سرطان

در جامعه امروزی یکی از شایع ترین مشکلات مردم، مبتلا شدن به سرطان می باشد از اصلی ترین علل سرطان می توان به سبک زندگی و رژیم غذایی مردم اشاره کرد. یکی از بهترین و موثرترین برای مبارزه با سرطان، اصلاح سبک زندگی می باشد. در این مقاله از دکتر سلام در خصوص بهترین راه برای مبارزه با سرطان اطلاعاتی را جمع آوری کرده ایم. با ما همراه شوید.

روزنامه مردم نو در گزارشی به بهانه روز جهانی سرطان نوشت: مطالعات جدید نشان می‌دهد که سبک زندگی و عوامل محیطی، عامل 70 تا 90 درصد انواع سرطان است، به همین دلیل کارشناسان اعتقاد دارند که با زندگی سالم می‌توان از سرطان پیشگیری کرد و اصلاح سبک زندگی بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه مبارزه با سرطان است.

این گزارش که در شماره 3856 این روزنامه منتشر شده، آورده است: سرطان در قرن حاضر تبدیل به یک واقعیت تلخ شده که زندگی بسیاری از خانواده‌ها در جوامع مختلف را تحت‌تاثیر خود قرار داده است. با توجه به شیوع روزافزون این بیماری در سطح جهان، روز جهانی سرطان همه ساله در چهارم فوریه برابر با 15 بهمن در سراسر جهان با هدف افزایش آگاهی مردم نسبت به این بیماری، نحوه پیشگیری و برخورد با آن برگزار می‌‌شود. در واقع روز جهانی سرطان، بخشی از برنامه جهانی مبارزه با این بیماری است. در ایران نیز هشت الی 15 بهمن‌ماه هفته ملی مبارزه با سرطان نامگذاری شده است.در تعریف علمی این بیماری گفته می‌شود که سرطان یعنی رشد غیرعادی سلول‌های بدن که رایج‌ترین انواع آن در مردان سرطان ریه، مری، شکم، دهان و حلق و در میان زنان، سرطان دهانه رحم و پستان است.
اگرچه به گفته بسیاری از پزشکان و متخصصان، امروزه با پیشرفت علم‌پزشکی و گسترش ابزار و امکانات، این بیماری درمان‌پذیر شده است، اما باید این سوال را از خود پرسید که چه‌کسی تمایل به ابتلا به این بیماری طاقت‌فرسا و پرهزینه دارد که بعد هم بخواهد برای درمان آن اقدام کند؟ مسلما مانند هر امر دیگری، در مورد بیماری، آن‌هم بیماری سرطان این امر صدق می‌کند که پیشگیری بهتر از درمان است. از این‌رو ضرورت دارد که دولت‌ها برنامه‌های لازم را در راستای پیشگیری از این بیماری که هزینه‌های مختلف و سنگینی را به خانواده‌ها و جامعه تحمیل می‌کند، در دستور کار خود قرار دهد.آری هزینه‌های سرطان کمرشکن است؛ این هزینه تنها شامل هزینه مالی نیست، بلکه هزینه‌های فرهنگی و اجتماعی، زیر لایه هزینه اقتصادی پنهان شده، اما تاثیر عمیق خود را برجای می‌گذارد؛ آنگاه که این بیماری در دانش‌آموز یا معلم، سیستم آموزشی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، آنگاه که خانواده‌ای در اثر این بیماری بی‌سرپرست می‌شود، آنگاه که لبخند خانواده‌ای در اثر درگیری یکی از اعضای خود با این بیماری، بر لب‌ می‌خشکد و گاه‌ و بیگاه‌های فراوان دیگر…
سرطان یکی از بیماری‌های شایع در جهان است که می‌تواند منجر به مرگ شود. کشورهای در حال توسعه و نیز کم‌درآمد قطعا تلفات بیشتری در این زمینه خواهند داد؛ چراکه هزینه‌های درمان و نگهداری از افراد مبتلا به سرطان بسیار سرسام‌آور است و از طرفی در این کشورها سبک زندگی افراد کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد و فرهنگ‌سازی مقتضی انجام نمی‌شود.
اصلاح سبک زندگی و پیشگیری از سرطان یکی از مهمترین مسائل مورد تاکید در درمان سرطان بحث تشخیص به‌موقع و زودهنگام آن است. بسیاری از بیماران به‌دلیل تشخیص دیرهنگام بیماری سرطان، قادر به درمان آن نبوده‌اند که از جمله دلایل آن سخت‌بودن روندهای تشخیصی این بیماری است. اما در این میان موضوع دارای اهمیت، پیشگیری بیماری سرطان است که بخش عمده آن به اصلاح سبک زندگی مربوط می‌شود. برخی از روش‌های کلی مانند عدم استعمال دخانیات، مصرف غذای سالم، پرهیز از عوامل تراتوژن (برخی مواد شیمیایی صنعتی مانند آزبست، اشعه یونیزان مانند کار در رادیولوژی، نور آفتاب و…)، ورزش و خودداری از رفتارهای پرخطر جنسی در پیشگیری از سرطان موثرند. البته در جوامع کنونی باید مواردی چون مهندسی شهری مناسب، کنترل صنایع به‌منظور جلوگیری از پخش آلاینده‌ها به هوا و محیط پیرامون، برنامه‌ریزی‌های کلان توسط دولت‌ها در راستای حفظ سلامت آب، خاک، هواو دست کشیدن از تولید بی‌رویه محصولات تراریخته را هم اضافه کرد که تاثر زیاد و غیرقابل انکاری بر سلامت افراد جامعه دارد.
مطالعات جدید نشان می‌دهد که سبک زندگی و عوامل محیطی، عامل 70 تا 90 درصد انواع سرطان است. به همین دلیل کارشناسان اعتقاد دارند که با زندگی سالم می‌توان از سرطان پیشگیری کرد و اصلاح سبک زندگی بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه مبارزه با سرطان است.

