1– دلیل شماره یک خستگی: خواب کم

ممکن است به نظر واضح باشد اما شما ممکن است خواب کمتری داشته باشید. این امر می تواند به طورمنفی تمرکز و سلامت شما را تحت تاثیر قرار دهد. بزرگسالان باید هر شب هفت تا هشت ساعت بخوابند.


رفع آن: خواب را یک اولویت بدانید و برنامه منظمی داشته باشید. استفاده از لپ تاپ، تلفن های همراه و تلویزیون دراتاق خواب خود را قدغن کنید. هنوز مشکل دارید؟ از یک دکتر کمک بگیرید. ممکن است اختلال خواب داشته باشید

2- دلیل شماره دو خستگی: آپنه خواب

بعضی افراد فکر می کنند که آنها به اندازه کافی میخوابند، اما آپنه خواب در راه است. این مشکل، به طور خلاصه تنفس شما را در طول شب متوقف می کند. هر وقفه ای شما را برای لحظه ای بیدار می کند، اما ممکن است شما از آن آگاه نباشید. نتیجه: شما از هشت ساعت خواب رضایتمندانه در رختخواب محروم هستید. پزشک شما ممکن است یک مطالعه خواب را برای بررسی این امر انجام دهد.

رفع آن: اگر اضافه وزن دارید، باید آن را کاهش دهید، سیگار را ترک کنید و ممکن است به یک دستگاه CPAP نیاز داشته باشید تا در هنگام خواب مسیرهای هوایی شما را باز نگه دارد.

3- دلیل شماره سه خستگی: تجدید قوای کافی ندارید.

مقدار خیلی کم غذا، موجب خستگی می شود، اما خوردن غذاهای اشتباه نیز می تواند یک مشکل باشد. خوردن یک رژیم متعادل کمک می کند تا قند خون خود را در محدوده طبیعی نگه دارید و مانع از پایین افتادن ناگهانی قند خون شما می شود.

رفع آن: همیشه صبحانه بخورید و سعی کنید پروتئین و کربوهیدرات های پیچیده را در هر وعده غذایی خود بگنجانید. به عنوان مثال، تخم مرغ را با نان تست غلات کامل بخورید. همچنین برای صرفه جویی در انرژی روزانه، میان وعده های کوچک و تنقلاتی را در طول روز بخورید.

4- دلیل شماره چهار خستگی: آنمی (کم خونی)

آنمی یکی از دلایل اصلی خستگی در زنان است. از دست دادن خون در دوره قاعدگی می تواند کمبود آهن را ایجاد کند، و زنان را در معرض خطر قرار می دهد. گلبول های قرمز خون (در اینجا نشان داده شده) برای بدن لازم است زیرا اکسیژن را به بافت ها و اندام شما منتقل می کند.

رفع آن: برای کم خونی ناشی از کمبود آهن، مصرف مکمل های آهن و خوردن غذاهای غنی از آهن مانند گوشت بدون چربی، جگر، صدف، لوبیا و غلات غنی شده می تواند کمک کند.

5- دلیل شماره پنج خستگی: افسردگی

شما ممکن است افسردگی را به عنوان یک اختلال احساسی در نظر بگیرید، اما افسردگی در بسیاری از علائم جسمی نیز به همان صورت نقش دارد. خستگی، سردرد و از دست دادن اشتها یکی از شایع ترین علائم آن است. اگر بیش از چند هفته است که احساس خلق پایین و خستگی می کنید، به پزشک خود مراجعه کنید.

رفع آن: افسردگی به خوبی به گفتار درمانی و / یا دارو پاسخ می دهد.

6- دلیل شماره شش خستگی: کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک در پایه گردن شما است. این غده متابولیسم شما یا سرعتی که بدن شما سوخت را به انرژی تبدیل می کند، کنترل می کند. هنگامی که غده خوب کار نمی کند و متابولیسم خیلی آهسته عمل می کند، ممکن است احساس تنبلی کنید و وزن اضافه کنید.

رفع آن: اگر یک آزمایش خون تایید کند که هورمون های تیروئید شما کم است، استفاده از هورمون
مصنوعی می توانند سرعت متابولیسم شما را افزایش دهد.

7- دلیل شماره هفت خستگی: مصرف زیاد کافئین

در دوزهای متوسط مصرف، کافئین می تواند هشیاری و تمرکز را افزایش دهد. اما مصرف زیاد آن می تواند ضربان قلب و فشار خون را افزایش دهد. و یک تحقیق نشان می دهد مصرف زیاد آن، در واقع باعث خستگی در برخی از افراد است.

رفع آن: به تدریج قهوه، چای، شکلات، نوشیدنی و هر دارویی که حاوی کافئین است را کاهش دهید. توقف ناگهانی آن می تواند باعث حذف کافئین و خستگی بیشتر شود.

8- دلیل شماره هشت خستگی: عفونت ادراری پنهان

اگر تا به حال به یک عفونت ادراری دچار شده باشید (UTI)، احتمالا با درد سوزنده و حس اضطرار آن آشنا هستید. اما عفونت همیشه با چنین علائم واضحی اعلام وجود نمی کند. در برخی موارد، خستگی، ممکن است تنها علامت آن باشد. یک آزمایش ادرار می تواند به سرعت UTI را تایید کند.

