زن و مرد

زنان و مردان همیشه با هم تفاوت های داشته اند که شما هم از بیشتر آن ها با خبر هستید، ولی برخی از تفاوت ها وجود دارد که ممکن است از آن ها آگاهی نداشته باشید. در این مقاله از دکتر سلام تفاوت های که میان زنان و مردان وجود دارد را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

یکی از شگفتی های آفرینش تفاوت بین انسان ها است. هیچ انسانی نه از نظر جسمانی و نه از نظر روانی به یکدیگر شباهت ندارند حالا تصور کنید که این تفاوت ها در بین زنان و مردان به صورت خاص تر وجود دارد.

زن وشوهر، تفاوت های زنان و مردان، مردان مریخی، زنان ونوسی،تمرکز کردن، احساسات، آرامش، خانواده ایرانی، ازدواج و خانواده،

روانشناسی زن و مرد

همه اصطلاح مردان مریخی و زنان ونوسی را شنیده اید .روزگاری مردانی در سیاره مریخ با زنانی از سیاره ونوس زندگی می کردند اما به مرور زمان از یاد بردند که از دو سیاره مختلف آمده اند و باهم تفاوت های زیادی دارند و همین تفاوت ها است که انها را به یکدیگر جذب کرده است و البته امروز همین تفاوت ها باعث بروز مشکلات اساسی شده است اما شناخت این تفاوت ها و رعایت انها باعث شکوفا شدن عشق در زندگی خواهد شد .

به عبارتی وجود این تفاوت ها علارغم آنکه باعث بروز مشکلات بین زوجین می شود اما این تفاوت ها باعث تکامل هر یک از زن و مرد می شود به گونه ای که ویژگی های مردان کمبودهای زنان و ویژگی ها زنان کمبودهای مردان را کامل می کند. از آنجا که زنان و مردان در ابعاد زیادی با یکدیگر تفاوت دارندو در این مقاله نمی گنجد ما در مقالات مختلف شما را با تفاوت های اساسی زنان و مردان آشنا خواهیم کرد .

در یک بررسی در رابطه با هوش عاطفی زنان و مردان ثابت شد که هوش عاطفی مردان نسبت به اندازه زنان برابر است

گاهی برخی زن و شوهرها با پیدا شدن یکسری اختلافات تصور می کنند که انتخابشان از اساس اشتباه بوده است در حالیکه اگر همان زن یا مرد با فرد دیگری هم ازدواج می کردند ، اوضاع به همین منوال و یا بدتر از این بود . اگر در بین شما اختلافات رخ می دهد آن را پای تفاوت ها بگذارید .تفاوت‌های زنان و مردان جزو ذات انان است و ذات کسی را نمی توان تغییر داد.پس به جای انکه سعی کنید یکدیگر را تغییر دهید به شناخت اساسی از یکدیگر بپردازید.

قبل از آنکه به تفاوت های زنان و مردان بپردازیم لازم است به این نکته اشاره کنیم که وجود تفاوت ها در زنان و مردان در همه افراد مشابه نیست و تمام این معیارها یک معیار غالبی است و نه صد درصدی.

تفاوت زنان و مردان در خرید کردن

ممکن است شما جزو ان دسته از زنانی باشید که عاشق خرید کردن هستید و حسرت یکبار خرید کردن با همسرتان به دلتان مانده باشد. بارها برای شما پیش آمده است که سر این موضوع با همسرتان دعوا کنید. گاهی احساس می کنید همه ی بار مسئولیت روی دوش خودتان است و احساس تنهایی می کنید.همیشه خرید وسایل مورد نیاز برای خانه از گوشت و مرغ و میوه و روغن و … تا خرید لباس برای بچه و خودتان روی دوش شما است و تنهایی مجبورید همه ی این کارها را انجام دهید.گاهی با وجود اصرارهایتان ،شوهرتان به اجبار با شما به خرید می اید اما در آخر کارتان به دعوا و مشاجره کشیده می شود. خانم دوست دارد همه ی مغازه ها را بگردد وبا جزئیات به ویترین مغازه ها نگاه کند و البته در بیشتر مواقع هم به همان مغازه ی اول می رود و از آن مغازه خرید می کند و آقا مدام شکایت می کند.

اما باید بدانید که خانم ها ذاتا خرید کردن را دوست دارند و از خرید کردن احساس آرامش می کنند برعکس مردان به این کار علاقه ای ندارند و تا مجبور نباشند به خرید نمی روند.

