رژیم DASH

تغییرات غذایی می تواند به کنترل فشارخون کمک کند. یک رژیم غذایی طراحی شده برای افزایش فشار خون پایین به عنوان رژیم غذایی DASH شناخته شده است. این به معنای رویکردهای غذایی برای توقف فشارخون است. رژیم DASH توصیه می کند که بیشتر سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم چرب، مرغ، آجیل و ماهی را مصرف کنند.

از گوشت قرمز، چربیهای اشباع شده و شیرینیها باید اجتناب شود. رژیم DASH می تواند فشار خون را در عرض 2 هفته کاهش دهد. همچنین می تواند باعث کاهش مصرف سدیم شود. پیشنهاد مصرف روزانه ی رژیم DASH :

8-7 آجیل
5-4 وعده سبزیجات
5-4 وعده از میوه ها
3-2 وعده از فرآورده های لبنی کم چربی یا چربی
3-2 وعده از چربی ها و روغنها
2 یا کمتر از گوشت، مرغ و ماهی
در رژیم غذایی DASH، آجیل، دانه و لوبیای خام باید به 4-5 واحد در هفته محدود شود.

چگونگی کاهش فشار خون: ورزش

ورزش یکی دیگر از عوامل شیوه زندگی است که می تواند فشار خون را کاهش دهد. توصیه می شود که بزرگسالان در هر هفته حدود 150 دقیقه از ورزش متوسط داشته باشند. این می تواند شامل تمرینات قلبی عروقی مانند راه رفتن، دوچرخه سواری، باغبانی و یا سایر ورزشهای هوازی باشد. فعالیتهای تقویت عضله حداقل دو بار در هفته توصیه می شود و کشش باعث انعطاف پذیری شما می شود و باعث جلوگیری از آسیب می شود. اگر در حال حاضر غیر فعال هستید و می خواهید تمرین کنید، با پزشک خود مشورت کنید. با انجام فعالیتهایی که شما از آن لذت می برید یا دوستان ورزشی را برای پیوستن به خود پیدا کنید، خود را با ورزش سرگرم کنید!

داروی دیورتیک چیست؟

اگر رژیم غذایی و ورزش برای کاهش فشار خون کافی نیست، اولین داروها توصیه می شود اغلب دیورتیکها یا به اصطلاح “قرص های آب” هستند. این باعث کاهش سطح سدیم و مایع در بدن برای کاهش فشار خون می شود. مصرف دیورتیکها به این معنی است که شما اغلب ادرارخواهیدکرد. گاهی اوقات دیورتیکها سطح پتاسیم را نیز کاهش می دهند، که می تواند منجر به ضعف عضلانی، گرفتگی پا و خستگی شود. سایر عوارض جانبی دیورتیکها شامل افزایش قند خون در افراد مبتلا به دیابت می باشد. به ندرت، اختلال نعوظ ممکن است رخ دهد.

دیورتیکهای طبیعی

قاصدک، زنجبیل، جعفری، زالزالک و یخبندان ممکن است اثر دیورتیک داشته باشد که باعث کاهش میزان سدیم و آب می شود که به کاهش فشار خون کمک می کند. قبل از مصرف هر نوع دیورتیکهای طبیعی، بسیار مهم است قبل از مصرف هر نوع داروی طبیعی، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از گیاهان و مکملها ممکن است در حقیقت مشکلات پزشکی شما را بدتر کنند.


داروهای بتابلوکر چیست؟

مسدود کننده های بتا، داروی دیگری است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. آنها اثرات سیستم عصبی سمپاتیک را در قلب متوقف می کنند. این کار حجم کار قلب را کم می کند و نیاز به کم خون و اکسیژن دارد که سرعت ضربان قلب را کاهش می دهد. آنها همچنین می توانند برای درمان بیماریهای دیگر، از جمله ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) استفاده شوند.

