alergy

حدود سه تا چهار درصد از بزرگسالان و شش تا هشت درصد ازبچه های  کمتر از پنج سال یک  آلرژی غذایی دارند در حالی که این شاید  تعداد کمی به نظر برسد اشخاصی که به طور مداوم تحت تاثیر قراردارند باید از خوردنیهایی  که ممکن است حساسیت را آغاز کند آگاه باشند. حساسیت غذایی یک واکنش سیستم ایمنی بدن است که پس از استفاده از غذاهای خاص یا مواد غذایی رخ می دهد.

عدم تحمل غذایی اغلب با آلرژی غذایی اشتباه گرفته می شود اما این دو متفاوت است.عدم تحمل غذا می تواند ناشی از موارد زیر باشد.
موارد عدم تحمل غذایی عبارتند از:
مسمومیت غذایی در اثر مواد غذایی فاسد
کمبود آنزیم
سندرم روده تحریک پذیر
حساسیت به مواد نگهدارنده افزودنی به غذاها
بیماری سلیاک، که یک واکنش دستگاه گوارش به گلوتن است.

غذاهای حساسیت زا

حساسیت غذایی باعث می شود سیستم ایمنی بدن به مواد غذایی خاص واکنش منفی نشان دهند. کار سیستم ایمنی بدن مبارزه با باکتری ها و ویروس هاست، اما در این مورد، بدن به اشتباه مانند یک مهاجم عمل می کند. آلرژی غذایی می تواند در یک بازه زمانی مختلف از چند دقیقه تا شش ساعت پس از مصرف ایجاد شود.

هشت موادی که اغلب باعث ایجاد حساسیت های غذایی می شود.

واکنش های حساسیت می تواند تقریبا در اثر هر نوع از مواد غذایی ایجاد می شود ولی 8 ماده غذایی که بیشتر ایجاد حساسیت می کنند و90% حساسیت زا هستند عبارت از: ماهی ( به عنوان مثال ماهی روغنی، ماهی پهن، ماهی خاردار )، سخت پوستان ( مانند خرچنگ، میگو و خرچنگ )، شیر، سویا، گندم، بادام زمینی، آجیل ( مانند بادام، آکاژو و گردو)، تخم مرغ می باشند.

آلرژی ماهی

آلرژی ماهی و آلرژی صدف ممکن است شامل انواع ماهی و صدف و یا ممکن است به یک گونه خاص محدود شده باشد.

آلرژی به شیر

شامل پروتئین شیر گاو و حیوانات دیگر است و نیز در اثر محصولات فرعی شیر ( آب پنیر و کازئین ) نیز ایجاد می شود. علائم آن شامل کهیر، استفراغ و مشکلات گوارشی و واکنش های شدید نادر است.

آلرژی سویا

معمولا با واکنش منفی نوزاد به فرمول حاوی سویا آغاز خواهد شد. علایم بیماری معمولا خفیف و شامل خارش در دهان و کهیرمی باشد.

آلرژی گندم

محصولات ساخته شده با گندم یا آرد گندم آلرژی زا هستند. گندم را در بسیاری از مواد غذایی ازجمله حبوبات صبحانه، کیک، سس سویا و خردل یافت. واکنش ها نسبت به گندم شامل آسم، ناراحتی معده و اگزما هستند.

آلرژی آجیل

آلرژی بادام زمینی یکی از حساسیت های شایع در کودکان است و معمولا در مدت چند دقیقه پس از مصرف رخ می دهد. علائم آن شامل واکنش های پوستی مانند قرمزی، احساس سوزن سوزن شدن در اطراف گلو و دهان و مسائل گوارشی مانند گرفتگی عضلات، استفراغ یا اسهال است. آلرژی آجیل درختی شامل واکنش به بادام و گردو است.

آلرژی تخم مرغ

آلرژی تخم مرغ می تواند توسط هر چیز ساخته شده با تخم مرغ، از جمله محصولات پخته شده و انواع دسر، سوپ، سس های سالاد ایجاد شود این علائم می تواند از کهیر خفیف تا واکنش های شدید و بالقوه کشنده به نام آنافیلاکسی باشد.

hasasyate-gazayi1

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی این یک واکنش بسیار شدید آلرژیک است. شخصی که به یک پروتئین به شدت حساسیت دارد وقتی در معرض پروتئین ( بادام زمینی، نیش زنبور عسل و یا پنی سیلین ) قرار گیرد علائم در دقیقه 5 – 30 شروع می شود اگر چه بیشتر واکنشهای آلرژیک نسبتا خفیف هستند ولی آنافیلاکسی یک واکنش تهدید کننده زندگی است که می تواند در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه رخ دهد و علائم آن شامل: تنفس غیر طبیعی، گیجی، کاهش فشار خون، اشکال در بلع، غش و سرگیجه، تهوع، استفراغ و لکنت زبان می باشد. از آنجا که آنافیلاکسی این پتانسیل را دارد که کشنده باشد، فورا باید کمک پزشکی را به دنبال داشته باشد.
توجه: استعداد ابتلا به آلرژی ها غیر قابل پیش بینی است. مواد غذایی که شما برای سال ها بدون حادثه خورده اید می تواند به طور ناگهانی باعث مشکلاتی شود، با توجه به نظر ACAAI در حالی که نشانه های آلرژی غذایی در کودکان شایع تر است آنها می توانند در هر سنی بوجود آیند. درمانی برای آلرژی غذایی وجود ندارد بنابراین کسانی که آلرژی دارند باید در طول زندگی خود در اثر تمرین تشخیص دهند که به چه ماده ی غذایی حساسیت دارند.

منبع-http://www.foodregime.com