رفع آن: آنتی بیوتیک هایی برای درمان عفونت های ادراری وجود داشته و خستگی معمولا در عرض یک هفته از بین می رود.


9- دلیل شماره نه خستگی: دیابت

در افرادی که مبتلا به دیابت هستند، مقادیر غیرطبیعی بالای قند، به جای ورود به سلول های بدن، جایی که آن را به انرژی تبدیل میکند، در جریان خون باقی می ماند. نتیجه این است که بدن با وجود داشتن مقدار کافی غذا، آن را می سوزاند و بخار میکند. اگر دچار خستگی ناخواسته و مداوم هستید، از پزشک خود در مورد آزمایش دیابت بپرسید.

رفع آن: درمان برای دیابت ممکن است شامل تغییر شیوه زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش، درمان
با انسولین و داروهایی برای کمک به روند سوختن قند در بدن باشد.

10- دلیل شماره ده خستگی: کم آبی بدن

خستگی شما ممکن است نشانه ای از کم آبی بدن شما باشد. فرقی نمی کند که شما آیا در حال کار کردن در بیرون از منزل هستید و یا کار بر روی یک میز کار، درهردو صورت بدن شما نیاز به آب برای کار کردن خوب و آرام سازی شما دارد. اگر تشنه هستید، شما درهرحال آب از دست داده اید.

رفع آن: در تمام طول روز آنقدر آب بنوشید تا ادرار شما به رنگ روشن باشد. یک ساعت یا بیشتر قبل از شروع یک فعالیت بدنی برنامه ریزی شده، حداقل دو فنجان آب بنوشید. سپس، در طول تمرین خود جرعه ای آب بنوشید، و بعد از کار، دو فنجان دیگر بنوشید.

11- دلیل شماره یازده خستگی: بیماری قلبی

هنگامی که خستگی در طول تمام فعالیت های روزمره شما ، مانند تمیز کردن خانه یا کارکردن در حیاط، به شما خودنمایی میکند، می تواند نشانه ای از این باشد که قلب شما دیگر نمی تواند به کار شما برسد. اگر متوجه شدید که وظایفی که به آسانی انجام میشد، به دشواری انجام می شود، با پزشک خود درباره بیماری های قلبی صحبت کنید.

رفع آن: تغییرات شیوه زندگی، داروها و روش های درمانی دیگر می تواند بیماری قلبی را کنترل کند و انرژی شما را بازیابی کند.

12- دلیل شماره دوازده خستگی: تغییر زمان کار و اختلال خواب

شب کاری یا کار چرخشی می تواند ساعت داخلی بدن شما را مختل کند. هنگامی که شما باید بیدار باشید، ممکن است احساس خستگی کنید. و ممکن است در طول روز دچار مشکلاتی برای خواب شوید.

رفع آن: زمانی که نیاز به استراحت دارید، قرار گرفتن در معرض نور روز را محدود کنید. اتاق خود را تیره، ساکت و آرام نگه دارید. هنوز مسائلی مربوط به خواب وجود دارد؟ با دکتر خود صحبت کنید. مکمل ها و داروها ممکن است کمک کنند.

13- دلیل شماره سیزده خستگی: حساسیت غذایی

بعضی از پزشکان معتقدند که آلرژی های پنهانی غذایی میتواند شما را خواب آلود کند. اگر خستگی شما پس از وعده غذا افزایش می یابد، ممکن است از چیزی که در حال خوردن آن هستید، ناراحتی خفیفی داشته باشید، نه آنقدر که خارش یا کهیر ایجاد کند، اما برای خستگی شما کافی است.

رفع آن: در صورت بروز خستگی، سعی کنید آن غذاهای خود را حذف کنید. شما همچنین می توانید از یک پزشک درباره یک آزمایش آلرژی غذایی بپرسید.

14- دلیل شماره چهارده خستگی: CFS و فیبرومیالژیا

اگر خستگی شما بیش از شش ماه طول بکشد و بسیار شدید است، آنقدر که شما نمی توانید فعالیتهای روزانه خود را مدیریت کنید، ممکن است سندرم خستگی مزمن و یا فیبرومیالژیا باشد. هر دو می توانند علائم مختلفی داشته باشند، اما خستگی پایدار و ناشناخته یکی از اصلی ترین آنهاست.

رفع آن: در حالی که هیچ راه حل سریعی برای CFS یا فیبرومیالژیا وجود ندارد، بیماران اغلب از تغییر برنامه روزانه خود، یادگیری عادات خواب بهتر و شروع یک برنامه ورزشی ملایم بهره مند می شوند.


15- رفع سریع خستگی خفیف

اگر خستگی خفیفی دارید که با هیچ شرایط پزشکی مرتبط نیست، راه حل آن ممکن است ورزش باشد. تحقیقات نشان می دهد که بزرگسالان سالم اما خسته، میتوانند با یک برنامه تمرینی متوسط، انرژی قابل توجهی را دریافت کنند. در یک مطالعه، شرکت کنندگان به وسیله یک دوچرخه ثابت، به مدت 20 دقیقه با سرعت خفیف دوچرخه سواری کردند. انجام این کار فقط سه بار در هفته برای مبارزه با خستگی کافی بود.