عوارض جانبی بتا-مسدود کننده

عوارض جانبی بتابلوکرها می تواند شامل موارد زیر باشد:سرگیجه
بی خوابی
تنگی نفس
پاها و دست های سرد
اختلال نعوظ
ضربان قلب آهسته
ادم (تورم در مچ پا، یا پاها)
مشکل تنفس
افسردگی

• داروی ACE مهاری چیست؟

مهار کننده های ACE (آنزیم تبدیل آنژیوتانسین) یکی دیگر از داروهای ضد فشار خون هستند. آنها سطح بدن آنژیوتانسین II را کاهش می دهند که مادهای است که عروق خونی را مختل می کند. این به این معنی است که شریانها باز (dilated) و فشار خون پایین تر است. مهارکننده های ACE را می توان به تنهایی و یا با داروهای دیگر مانند دیورتیکها استفاده کرد. عوارض جانبی مهارکننده های ACE می تواند شامل بثورات پوستی، سرفه خشک، سرگیجه و افزایش سطح پتاسیم باشد. زنان باردار، برنامه ریزی برای باردار شدن و یا تغذیه با شیر مادر نباید از مهار کننده های ACE استفاده کنند.

داروهای ARB چیست؟

مسدود کننده های گیرنده آنیوتنسین باعث جلوگیری از فعالیت آنژیوتانسین II در شریانها می شود. این به این معنی است که شریانها باز می شوند و فشار خون پایین می رود. ARB ها می توانند چند هفته کارکنند. عوارض جانبی می تواند شامل سرگیجه، گرفتگی عضلانی، بیخوابی و افزایش سطح پتاسیم باشد. همانند مهارکننده های ACE، زنان باردار، یا شیرده نباید ARB ها را مصرف کنند.

داروهای مسدود کننده کانال کلسیم چیست؟

مسدود کننده های کانال کلسیم داروهایی هستند که حرکت کلسیم را به سلولهای قلب و عروق کاهش می دهند. این باعث کاهش قدرت انقباضات قلب و شریانها می شود، به این ترتیب آنها اجازه می دهند تا بیشتر باز شوند و فشار خون پایین بیاورند. عوارض جانبی مسدود کننده های کانال کلسیم می تواند شامل تپش قلب، سرگیجه، مچ پا و یبوست باشد. مسدود کننده های کانال کلسیم را می توان به تنهایی یا با سایر داروهای فشار خون مصرف کرد. آنها باید با غذا یا شیر گرفته شوند. به علت تعاملات بالقوه، کسانی که مسدود کننده کانالهای کانال کلسیم هستند باید از الکل و سبزی گریپفروت اجتناب کنند.

• داروهای دیگر

انواع داروهای بیشتری وجود دارد که فشار خون را پایین می آورد. برخی از این ها مسدود کننده های آلفا، وازودیلاتورها و آگونیستهای مرکزی آلفا هستند. اگر داروهای دیگر غیرفعال شده باشد یا اگر وضعیت دیگری همراه با پرفشاری خون دارید پزشک شما ممکن است این داروها را تجویز کند. عوارض جانبی می تواند شامل پالس سریع، دلتنگی، سرگیجه، اسهال، یا سردرد باشد.

درمانهای خانگی

نشان داده شده است که مراقبه و سایر تکنیکهای آرام کردن می تواند به کاهش فشارخون کمک کند. یوگا، تایچی و تمرینات تنفسی نیز می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. بهترین زمان این است که این ترکیب با تغییر در رژیم غذایی و ورزش همراه باشد. در صورت استفاده از داروهای گیاهی به پزشک خود بگویید اگر برخی از این داروها واقعا می توانند فشار خون را افزایش دهند یا با داروهای فشار خون شما ارتباط برقرار کنند.
مکملهای زیر ممکن است فشارخون را کاهش دهند:
کوآنزیم Q10 (CoQ10)
اسیدهای چرب امگا 3
آمینواسید


نکاتی برای زندگی با بیماری فشار خون بالا

فشار خون اغلب عمر طول می کشد، بنابراین پس از یک برنامه مدیریت دقیق ضروری است. حفظ فشار خون شما تحت کنترل می تواند خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه را کاهش دهد و می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

نکات زیر برای مدیریت فشار خون شما هستند:

اگر دارو تجویز شود، داروهای فشار خون را مصرف کنید
افزایش فعالیت بدنی (حداقل 30 دقیقه پنج روز در هفته)
حفظ وزن سالم
برچسب های تغذیه را بخوانید و غذاهای کم نمک و سدیم مصرف کنید
میوه های بیشتر، سبزیجات، غلات و لبنیات کم چرب را بخورید
محدود کردن مصرف الکل.

برگردان عرب زاده