افرادی که خواب خوب و با آرامشی ندارند بیشتر در معرض بروز بیماری های روانی قرار می گیرند، با مطالعه و بررسی افرادی که مبتلا به بیماری آپنه خواب هستند مشخص شد این افراد بیشتر به آلزایمر مبتلا می شوند. به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، نتایج تازه‌ترین تحقیقات مشخص کرده است، افراد مبتلا به آپنه خواب، 3 برابر بیشتر از دیگران ممکن است دچار بیماری آلزایمر و زوال عقل شوند.

آپنه خواب یک نوع اختلال خواب جدی است و هنگامی رخ می‌دهد که تنفس آن شخص در حین خواب منقطع می‌شود.

افرادی که آپنه خواب آنها درمان نشده ممکن است به صورت مکرر تنفس آنها در حین خواب قطع شود، گاهی اوقات حتی ممکن است به صد مرتبه نیز برسد؛ این به این معنی است که مغز و سایر اجزای بدن اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند.

خُروپف بلند، تنفس منقطع، از خواب پریدن همراه با تنگی نفس، بیدار شدن همراه با خشکی دهان و گلودرد و سردرد صبحگاهی از بارزترین نشانه‌های آپنه خواب است؛ به گفته کارشناسان بهداشتی، مردان دو برابر بیشتر از زنان در معرض آپنه خواب هستند.

محققان استرالیایی هشدار می‌دهند، آپنه خواب می‌تواند سلول‌های مغز را از بین ببرد و خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.

پروفسور الیزابت از موسسه مغز کوئینزلند در دانشگاه کوئینزلند می‌گوید: درمان آپنه خواب می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد.

به گفته پژوهشگران، افرادی که از آپنه خواب رنج می‌برند، دو تا سه برابر بیشتر احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را دارند.

آپنه خواب رایج‌ترین اختلال خواب است که در انگلیس حدود 1.5 میلیون نفر و در ایالات متحده بیش از 22 میلیون نفر به آن مبتلا هستند.

سرپرست و محقق ارشد این مطالعه می‌گوید:‌ «آپنه خواب یک اختلال جدی است که می‌تواند منجر به مشکلات دیگر مانند فشارخون بالا شود که همین مسئله به نوبه خود منجر به بروز سکته مغزی و حمله قلبی می‌شود».

کارشناسان بهداشتی با بیان اینکه آپنه خواب ممکن است 10 سال قبل از بیماری آلزایمر رخ دهد، اظهار داشتند:‌ در حال حاضر در انگلیس حدود 850 هزار نفر دچار بیماری زوال عقل هستند که انتظار می‌رود تعداد این افراد تا سال 2050 چند برابر شود و حدود 5 میلیون نفر تحت تأثیر آلزایمر قرار بگیرند.3.

منبع/فارس