دکتر شاهین کریمیان: چگونه بعد از عمل بینی حمام کنیم؟

یکی از مسائل و سوالات رایج، نحوه ی صحیح حمام کردن بعد از عمل جراحی زیبایی بینی می باشد. اسپلینت یک آتل پلاستیکی است که از بینی جدید شما محافظت می کند و به استخوان و غضروف های بینی کمک می کند که تا زمان ترمیم از جایشان تکان نخورند. خیس شدن اسپلینت موجب شل شدن آن خواهد شد و ممکن است نتیجه عمل را تحت تاثیر خود قرار دهد.

نکاتی که هنگام استحمام باید به آن ها توجه کرد

اگر اسپلینت بینی خیس شود پوست بینی دچار خارش و سوزش شده و در این یک هفته تحمل اسپلینت برایتان سخت خواهد شد. هنگام استحمام به نکات زیر توجه کنید.

– با توجه به اینکه در این چند روز، معمولاً در اثر خوردن مُسکن خواب آلوده هستید، در حمام (خصوصا اگر از وان استفاده می کنید) مواظب باشید زمین نخورید.

– آب مورد استفاده برای استحمام باید ولرم باشد، زیرا گرمای آب اگر از حدی بیشتر شود ممکن است ایجاد سرگیجه نماید.

– موقع حمام کردن سعی کنید تا حد امکان سرتان را به سمت پایین خم نکنید.

– بهتر است شب قبل از عمل به حمام بروید و به خوبی سر و بدنتان را بشوئید تا نیازی نباشد یکی دو روز بعد از عمل به حمام بروید.

نحوه ی حمام کردن بعد از جراحی بینی

از روز دوم به بعد، برای شستن موهای سر، می توانید در حمام روی یک صندلی یا چهارپایه پلاستیکی بنشینید. سر خود را رو به عقب خم کنید و از شخص بخواهید موی سرتان را بشوید. از او بخواهید ابتدا دمای آب را بررسی کند. وقتی مطمئن شدید دمای آب مناسب است، عمل شستشو را انجام دهید.

بهتر است از دوش های تلفنی استفاده گردد و از قرار گرفتن مستقیم زیر دوش سقفی پرهیز نمایید. همچنین می توان از وان جهت شستشوی بدن استفاده نمود. استحمام باید با آب ولرم صورت پذیرد.

همچنین می توانید از سرشوهای آرایشگاهی استفاده کنید که در آن سر رو به عقب خم شده و موها توسط شخص دیگری شسته خواهد شد.

در پایان یک بار دیگر تاکید می شود که مواظب باشید که اسپلینت و پانسمان بینی خیس نشود.

در روز هفتم بعد از عمل جراحی بینی، قبل از مراجعه به جراح خود جهت برداشتن گچ بینی، دوش گرفته و حتی پانسمان روی بینی نیز خیس شود تا برداشتن گچ بینی برای فرد آسان تر باشد.

در مدت چسب زدن چگونه استحمام کنیم؟

در مدت چسب زدن نیز بهتر است حین استحمام، چسب بینی خیس نشود. در صورت خیس شدن چسب در حین حمام کردن می توان از باد خنک سشوار جهت خشک کردن چسب بینی استفاده نمود. البته بهتر است قبل از مراجعه به پزشک جهت برداشتن چسب، استحمام صورت گیرد. به این نحو که چسب را داخل حمام بردارید و پوست بینی با مواد شوینده شستشو داده شود تا چربی بینی گرفته شود و سپس بینی را خشک نمایید.

نکته ی مهم آنست که بعد از استحمام به سرعت چسب بینی زده شود و یا به جراح بینی جهت چسب زدن مراجعه نمایید زیرا در اثر گذشت چند ساعت بینی متورم خواهد شد.