سرطان

ابتکار: زنان در خانواده برای مقابله با سرطان نقش کلیدی دارند

در این راستا معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در همایش ملی مبارزه با سرطان، اظهار کرد: «روند گسترش سرطان مانند اغلب کشورهای دنیا در جامعه ما نیز رو به افزایش است و این مسئله نگرانی‌های اقتصادی و اجتماعی زیادی را به‌بار آورده که می‌توان با تغییر سبک زندگی افراد، این بیماری را کنترل کرد.»
وی افزود: «سازمان‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد باید اینگونه موضوعات را مورد توجه و دقت قرار دهند تا آلاینده‌ها از سفره ایرانی حذف شود.»
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد:«نقش زنان و خانواده‌ها نقشی کلیدی است که از بدو تولد کودکان می‌تواند جان آن‌ها را در مقابله با سرطان ایمن کند و همچنین سبک زندگی مناسبی را پیش‌روی افرادقراردهند.»
ابتکار گفت: «پیشگیری و درمان سرطان بحث مهمی برای جوامع صنعتی و در حال توسعه است و نگرانی‌های اقتصادی و اجتماعی بسیاری را به‌بار آورده، به‌طوری که مورد توجه بسیاری از دولت‌ها نیز قرار گرفته است.»وی ادامه داد: «ترکیبات سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی از عوامل جدی افزایش انواع سرطان است که در تغییر سیستم ایمنی بدن انسان نقش بارزی دارند و بقایای این مواد در فرآورده‌های کشاورزی و غذایی وجود دارد که با پیگیری وزارت بهداشت و جهادکشاورزی، ستادی ملی برای کاهش سموم تشکیل شد و سموم آلاینده مورد بررسی قرار گرفت و در حال‌حاضر اقدامات موثری نسبت به کنترل سموم در حال انجام است.»
معاون رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه افزایش وزن در جوامع روبه رشد است و چاقی در شیوع بیماری‌هایی مثل سرطان تاثیر زیادی دارد، اعلام کرد: سبک زندگی نامناسب و بروز اعتیاد به مواد مخدر در افراد نیز از دیگر عوامل افزایش انواع سرطان‌هاست که باید آگاهی کافی در بین افراد جامعه، خانواده‌ها و تشکل‌های مردم‌نهاد در این خصوص ایجاد شود.»
به امید روزی که سرطان تبدیل به افسانه‌ای شود و قدرت ویرانگر آن، عزیز هیچ خانواده‌ای را در چنگال خود پژمرده نسازد.

منبع: ایرنا