زنان سعی می کنند زمان زیادی را برای پیدا کردن بهترین کالا با بهترین شکل و طرح و قیمت صرف کنند اما مردان از قبل در مورد کالایی که میخواهند خرید کنند تصمیم میگیرند و برای پیدا کردن آن به خرید میروند و به محض پیدا کردن کالای مورد نظرشان آن را خریداری میکنند و معمولا بیشتر از چند دقیقه برای خرید خود زمان صرف نمیکنند پس خانم‌ یا آقایی که از نحوة خرید همسرتان دلخورید! بکوشید پیش از رفتن به مراکز خرید از موضوع درک متقابل داشته باشید و از دریچة دید یکدیگر به موضوع نگاه کنید.

زن و مرد

تفاوت زنان و مردان در تمرکز کردن

خانم ها در اکثر موارد به صورت همزمان چند کار را باهم انجام می دهند . به صورت همزمان غذا درست می کنند، با تلفن صحبت می کنند، بچه را آرام می کند و …اما مردان در حین صحبت کردن با تلفن دوست ندارند با کس دیگری صحبت کنیدو تمرکزشان از بین می رود و گاهی حتی عصبانی می شوند. در واقع مردان نمی توانند همزمان روی یک موضوع تمرکز کنند.

در وضعیت های دیگر هم تفاوت در تمرکز کردن زنان و مردان آشکار می شود مثلا خانم ها معمولا دوست دارند که در ماشین در کنار همسرشان گفت و گو کنند و در اکثر موارد مردان تنها شنونده هستند ، اگر هم صحبت کنند ممکن است کارشان به تصادف بکشد و تقصیر را گردن شما بیندازند لذا هرگز سعی نکنید با مردی که در حال رانندگی است گفت و گوی خصوصی داشته باشید. تمرکز یک مرد در رسیدن به هدفش در مؤثرترین شیوه ممکن است اما متأسفانه زنها گوش ندادن مردها را بد تعبیر میکنند یا خیال میکنند توجهی به آنها ندارند درحالیکه این مساله بر میگردد به تفاوت‌های هوشی زنان و مردان . دو نیمکره مغز انسان
هرگز سعی نکنید با مردی که در حال رانندگی است گفت و گوی خصوصی داشته باشید. تمرکز یک مرد در رسیدن به هدفش در مؤثرترین شیوه ممکن است.
توسط یک تونل، به یکدیگر متصل می‌شوند. حجم ترافیک میان این دو نیمکره در مورد مردان به مراتب از زنان کمتر بوده و اساسا ارتباط میان این دو بخش مغز در میان زنان به همین دلیل تنگاتنگ‌تر از مردان است. به این ترتیب زنان اطلاعات محیطی را به مراتب آسان‌تر از مردان، گردآوری و تحلیل و پردازش می‌کنند. بدین علت زنان بهتر از مردان می‌توانند به چند کار در آن واحد بپردازند. درست برعکس ، مردان متمایلند کارها را به طور ردیف شده، پشت سرهم، آن هم دقیقا یکی پس از دیگری، انجام دهند.

تفاوت زنان و مردان از نظر احساسی

یکی دیگر از تفاوت های زنان و مردان در مهرورزی نسبت به یکدیگر و دیگران است.در این مورد دیدگاه اکثر افراد این است که مهرورزی و عاطفه ی زنان از مردان بیشتر است اما در یک بررسی در رابطه با هوش عاطفی زنان و مردان ثابت شد که هوش عاطفی مردان نسبت به اندازه زنان برابر است همچنین” دکتر کلمن، روان شناس و نویسنده می گوید:احساسات در زندگی مردان در پشت سر و در زندگی زنان در پیش رو قرار دارند. هورمون تستوسترون بر احساسات مردان تاثیر می گذارد و باعث می شود آنها بیشتر به طبقه بندی و تفکر منطقی بپردازند. به نظر می رسد زنان طبیعتاً با عواطف خود بیشتر در تماس هستند، در حالی که مردان باید روی این قضیه کار کنند و اگر این کار را بکنند شرایط، کاملا برابر می شود. آنها دارای روابط شادتر و زندگی سعادتمندانه‌تری خواهند بود.”

در نهایت برای انکه ارتباط موثر و قوی بین زن و مرد برقرار شود لازم است که آنها از تفاوت های یکدیگر آگاه شوند . بنابراین اگاهی از تفاوت ها و ویژگی های رفتاری زنان و مردان، در بهبود روابط همسران ، ایجاد آرامش بیشتر و تنش کمتر موثر خواهد بود .

منبع:تبیان