قرص متوکلوپرامید یکی از رایج ترین قرص هایی که در اورژانس ها یافت می شود و معمولا برای جلوگیری و بند آمدن حالت تهوع و همچنین استفراغ مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با خواص یا مضرات قرص متوکلوپرامید

قرص متوکلوپرامید معمولا یکی از قرص هایی است که تأثیر خود را بر روی سیستم گوارشی بدن باقی می گذارد. تأثیراتی که باکتری ها ، ویروس ها و انگل های مختلف بر روی این سیستم باقی می گذارند توسط این دارو درمان خواهد شد. بیشترین جایی که داروی مورد نظر تأثیر درمانی از خود بر جای می گذارد در قسمت بالایی دستگاه گوارش بدن ما می باشد که معمولا به مری و معده محدود می شود. حتی اگر علائمی از سکسکه داشته باشید و این علائم به راحتی درمان نشود با مصرف این قرص می توانید به رفع آن بپردازید. البته مصرف خودسرانه قرص متوکلوپرامید مضر بوده و باید با تجویز پزشک مورد استفاده قرار گیرد.

آشنایی با خواص یا مضرات قرص متوکلوپرامید

از جمله بیماری های شایع در سنین کودکی بیماری ریفلاکس می باشد. ریفلاکس یعنی بازگشت محتویات معده به مری که با سوزش عجیبی در قیمت تحتانی مری همراه می باشد . این بیماری در کودکان وجود دارد و اغلب موارد درمان هایی نیز برای آن در نظر گرفته می شود یکی از درمان های بسیار مفید قطره ی متوکلوپرامید برای نوزاد می باشد. این قطره باید با احتیاط و با تجویز پزشک مصرف شود ، زیرا قطره به قطره ی آن بر اساس وزن کودک شما تعیین می شود و دوز متوکلوپرامید در اطفال به مدت سه بار در روز مصرف خواهد شد.

به دلیل تأثیری که این دارو بر روی سیستم گوارشی دارد نباید در شرایطی خاص مورد استفاده قرار گیرد، به عنوان مثال در شرایطی که یک فرد به بیماری صرع مبتلا است، یا به دلیل تصادف خونریزی از دستگاه گوارشی خود دارد، روده او دچار انسداد شده و … معمولا این دارو یعنی قرص متوکلوپرامید باید در شرایطی مورد استفاده قرار گیرد که یک فرد معده ی خالی از غذا داشته باشد. در صورتی که معده پر باشد این قرص تأثیری نخواهد داشت.

آشنایی با خواص یا مضرات قرص متوکلوپرامید

برخی از افراد تصور دارند که این دارو به دلیل جلوگیری از تهوع و استفراغ قطعا بر روی میزان اسید معده آنها تأثیر دارد ، به دلیل ترس از ناراحتی های معده این قرص را مصرف نمی کنند، در حالی که این تصور شما کاملا اشتباه است. قرص متوکلوپرامید قرصی است که هیچ تأثیری بر روی ترشحات معده و همچنین صفرا ندارد. اما در مقابل می تواند اسفنکتر تحتانی بین مری و معده را شل کرده تا از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری نماید.

این دارو هم به صورت خوراکی و هم به صورت وریدی و عضلانی به بدن شما وارد می شود. بیشترین تأثیر دارو همچون هر داروی دیگری از راه وریدی است. نیازی نیست که در خصوص عوارض جانبی  قرص متوکلوپرامید نگران باشید زیرا در کمترین زمان ممکن از طریق ادرار تا حدود زیادی دفع خواهد شد.