پیشگیری و مقابله با سرطان پستان

امروزه سرطان سینه جزو مرگبارترین سرطان های دنیا به شمار می رود. برای مقابله با این سرطان خطرناک می توانید از برخی روش های تغذیه ای مناسب کمک بگیرید. از جمله این خوراکی هامی توانیم به انواع قارچ، انار، بروکلی، عدس، گردو و دیگر خوردنی های مفید اشاره کنیم.


دانه های انار حاوی مقدار فراوانی از آنتی اکسیدان های ضد سرطان هستند. این دانه ها سرشار از اسید الاجیک هستند که آنتی اکسیدانی موثر در پیشگیری از سرطان پستان است. افزون بر این، دانه های انار به حفظ سلامت قلب نیز کمک می کنند.

سرطان پستان یکی از انواع شناخته شده سرطان است. خطر ابتلا به این سرطان برای زنان 40 ساله و بزرگ‌تر و افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری هستند، بیشتر است.

به گزارش “اکتیوبیت”، اما روش هایی برای پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان وجود دارند. شما می توانید از سیگار کشیدن پرهیز کنید، به طور منظم ورزش کنید، و مواد غذایی سالم و مغذی مصرف کنید. برخی مواد غذایی توانایی بیشتری در پیشگیری از ابتلا به سرطان پستان دارند. در ادامه با برخی از بهترین نمونه ها در این زمینه بیشتر آشنا می شویم.

قارچ ها

مطالعات جدید نشان داده اند که مصرف قارچ می تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان در زنان را پیش از دوران یائسگی کاهش دهد. قارچ ها حاوی آنتی اکسیدانی به نام ال-ارگوتیونئین هستند که توانایی خود در زمینه پیشگیری از سرطان را نشان داده است.

قارچ ها را به راحتی می توانید به غذاهای مختلف مانند پیتزا، نیمرو، سرخ کردنی ها و همبرگرها اضافه کنید.

جوانه بروکلی

جوانه های بروکلی شبیه به جوانه های لوبیا به نظر می رسند، اما نازک‌تر و ظریف‌تر هستند. همچنین، آنها حاوی ترکیبات ضد سرطان مانند گلوکورافانین هستند. کارشناسان بسیاری جوانه های بروکلی را به عنوان منبعی منحصر به فرد از آنزیم های سمزدا که از سلول های انسان در برابر سرطان محافظت می کنند، در نظر گرفته اند.

جوانه های بروکلی از نظر مزه شبیه به خود بروکلی هستند، اما از نظر بافت شباهت بسیاری به کاهو دارند. از این رو، آنها را می توانید به سالادها و ساندویچ ها اضافه کنید. همچنین، جوانه های بروکلی را می توانید به پاستای مورد علاقه خود نیز اضافه کنید.

دانه های انار

دانه های انار حاوی مقدار فراوانی از آنتی اکسیدان های ضد سرطان هستند. این دانه ها سرشار از اسید الاجیک هستند که آنتی اکسیدانی موثر در پیشگیری از سرطان پستان است. افزون بر این، دانه های انار به حفظ سلامت قلب نیز کمک می کنند.

دانه های انار را می توانید به سالادها، غلات صبحانه، اسموتی ها و بسیاری غذاهای دیگر اضافه کنید. تنها به این نکته توجه داشته باشید که دانه های انار حاوی قند طبیعی فراوان هستند، از این رو بهتر است نیمی از یک میوه را در روز مصرف کنید.

پیشگیری و مقابله با سرطان پستان

عدس

مطالعات جدید پیوند بین عدس و حبوبات دیگر با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان را نشان داده اند. عدس حاوی فولات، فیبر، و بسیاری مواد مغذی دیگر است که بدن را در ارائه عملکرد درست یاری می دهند.

عدس اغلب به سوپ ها و آش ها افزوده می شود، اما از پودر آن می توان برای تهیه همبرگرهای بدون گوشت نیز استفاده کرد. همچنین، می توانید از عدس به جای پودر گوشت در سس های پاستا و غذاهای مکزیکی استفاده کنید.

گردو

گردو حاوی ترکیباتی از جمله اسیدهای چرب امگا-3، آنتی اکسیدان ها و فیتواسترول ها است که بدن را سالم و سرحال نگه می دارند. تمام این مواد ممکن است به پیشگیری یا کند کردن رشد سلول های سرطانی کمک کنند.

گردو را می توانید به سالادهای مختلف اضافه کنید، اما از این ماده غذایی بیشتر در محصولات پخته استفاده می شود. از براونی تا کیک هویج و مافین ها، گردو یک افزودنی فوق العاده است. مصرف گردو به تنهایی می تواند تجربه خواب خوب شبانه را نیز رقم بزند.

بلوبری

بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان های ضد سرطان است و مواد غذایی معدودی از این نظر توانایی رقابت با بلوبری را دارند. بلوبری می تواند رشد تومورهای سرطانی را از طریق مجبور کردن سلول های سرطانی به خودکشی کاهش دهد. خودکشی سلول های سرطانی طی فرآیندی به نام آپوپتوز صورت می گیرد.

اسفناج

اسفناج سرشار از ویتامین های C، D، A و فولات است که همگی با کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان پیوند خورده اند. همچنین، اسفناج منبع خوبی برای ویتامین B است که نقش مهمی در رشد سلولی و محافظت از سلول ها در برابر حمله سرطان ایفا می کند. اسفناج را می توانید به غذاها و اسموتی های مختلف اضافه کنید.

پیشگیری و مقابله با سرطان پستان

تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از پروتئین و چربی است، از این رو یکی از مواد غذایی محبوب در وعده غذایی صبحانه محسوب می شود. اما تخم مرغ حاوی ماده مغذی مهمی به نام کولین نیز است که توانایی خود در کاهش چشمگیر خطر ابتلا به سرطان پستان را نشان داده است.

زرده تخم مرغ حاوی کولین است. مقدار مصرف توصیه شده روزانه برای کولین 425 میلی گرم است، که یک زرده تخم مرغ تقریبا یک چهارم از آن را تامین می کند.

ماهی سالمون

ماهی سالمون به واسطه اسیدهای چرب امگا-3 موجود در آن که توانایی خود در کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی را نشان داده اند، به عنوان یک ابرماده غذایی شناخته شده است. اما این ماده غذایی حاوی سطوح بالای ویتامین D نیز است که می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان کاهش دهد. از ماهی سالمون می توانید به روش های مختلف و در غذاهای مختلف استفاده کنید.

نان چاودار

نان چاودار تهیه شده از غلات کامل که حاوی فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی و ماده مغذی گیاهی به نام اسید فیتیک است، مبارزی توانمند در برابر سرطان محسوب می شود. در تهیه این نان از آرد چاودار به جای آرد گندم استفاده می شود.

مزه اندکی ترش این نان آن را به گزینه ای عالی برای ساندویچ ها تبدیل می کند. به همراه این نان می توانید از تخم مرغ آب پز و آووکادو در وعده غذایی صبحانه استفاده کنید، که به شما در حفظ احساس سیری برای مدت زمانی طولانی‌تر کمک خواهد کرد.

عصر ایران