد، اظهار کرد: در حال حاضر روتاویروس عامل مهم بروز اسهال در کودکان محسوب می‌شود بنابراین تزریق این واکسن برای کودکان بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: این ویروس در کودکان سبب بروز اسهال شدید، استفراغ، تب و دل‌درد می‌شود که بهترین راه پیشگیری از آن تجویز واکسن به صورت خوراکی است.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه استفاده از واکسن روتاویروس (عفونت کودکان) ۷۰ تا ۸۰ درصد در پیشگیری از این بیماری برای کودکان موثر است، خاطرنشان کرد: این واکسن در ۳ دوره و طی ۲، ۴ و ۶ ماهگی کودک باید استفاده شود واین واکسن اثربخشی بسیار خوبی دارد.

رسولی‌نژاد تصریح کرد: در صورت اسهال شدید در کودک و کمبود آب و الکترولیت بدن، عدم استفاده از این واکسن قبل از ۱۵ هفتگی سبب مرگ کودک خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه واکسن پنوموکوک (سینه‌پهلو) نیز برای پیشگیری از ذات‌الریه بسیار حائز اهمیت است، عنوان کرد: این واکسن در افرادی که طهال آنها بر اثر بیماری یا سایر مشکلات برداشته شده است و نقص سیستم ایمنی دارند، کاربرد بسیار مهمی دارد.

این متخصص بیماری‌های عفونی ادامه داد: واکسن پنوموکوک در افراد مبتلا به دیابت، بیماران مزمن ریوی، افراد مسن بالای ۵۰ سال نیز باید هر ۵ سال یک‌بار تکرار شود چرا که این واکسن تا ۹۵ درصد از بروز این بیماری پیشگیری می‌کند.

رسولی‌نژاد گفت:عدم استفاده از این واکسن در مواردی سبب مرگ افرادی که ذات‌الریه داشته یا بامشکل نقص سیستم ایمنی بدن روبه رو هستند، می‌شود.

گفتنی است، اکبر ترکی نماینده مجلس، هفته پیش از موافقت مقام معظم رهبری با برداشت ۱۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای تولید واکسن پنوموکوک (سینه پهلو) و روتاویروس (عفونت کودکان) خبر داده بود.

منبع: شفا آنلاین