IMG220146221051213963926

طبق نتایج آخرین مطالعات محققان گرفتن حمام آفتاب برابربا ابتلا به اختلالات مواد مخدر است ؛بدین گونه که اشعه ماوراءبنفش (UV) موجود در نور خورشید  هورمون اندروفین،( مورفین طبیعی ) را دربدن ایجاد میکند، و مانند هروئین فردرا به خود معتاد میکند!

نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد اشعه ماوراء بنفش خورشیدی به اندازه هروئین اعتیادآور است.

متخصصان بهداشت و سلامت اعلام کردند:‌ حمام آفتاب و نور خورشید اثراتی مشابه ماده مخدر هروئین بر بدن انسان می‌گذارد. اشعه ماوراءبنفش (UV) موجود در نور خورشید تولید هورمون اندروفین در بدن را افزایش می‌دهد. این هورمون که به هورمون سرخوشی معروف است یک مسکن طبیعی است که توسط غده هیپوتالاموس ترشح کرده و اثر اصلی آن تسکین درد است. از هورمون اندروفین همچنین به عنوان مورفین طبیعی بدن یاد می‌شود و اثر آن بسیار شبیه مخدرها است.

پزشکان معتقدند تمایل به ساعت‌ها حمام آفتاب گرفتن دلیلی فراتر از برنزه‌شدن دارد. آنها می‌گویند لذتی که یک فرد از حمام آفتاب می‌گیرد مانند حسی است که افراد معتاد هروئین و مورفین دریافت می‌کنند.

«دیوید فیشر»، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد می‌گوید: یافته‌های این مطالعه می‌تواند ابزار مهمی برای آگاهی مردم بوده و آنها را از قرارگیری طولانی مدت در معرض آفتاب که خطر سرطان پوست و سرعت بخشیدن به پیری پوست را افزایش می‌دهد، باز دارد.

به نقل از روزنامه تلگراف، متخصصان از گذشته دریافته‌اند که عادت به گرفتن حمام آفتاب را می‌توان با اختلالات مواد مخدر برابر دانست. اما آنچه که سبب این اعتیاد می‌شود در مطالعات قبلی نامشخص بوده است.

در نهایت فیشر و همکارانش با مطالعه روی موش‌های آزمایشگاهی بدون مو، رابطه میان اشعه UV و گیرنده‌های «اوپیوئید» را بررسی کرده و آنها را در معرض نور خورشید مصنوعی قرار دادند و دریافتند میزان ترشح اندروفین در خون موش‌هایی که موهای بدنشان تراشیده شده بالا می‌رود. همچنین تابش اشعه UV باعث سفت شدن و بالا رفتن دم موش‌ها شد که این واکنش مشابه واکنشی است که موش‌ها به داروهای اوپیوئیدی نشان دادند.

فیشر گفت: مشاهده اینکه بدن ما به صورت ژنتیک برای اعتیاد به چیزی به خطرناکی اشعه UV برنامه‌ریزی شده اعجاب‌انگیز است. این اشعه می‌تواند سرطان‌زاترین عامل در جهان باشد.

نتایج این مطالعه که در نشریه «سلول» منتشر شده نشان می‌دهد تصمیم به حفاظت از پوست خود و فرزندانمان در برابر اشعه سرطان‌زای خورشید، بیش از آنکه نیازمند اقدامات غیرمؤثر باشد، نیازمند تلاش‌های آگاهانه است.