یکی از مفید ترین محصولات لبنی که سرشار از کلسیم و فسفر است شیر می باشد.مصرف شیر باعث افزایش تراکم استخوان ها و هدایت جریان های عصبی می شود.در این مقاله شما را با فواید سلامتی شیر بیشتر آشنا می نماییم.
کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان گفت: شیر، بهترین منبع غذایی کلسیم و فسفر است.

«عصمت عباسی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه شیر یک نوشیدنی کامل و مغذی است که از آن به شکل‌های مختلف در وعده‌ها و میان وعده‌های روزانه استفاده می‌شود، گفت: امروز سرانه مصرف شیر در هر جامعه یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: شیر تنها ماده غذایی شناخته شده در طبیعت است که بسیاری از نیازهای بدن را به طور متعادل تامین می‌کند. نزدیک به 90 درصد وزن آن را آب تشکیل می‌دهد. حاوی انرژی، پروتئین، چربی، قند لاکتوز و ویتامین‌هایی مانند ویتامین A برخی ویتامین‌های گروه B است. این نوشیدنی یکی از بهترین منابع غذایی کلسیم و فسفر محسوب می‌شود.

این مسئول افزود: با نوشیدن یک لیوان شیر در روز تقریبا 12 تا 15درصد از پروتئین،30 درصد از کلسیم، بیش از 30 در صد از ویتامین B12 و 25 درصد از ویتامین B2 مورد نیز یک فرد برزگسال تامین می‌شود.

کارشناس مسئول تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان اظهار کرد: شیر از غنی‌ترین منابع کلسیم و فسفر است. دریافت مقدار کافی این مواد معدنی برای رشد، استحکام و سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری است. همچنین مقدار کافی کلسیم علاوه بر تاثیر بر سلامت استخوان‌ها، هدایت جریان عصبی، انقباض عضلات، فعالیت آنزیمی و کنترل فشار خون نقش دارد.

وی افزود: استفاده منظم از منابع غذایی غنی از کلسیم در کاهش تجمع چربی در بدن موثر بوده و به پیشگیری از چاقی در کودکی و سنین بعد از آن کمک می‌کند. ترکیبات طبیعی موجود در شیر، عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده و با خنثی کردن سموم در شرایط آلودگی هوا از دستگاه تنفس و قلب و عروق محافظت می‌کند.

عباسی خاطرنشان کرد: شیر منبع خوبی از پروتئین حیوانی با ارزش تغذیه‌ای بالا است و مصرف آن به تامین پروتئین مورد نیاز روزانه به ویژه در کودکان و نوجوانان کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: مصرف روزانه و منظم منابع غذایی از کلسیم می‌تواند خطر بروز برخی از سرطان‌ها مانند سرطان روده بزرگ و سینه را کاهش دهد. شیر منبع خوبی از ویتامین B است و مصرف روزانه انواع کم چرب این نوشیدنی در پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق موثر است.

منبع/ایسنا