علت خشکی پوست چیست؟

خشک شدن پوست ما یک وضعیت ناراحت کننده است که نشانه آن پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردگی بخش‌های از پوست بدن است که می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. شما ممکن است به طور طبیعی پوست خشکی داشته باشید، اما اگر حتی پوستتان چرب باشد ممکن است در زمان‌های با خشکی مواجه شود. این اتفاق ممکن است در تمامی بخش‌های بدن روی دهد اما بیشترین تأثیر آن روی دست و پا است.

انواع پوست خشک

مواجهه با شرایط آب و هوایی خشک، آب گرم و مواد شیمیایی خاص یا حتی داشتن شرایط پزشکی و بیماری‌های مختلف می‌تواند منجر به خشکی پوست شما شود.

در علم پزشکی به خشکی پوست، درماتیت میگویند، انواع مختلفی از درماتیت وجود دارد:
برخورد و یا تماس با محرک
برخورد و یا تماس آلرژیک
سبورئیک
اتوپیکدرماتیت تماسی زمانی رخ می‌دهد که پوست شما به چیزی که آن را لمس می‌کند واکنش نشان می‌دهد و باعث التهاب موضعی می‌شود، در واقع این اتفاق زمانی می افتد که شما با مواد شیمیایی تحریک کنند در تماس باشید.
درماتیت آلژیک زمانی رخ می‌دهد که پوست شما در معرض یک ماده حساس مانند نیکل قرار می‌گیرد
درماتیت سبوریک مربوط به زمانی است که پوست شما چربی (روغن) بیش از حد تولید می‌کند، باعث بروز نقاط قرمز در روی پوست شما می‌شود. این مورد بیشتر در نوزادان دیده می‌شود.
درماتیت اتوپیک نیز یک نوع اگزما است، در واقع یک نوع بیماری پوستی مزمن است که باعث پوسته پوسته شدن می‌شود.
اما شرایط دیگری نیز مانند دیابت نوع 2 و یا پسوریازیس وجود دارند که آنها نیز منجر به خشکی پوست می‌شوند.

عوامل بالا رفتن شانس ابتلا به پوست خشک

خشکی پوست ممکن است در هرکسی ایجاد شود، اما برخی از عوامل وجود دارد که شانس این مورد را افزایش می‌دهد:

سن: خشکی پوست در بزرگسالان بیشتر اتفاق می افتد زیرا با گذشت زمان منافذ پوستی چربی کمتری تولید می‌کنند و این امر باعث خشک شدن پوست می‌شود.
سابقه خانوادگی: اگر سابقه‌ای از خشکی پوست و یا سایر مشکلات آلرژیکی پوستی در خانواده شما باشد امکان ابتلای شما به این مسئله نیز چند برابر می‌شود
فصل: زمانی که رطوبت هوا کم‌تر باشد پوست نیز خشک می‌شود. مثلاً در فصل‌های پاییز و زمستان پوست خشک بسیار شایع است اما در تابستان به دلیل وجود رطوبت پوست شما خشک نخواهد شد.
شستشوی: حمام کردن زیاد و یا استفاده فراوان از آب گرم می‌تواند پوست شما را بیشتر در معرض خشک شدن قرار دهد.

درمان پوست خشک

برای درمان خشکی پوست باید به دکتر مراجعه کنید تا بر اساس دلیل این مشکل یک پلن درمانی برای شما تهیه کند که در بیشتر موارد آنها کرم و پمادهایی را برای تجویز می‌کنند که بدون نسخه نیز می‌توان آنهارا تهیه کرد.

تغییرات در سبک زندگی

تغییرات در برخی عادت‌های اشتباه که به پوست آسیب می‌رساند می‌تواند از خشکی پوست شما جلوگیری کند:

اجتناب از آب گرم زیاد

زمان دوش گرفتن خود را زیر 10 دقیقه قرار دهید
هنگام شست و شو از صابون مرطوب استفاده کنید
بلافاصله بعد از حمام از مرطوب کنندها استفاده کنید
پوستتان را با حوله نرم خشک کنید
اجتناب از خارش پوست خشک شده
نوشیدن میزان فراوان آب

این نکته را به خاطر داشته باشید که نوع انتخاب مرطوب کننده‌ای که با پوست شما سازگار باشد نیز مهم است، مثلاً اگر شما عموماً پوست خشکی دارید به دنبال یک محصول ساخته شده بر اساس پترولاطوم باشید؛ اما اگر پوست شما به طوری فصلی دچار خشکی می‌شود.

نتیجه گیری

اگر پوستی دارید که گاه به گاه خشک می‌شود به احتمال فراوان می‌توانید با کمی تغییر سبک زندگی و استفاده از مرطوب کننده‌های معمول آن را رفع کنید؛ اما اگر خشکی پوستتان شدید است باید آن را جدی بگیرید و حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا اگر درماتیت درمان نشود می‌تواند به یک عارضه جدی تبدیل شود، پس هر خشکی پوست طولانی مدت و دائمی را جدی بگیرید.