دمنوش زنجبیل

در فصل زمستان و سرما قرار داریم و بهتر است از دمنوش هایی که مفید هستند و از ابتلا به بیماری های مختلف در این فصل جلوگیری می کنند، استفاده کنیم. در این مقاله از دکتر سلام دمنوش هایی که مصرف آن ها در فصل زمستان بسیار توصیه می شود را آماده کرده ایم. توصیه می کنیم که این مقاله را از دست ندهید و حتما آن را مطالعه کنید. با ما همراه شوید.

دمنوش زنجبیل

زنجبیل طبیعتی گرم و خشک دارد و ضد بلغم و صفرا، بالابرنده قوی فشارخون، مقوی اعصاب، تقویت کننده حافظه، تنظیم‌کننده جریان ادرار، ضد رطوبت مزاج، خونساز، ضد درد مفاصل، مقوی دستگاه گوارش، حل‌کننده سـنـگ‌هــای صـفراوی، ضد مسمومیت‌های غذایی، درمان‌کننده بسیار خوب تب مالت و ضد سرطان است. نکته مهم در مصرف زنجبیل آن است که زیاده‌روی در مصرف آن می‌تواند باعث افزایش فشارخون و ضعف نیرو شود.

دمنوش آویشن

آویشن با طبیعتی معتدل، ضد صفرا، بالابرنده فشارخون، مقوی اعصاب و افزاینده قدرت بینایی است و در رفع التهاب‌های مزمن روده بزرگ، دفع انگل‌های گوارشی، افزایش اشتها و تقویت کلی جهاز هاضمه مفید است. همچنین کلیه را شست و شو می‌دهد، رطوبت بدن را دفع می‌کند، غلظت خون را کاهش می‌دهد و در درمان زکام، سرفه و آسم موثر است.

دمنوش دارچین

طبیعت گرم و خشک دارچین از آن یک محرک عالی اعصاب ساخته است که ضمن دارا بودن خواص نشاط‌آوری و رفع دلهره، شست و شودهنده کلیه، دفع‌کننده اخلاط رطوبتی، موثر در درمان پادردهای رطوبتی است. دارچین علاوه بر تقویت کبد و معده، اشتهاآور نیز بوده و بوی بد دهان را برطرف می‌کند. جالب است بدانید طبق نظر اطبای قدیم، اثر مثبت دارچین بر اعصاب تا ۱۵سال در بدن ماندگار است. زنان باردار بهتر است در مصرف دارچین کمی احتیاط کنند.

دمنوش اسطوخودوس

طبیعت این گیاه مفید دارویی، گرم و خشک است و در درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها ازجمله میگرن، زکام، آسم و برونشیت، انواع روماتیسم و اگزما کاربرد دارد. این گیاه، مسکن، آرام‌بخـــــش اعصــــاب، تقویت‌کننده سلول‌های مغز و شست و شودهنده کلیه است.

دمنوش زعفران

دمنوش زعفران

زعفران، طبیعتی گرم و خشک دارد و مقوی قلب، محرک قوای مغزی، شادی‌بخش، خنده‌آور، ضدکرم‌خوردگی دندان، شست و شودهنده کلیه، مقوی معده، ضد سرفه، ضد حساسیت و خلط‌آور است.
در هنگام زایمان برای تسهیل و تسریع روند زایمان می‌توان یک مثقال آن را دم کرده و میل کرد؛ اما در دوران بارداری بهتر است از مصرف زیاد آن خودداری شود.

دمنوش بادرنجبویه

طبع بادرنجبویه بسیارگرم بوده و دربعضی مزاج ها، بالابرنده قوی فشارخون است. همچنین، مقوی قلب و اعـصـاب و فـوق‌العاده آرام‌بخش، خـونساز، ضد صدای گوش، خواب‌آور، نشاط‌آور، ضد بیماری‌های کلیه، ضد خواب‌های وحشتناک و برطرف‌کننده بوی بد دهان است.

دمنوش چای ترش

مصرف این چای باعث کاهش تدریجی فشار و چربی خون خواهد شد. مصرف این چای در بعضی افراد ممکن است باعث کاهش شدید فشارخون و عوارضی مثل سرگیجه شود. بنابراین این چای را با مقادیر بیشتری نبات یا همراه با نوشیدنی‌هایی که باعث افزایش فشارخون می‌شوند، مصرف کنید.

منبع: اصفهان زیبا