دکتر شاهین کریمیان: چه زمانی چانه نیاز به جراحی زیبایی دارد؟

جراحی زیبایی چانه دکتر شاهین کریمیان

امروزه جراحی های زیبایی طرفداران بسیاری پیدا کرده اند. یکی از انواع جراحی های زیبایی که تاثیر بسزایی بر چهره فرد می گذارد، جراحی زیبایی چانه است. افرادی که چانه های بزرگ و یا کوچک دارند، معمولا در جویدن غذا و صحبت کردن نیز دچار مشکل هستند.

رتروژن چیست؟

دکتر شاهین کریمیان توضیح داد: وقتی از نيم رخ به يک فرد طبيعی نگاه مي کنيم، چانه مختصری عقب تر از قسمت قدامی لب تحتانی قرار مي گيرد. خطي که از نوک بينی به لب تحتاني کشيده بايد از برجسته ترين نقطه چانه در نماي نيم رخ بگذرد. اگر چانه عقب تر از اين ميزان باشد اصطلاحا به آن (رتروژن يا نقص عقب بودن چانه ) مي گويند.

دلایل رتروژن چیست؟

1- فک تحتاني به طور کامل کوچک تر و عقب تر از حد طبيعي است

در اين موارد رابطه دنداني بيمار نيز مختل است. يعني دندان هاي پايين که به طور طبيعي 2 تا 3 ميلي متر بالاتر از دندان هاي بالايي هستند، خيلي عقب تر از دندانهاي بالايي هستند. که در اين موارد بيمار بايد فک تحتاني را به طور کامل عمل کرده و به سمت عقب بکشد.

درمان

در اين گونه موارد ابتدا متخصص ارتودنسي بد شکلي هاي اندامي ناشي از اين ناهنجاري را اصلاح مي کند، سپس بيمار تحت عمل جراحی جلو کشيدن فک بالا قرار مي گيرد.

2- قوز چانه به اندازه کافي رشد نکرده است

اما اگر رابطه دنداني بيمار طبيعي باشد، محل و اندازه فک تحتاني طبيعي است و قوز چانه به اندازه کافي رشد نکرده است.

درمان

جراحی زیبایی چانه دکتر شاهین کریمیان

اين گونه موارد با گذاشتن پروتز که يک جسم توپر به شکل چانه و از جنس سيلکيون و يا پلي اتيلن است، درمان مي شود. هر چند اين ماده صنامي است ولي بدن وجود آن را به راحتي تحمل مي کند و به اصطلاح زيست سازگار است و در 99 درصد بيماران تا آخر عمر بدون هيچ مشکلي در صورت بيمار باقي مي ماند، گذاشتن آن بسيار راحت تر از انجام عمل جراحي فک است و دوران نقاهت بعد از عمل نيز از استئوتومي فک ( شکستن استخوان فک به منظور اصلاح نا هنجاري ظاهري ) کوتاه تر و ساده تر است ماندگاری پروتز های چانه مادام العمر است و عموما در دراز مدت جايگاه و شکل خود را حفظ مي کند . احتمال عفونت پروتز ها درتمام طول عمر بيمار بين نيم تا يک درصد است و خوشبختانه در صورت بروز عفونت با در آوردن پروتز که عمل راحتي است عفونت به طور کامل بر طرف مي شود . تزريق ژل دائمي به منظور برجسته کردن چانه هر چند بسيار ساده است اما با ميزان عوارض بالايي همراه است و در صورت بروز عارضه درمان آن دشوار و بعضاً غير ممکن است.