شاید بهتر بود اول بپرسیم چگونه می توانید احساسات را حتی در زمانهای سخت نگه دارید؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است این مطلب را برای افزایش لبخند زندگی خود مطالعه کنید.

شکل لبخند چهره

نگرانی در مورد کار شما، افزایش هزینه ی زندگی، جنگ های سیاسی کشور، مشکلات زیست محیطی سیاره زمین و موارد بسیار دیگر؟ چگونه است که حتی در شرایط بد غیرقابل انکار، برخی افراد به نظر خوب و خوشحال هستند؟ چه چیزی باعث می شود یک فرد قادر به تغییر شرایط بد باشد و در زندگی روزمره شادی پیدا کند، درحالی که دیگران زیر وزن آن خرد می شوند؟ پاسخ واضح نیست، اما مراحل مشخصی برای افزایش شادی شما وجود دارد، صرف نظر از اینکه زندگی راه خود را در اختیار شما قرار می دهد تا به ابزارهای خوشبختی خود برسید می توانید از موارد زیر نیز استفاده کنید.

شادی چه چیزی هست و چه چیزی نیست؟

تعریف خوشبختی کمی شبیه به تلاش برای خم کردن دیوار به جلو است. خوشبختی واقعا تحسین نیست، اما بیشتر رضایتی است که به شما اجازه می دهد تا از زمان های سخت برگردید. این محاسبه شده است، کارشناسان روانشناسی از طریق ریاضی ساده به آن مثبت می گویند، که در آن احساسات مثبت مهمتر از زمانهای منفی بیش از حد منفی هستند.

چگونگی یک ابزارخوشبختی ایجاد کنیم

برای کمک به دنبال کردن شادی، راهکارهای متخصصان را در نظر بگیرید. آنها می توانند به شما کمک کنند که به موارد مثبت بیشتر اهمیت بدهید و موارد منفی را کاهش دهید.

1. ایجاد تغییر جدید

یکی از بزرگترین موانع خوشبختی لذت سازگاری است که به سادگی نشان می دهد که چیزهای جدید سریع کهنه می شوند. اما با پیگیری فعالیت هایی که باعث جذب و تحریک شما می شوند، می توانید پتانسیل جدیدی را در زندگی روزمره ایجاد کنید، مانند کلاس آشپزی، یادگیری بازی با ابزار و یا سفر . کردن. این تجربه ها فرصتی است برای یادگیری مهارت های جدید و این که به شما احساس رضایت و تسلط می دهد.

2. ارتباطات را تقویت کنید

مطالعات نشان می دهد که خوشبخت ترین و پرطرفدارترین افراد روابط معنی دار و مداومی با دوستان و خانواده دارند. حتی چت با افراد دیگر باعث ایجاد احساس ارتباط می شود. هرچند در تمام تعاملات، به جای تکیه بر ایمیل یا تلفن با افراد مهم زندگی خود ارتباط چهره به چهره داشته باشید.

3. متوقف کردن و منحرف کردن

یکی از نویسندگان مطرح میگوید: «ریشخند یا غفلت کردن، دشمن شادی است.» ذهن ما تمایل دارد در سفرهای طولانی به فعالیت بپردازد، رویدادهای گذشته و یا نگرانی در مورد آینده را به خود جلب کند. پس خود را به حال حاضر بازگردانید و خود را در حواس پرتی های فعال، از قبیل تمیز کردن گنجه ی خود، نشستن و انجام یک پازل یا جدول کلمات متقاطع و یا راه رفتن در یک پارک درگیر کنید.

4. نعمتهای خود را بشمارید

ابراز قدردانی اثر مثبت قوی روی تفکر می گذارد، فرم قدردانی را قبل از خوردن غذا بخوانید، از کسی بخاطر همه چیزهایی که برای شما انجام داده است قدر دانی کنید، یا به طور منظم در مجله تقدیرنامه بخوانید.


5. به جای دیگران

انجام اعمال مهربانی به طور منظم می تواند اعتماد به نفس، ارزش برای خود و خوش بینی شما را افزایش دهد. تحقیقاتی بر روی افرادی که در یک روز پنج جلسه محبت آمیز انجام دادند در مقایسه با کسانی که طی یک هفته آنها را انجام دادند انجام شد، این تحقیق نشان داد افرادی که تمام اعمال خیر خود را در یک روز رعایت کردند، خوشبختی بیشتری داشتند.

6. را هکارهای بزرگ و کوچک را دنبال کنید

بیشتر راهکارهای افزایش رضایتمندی با کمک شما به تمرکزروی خودتان تغییر می یابد. راهکار آزمایش شده برای انجام این کار این است که درگیر تعامل معنوی مانند عمل مذهبی نماز یا مدیتیشن شوید.

بعضی از مردم شادتر هستند؟

ژنها ممکن است سرنوشت نباشند، اما به نظر می رسد که نقش شادی شما را در این زمینه ایفا می کنند. به عنوان مثال، تحقیق در مورد دوقلوهای یکسان نشان داد افرادی که از هم جدا شده بودند احتمال بیشتری برای به اشتراک گذاشتن سطوح مشابه از شادی نسبت به دوقلوهای غیر یکسان با یکدیگر داشتند. مطالعات تصویربرداری مغز نشان می دهد افرادی که فعالیت های بیشتری در سمت چپ قشر جلویی مغز خود دارند احساسات مثبت بیشتری نسبت به افرادی که فعالیت بیشتری درسمت راست مغز دارند احساس می کنند. بنابراین اگر شما مستعد ابتلا به افسردگی هستید، خوشبختی سخت تر خواهد بود و قدرت اراده ی مطلق کمک نخواهد کرد.

اگر فکر می کنید ممکن است افسرده شده باشید (علائم هشدار دهنده شامل عدم علاقه به چیزهایی است که شما یکبار از آن لذت برده اید، بیخوابی و تحریک پذیری در میان دیگران) با پزشک خود صحبت کنید. خوشبختانه، برای مبارزه با بیماری های افسردگی، از جمله داروها و درمان شناختی- رفتاری، راههای بیشتری وجود دارد. هنگامی که شما هرگونه مشکلات خلقی را رفع کرده وخط مشی خود را تعیین می کنید، می توانید فعالیت های افزایش شادی را شروع کنید.

برگردان عرب زاده