گریپ فروت

گریپ فروت با اینکه بسیار خوشمزه و مقوی است ولی مصرف آن با برخی از داروها تداخل دارد. از جمله این داروها می توان به متادون، ترامادول، لوراتادین و فکسوفنادین اشاره کرد. در این بخش از دکتر سلام اطلاعاتی در خصوص داروهایی که با گریپ فروت تداخل دارند را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

بر طبق تحقیقات موخر بیشتر دوا ها یا گریپ فروت تداخل دارند و میتوانند موجب ایجاد عارضه ها جانبی ناخواسته ای گردند . برای مثال اگر شما یکی از داروهایی استاتین که برای کاهش کلسترول خون استفاده می گردد را همزمان با آب گریپ فروت استفاده کنید ، موجب می گردد این دوا بیشتر از حد در بدن بماند و تاثیرات آن افزایش پیدا نماید .

آب گریپ فروت با مسدود کردن این آنزیم جلوی متابولیزه شدن دوا ها را گرفته و موجب میشود مقادیر بسیاری از دوا مستقیما وارد جریان خون گردد . این افزایش ورود مستقیم دوا به جریان خون موجب افزایش اثرها دوا و علاوه بر این افزایش شدید عارضه ها جانبی دوا می گردد .
میزان این انزیم از فردی به فرد دیگر متمایز هست و به همین سبب امکان دارد اثرها جانبی استفاده گریپ فروت با دوا ها ، در اشخاص متفاوت متمایز باشد . علاوه بر این آب گریپ فروت میتواند پروتئین های بدن را تحت تاثر قرار دهد . تحت تاثیر قرار گرفتن این پروتئین ها توسط آب گریپ فروت موجب می گردد دوا های مسکن به خوبی در بدن عمل نکرده و تاثیر گذاری آنان قویا کاهش پیدا نماید .

در ادامه بعضی از داروهایی که توان دارد با گریپ فروت تداخل داشته باشد معرفی شده اند .

تداخل آمیودارون ( کوردارون ) با گریپ فروت

آمیودارون با گریپ فروت تداخل بالایی دارد و نباید به طور همزمان استفاده گردد . گریپ فروت موجب میشود مقدار بسیار فراوان از آمیودارون جذب بدن گردد و عارضه ها جانبی ناخواسته شدیدی ایجاد کند

تداخل داروی آرتمتر با گریپ فروت

گریپ فروت موجب میشود مقدار بسیار فراوان از آمیودارون جذب بدن گردد و عارضه ها جانبی ناخواسته شدیدی ایجاد کندمصرف گریپ فروت با داروی آرتمتر تداخل بالایی یجاد میکند و نباید به طور همزمان استفاده گردند . آب گریپ فروت توان دارد میزان چربی بدن را کاهش دهد . استفاده همزمان آرتمتر و گریپ فروت موجب ایجاد عارضه ها جانبی شدید و ناخواسته می گردد .

تداخل دارویی آتورواستاتین (لیپیتور) با گریپ فروت

لیپوفیکس یا آتورواستاتین ، تداخل شدیدی با گریپ فروت دارد . استفاده همزمان آتورواستاتین و گریپ فروت ، عارضه ها جانبی این دوا را قویا افزایش میدهد و موجب دفع فوری استاتین از دن می گردد . علاوه بر این گریپ فروت با بعضی از سایر استاتین ها نیز تداخل دارد .

گریپ فروت با استاتین هایی مثل پرواستاتین ( پرولاکتین )، فلوواستاتین ( لسکول ) و روستوواستاتین ( Crestor ) تداخل ندارد

تداخل داروی بوسپیرون با گریپ فروت

نوشیدن آب گریپ فروت و یا خوردن گریپ فروت در زمان استفاده بوسپیرون عارضه ها جانبی این دوا را قویا افزایش میدهد و نباید صورت پذیرد .

تداخل داروی کارودیلول (Carvedilol) با گریپ فروت

استفاده این میوه در زمان استفاده کارودیلول (Carvedilol) عارضه ها جانبی این دوا را قویا افزایش می دهد .

گریپ فروت

تداخل سلیپرولول با گریپ فروت

گریپ فروت میزان جذب سلیپرولول را کاهش میدهد و اثر گذاری این دوا کم میشود . خوب تر هست بین استفاده سلیپرولول و گریپ فروت ، ۴ ساعت فاصله زمانی در نظر بگیرید .

تداخل سیزاپراید با گریپ فروت

علی رغم کم شدن اثرها مفید سیزاپراید ، عارضه ها جانبی این دوا در زمان استفاده با گریپ فروت ، قویا افزایش می یابد .

تداخل داروی ومیپرامین ( آنافرانیل ) با گریپ فروت

آب گریپ فروت ، کلومیپرامین ( آنافرانیل ) به سرعت از بدن دفع می کند و این دوا بی اثر خواهد گردید . با این حال ، عارضه ها جانبی کلومیپرامین ( آنافرانیل ) با استفاده همزمان با این میوه ، قویا افزایش می یابد .

تداخل داروی کلوپیدوگرل ( پلاویکس ) با گریپ فروت

به سبب اینکه کلوپیدوگرل ( پلاویکس ) طبق معمول برای مریضی های قلبی و عروقی استفاده می گردد ، مصر همزمان گریپ فروت با کلوپیدوگرل ( پلاویکس ) میتواند عارضه ها جانبی ناگوار و بسیار شدیدی بهمراه داشته باشد .

تداخل داروی سیکلوسپورین با گریپ فروت

استفاده گریپ فروت در دوره استفاده سیکلوسپورین میتواند میزان جذب چربی سیکلوسپورین را افزایش داده و موجب زیادتر شدن عارضه ها جانبی سیکلوسپورین گردد .

تداخل با دکسترومتورفان

استفاده گریپ فروت در دوره استفاده دکسترومتورفان توان دارد دفع این دوا از بدن را کند تر کرده و عارضه ها جانبی بسیاری ایجاد کند .

منبع: راهنمای سفر من