4 عامل ایجاد کننده سوزش واژن

عفونت واژینال از رایج ترین عارضه های جنسی در میان بانوان به شمار می رود. با برخی درمان های خانگی می توانید این عارضه را برطرف کنید. بهتر است با علل بروز این عفونت ها و روش های پیشگیری و مقابله با آن ها در ادامه این بخش آشنا شوید.


بسیاری از بانوان از بیماری سوزش واژن شکایت دارند و در پی راه های درمان آن هستند؛ یک پزشک متخصص زنان در باره علت این بیماری و راه های درمان آن توضیح داده است.

دکتر آلیسا دوک در گفتگو با دیلی میل، به طور خلاصه به بیان چهار دلیل متداول سوزش و خارش واژن و راهکار درمانی آنها پرداخته است.
این متخصص زنان بیان می کند که خارش و سوزش واژن مسئله ای است که تقریبا بیشتر زنان در طول زندگی خود، آن را تجربه کرده اند. ایجاد چنین ناراحتی هایی در واژن اغلب می تواند با اعمال تغییراتی ساده و اندک در شیوه زندگی مانند عدم استفاده از حوله های بهداشتی معطر برای خشک کردن اندام تناسلی و دوش گرفتن پس از تمرینات ورزشی، آسانتر شده و یا درمان شود.
گاهی ممکن است این خارش داخلی و ناشی از عفونت قارچی یا باکتریایی درون واژن باشد که باید با مصرف قرص های ضد میکروبی و پمادهای داخل واژن توسط اپلیکاتور، درمان شود اما در برخی مواقع به دلیل اگزما و تحریکات پوستی در پوست بیرونی اندام تناسلی و اطراف ان ایجاد شود که باید با کرم و لوسیون های تجویز شده با مصرف موضعی درمان شود. اما در هر دو صورت درمان باید با مشورت پزشک و داروهای تجویز شده توسط او انجام گیرد.
اگر سوزش واژن به مدت طولانی ادامه یابد و یا آنچنان شود که در روال زندگی عادی فرد اختلال ایجاد کرده و ناراحتی بسیاری ایجاد کند، برای درمان آن باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کرد.

4 عامل ایجاد کننده سوزش واژن

چهار دلیل متداول ایجاد سوزش واژن عبارتند از:

عفونت

احساس سوزش در واژن معمولا به دلیل وجود عفونت های مخمری از قبیل انواع قارچ ها و باکتری های میکروبی در واژن ایجاد می شود. قارچها علاوه بر ایجاد سوزش و خارش باعث ایجاد ترشحات سفید رنگ و بی بو از واژن شده و ممکن است هنگام انجام رابطه جنسی و یا دفع ادرار درد و سوزش زیادی ایجاد کنند. اما باکتری ها برخلاف قارچها، سبب ایجاد ترشحات چرکی بدبو با بویی شبیه ماهی، آبکی و خاکستری رنگ می شوند. در صورت مشاهده چنین عوارضی قبل از استفاده از درمان های دارویی باید حتما به پزشک مراجعه کرد زیرا خود درمانی در چنین مواقعی سبب شدت علائم و بدتر شدن بیماری خواهد شد.
عفونت هایی مانند کلامیدیا و سوزاک که از طریق رابطه جنسی سرایت می شوند و اغلب نیز بدون علائم هستند، گاهی سبب ایجاد خارش و سوزش در اندام تناسلی خواهند شد که باید حتما تحت درمان دارویی قرار گیرند.

تحریکات و تورم خارجی

دوش نگرفتن پس ار تمرینات ورزشی و یاعدم تعویض لباس ورزشی و لباس زیر آکنده از عرق به مدت زیاد، اغلب از عوامل اصلی تحریکات خارجی اندامهای تناسلی خانمها هستند و بانوان هرگز نباید پس از تمرینات ورزشی و تعریق بسیار، استفاده از پاک کننده ها، خشک کننده ها و یا اسپری های تمییز کننده واژن را جایگزین دوش گرفتن کنند، زیرا استفاده از این مواد محیط اسیدی واژن(پ.هاش واژن) را تغییر داده و سبب ایجاد سوزش در آن خواهد شد.

4 عامل ایجاد کننده سوزش واژن

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی علاوه بر ایجاد خارش سبب خشکی واژن و احساس سوزش خواهد شد. اگرچه سوزش واژن اکثرا به دلیل عواملی چون بارداری، یائسگی، عادت ماهیانه و مصرف قرصهای هورمونی ضد بارداری ایجاد می شود اما برخی افراد به دلیل خشکی واژن و کمبود ترشحات باکتریایی مفید آن، مستعد ایجاد سوزش و خارش در اندام تناسلی خود هستند. دلیل دیگر آن نیز ابتلا به ولوودینیا، نوعی سندروم واژن با دردی مزمن است که ابتلای به آن دلیل واضحی نداشته و هنوز تشخیص داده نشده است.
در همه نمونه های ذکر شده باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و تحت درمان های دارویی قرار گرفت.

بیماری های پوستی

سوزش واژن ممکن است مربوط به تحریکات پوستی ناحیه خارجی آن باشد، اما به دلیل نزدیکی به واژن به صورت خارش و تحریکات ناحیه داخلی واژن به نظر آید. اگزما و یا پسوریاسیس می تواند سبب تحریک پوست و ایجاد خارش در آن شده و خاراندن پوست باعث ایجاد سوزش در آن ناحیه شود که برای درمان باید به متخصص زنان و یا متخصص پوست مراجعه کرد.

سلامت آنلاین