شاید گاهی برای شما هم پیش آمده باشد که فرزندتان به خاطر سردرد ابراز ناراحتی کرده و از شما کمک بخواهد، این سردرد ها گاهی ناشی از خسنگی و یا برخی عوامل ساده ی محیطی هستند اما در برخی موارد لازم است که آنها را جدی گرفت زیرا خبر از یک خطر حاد می دهند! در ادامه با دکتر کتر سلام همراه با شید.

آیا کودکتان تاکنون از سردرد شکایت کرده و یا به‌دلیل سردرد از خواب بیدار شده است؟ بزرگ‌ترها معمولا سردرد بچه‌ها را یا ندیده می‌گیرند و یا به تومورهای مغزی و علل خطرناک دیگر نسبت می‌دهند. اما با سردرد بچه‌ها واقعا چطور باید برخورد کرد؟

وی در ابتدا گفت : «سردرد یکی از شایع‌ترین علل مراجعه کودکان به بیمارستان‌های تخصصی کودکان و در بین بیماری‌های عصبی پنجمین علت مراجعه کودکان به کلینیک‌های مغز و اعصاب است.» دکتر توسلی ادامه داد : «خوشبختانه درصد زیادی از سردردهای کودکان خوش‌خیم هستند و حدود 9 الی 16 درصد از سردرد ها خطرناک و بدخیم هستند که با معاینه کامل سیستم عصبی و گرفتن شرح حال از والدین کودک ، پزشک می‌تواند خوش‌خیم و بدخیم بودن سردرد را تشخیص دهد و اقدامات لازم درمانی را توصیه کند.»

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در پاسخ به این پرسش که “مهم ترین علایم سردرد بدخیم چیست ” خاطرنشان کرد : «مهم‌ترین علایم سردرد بدخیم : سردرد‌های همراه با استفراغ مکرر، سردرد‌های صبحگاهی، سردرد‌هایی که کودک را از خواب بیدار می‌کند، سردرد‌ هایی که همراه یا تشنج باشد، سردرد‌هایی که همراه با افزایش فشار داخل جمجمه باشد که استفراغ ، تاری دید ، انحراف چشم، برجستگی وریدهای سر و گردن را به همراه داشته باشد و سردردهای همراه با عفونت مغزی مانند مننژیت، که همه اینها جزو سردرد‌های بدخیم هستند و با معاینه پزشک و دادن شرح حال دقیق قابل تشخیص هستند.»

وی عنوان کرد : «خوشبختانه سردرد‌های خوش‌خیم شایع‌ترین نوع سردرد در بین کودکان هستند که یکی از آنها سردرد‌های میگرنی است و در مواردی که سابقه خانوادگی ابتلا به میگرن مثبت باشد و سردرد‌های مزمن و تکرار‌شونده باشد. تشخیص میگرن بر اساس شرح حال و معاینه فیزیکی کودک آسان است.»

دکتر توسلی اظهار کرد : «جهت جلوگیری از سردرد‌های شایع در کودکان ( میگرنی ، تنشی) تغییر در نوع تغذیه و فعالیت‌های فیزیکی به شرح ذیل توصیه می‌شود. lعدم استفاده ازغذاهای سرخ‌کردنی و فست‌فود مانند پیتزا و سوسیس و…lکاهش مصرف ترکیبات کافئین‌دار مثل نوشابه‌ها l کاهش مصرف ادویه‌جات l در فعالیت‌های روزانه استفاده از وسایل الکترونیکی مثل موبایل را کاهش دهند.l رعایت فاصله در تماشای تلویزیونlداشتن برنامه ورزشی و خواب منظم مصرف مایعات کافی در طول روز»وی در پایان گفت : «در بیش از 50 در صد موارد با رعایت نکات فوق ، بدون مصرف دارو سردرد برطرف می‌شود و تخفیف می‌یابد ودر مواردی که سردرد کودک مزمن باشد و در فعالیت‌های روزانه و مدرسه کودک دچار اختلال شود دارو‌های پیشگیری از میگرن توسط پزشک توصیه می‌شود و حتی‌الامکان از مصرف داروهای مسکن پرهیز شود.»

 

منبع: آفتاب یزد