دندان عقل

اگر دندان عقل تا قبل از 30 سالگی به صورت نیمه نهفته باشد باید جراحی شود، چون نهفته ماندن آن زمینه بروز کیست و تومور را در اطراف آن به وجود می آورد. همچنین تا پیش از 30 سالگی پروسه ترمیم استخوان راحت تر می باشد و به راحتی می توان آن را جراحی کرد. در این مقاله از دکتر سلام ضرورت جراحی دندان عقل نیمه نهفته را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

دکتر ارغوان تنکابنی درباره دندان عقل گفت: این دندان سومین دندان آسیای بزرگ انسان است که در دو طرف فک بالا و پایین رشد می‌کند،گفت: به‌طور طبیعی انسان بین ۰تا ۴ دندان عقل دارد.

این متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت اظهار کرد:ممکن است به خاطر تغییر و تحول در سیر رشدی انسان در برخی افراد جوانه دندان عقل تشکیل نشده یا تعداد دندان‌های عقل کمتر از ۴ تا باشد.

وی ادامه داد : دندان عقل به صورت یک دندان طبیعی است که اگر در قوس دندانی رشد کرده و سایز آن مناسب باشد می‌تواند علمکرد طبیعی داشته باشد اما گاهی از نظر تکامل در ژنتیک اتفاقاتی می‌افتد که این دندان در قوس دندانی قرار نگرفته یا سایز یا شکل غیرطبیعی دارد که این موضوع باعث می‌شود،‌ دندان عقل عملکرد مناسب نداشته باشد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: با بیان اینکه به‌طور ژنتیک سایز فک و سایر دندان‌ها از والدین به ارث می‌رسد،‌ بیان کرد: در برخی موارد فرد دارای دندان بزرگ‌تری نسبت به سایز فک است،‌ لذا اگر دندان عقل که آخرین دندان است نتواند فضای مناسبی برای رشد داشته باشد و مسیر رویش دندان مسدود شود، این دندان نهفته یا نیمه‌نهفته می‌شود، یعنی بخشی از دندان داخل استخوان یا بافت نرم می‌ماند.

وی افزود:در این شرایط دندان با زاویه و به صورت مایل قرار می‌گیرد،‌که در اینجا باید دندان از طریق جراحی از دهان خارج شود،‌ همچنین در صورت نهفته بودن دندان عقل، تا پیش از ۳۰ سالگی باید جراحی شود زیرا امکان ایجاد کیست و تومور اطراف آن وجود دارد،‌ به علاوه آنکه تا پیش از ۳۰ سالگی پروسه ترمیم استخوان راحت‌تر صورت می‌گیرد و جراحی راحت‌تر است.

وی تصریح کرد: وقتی دندان عقل رویش می‌کند اما فضای آن تنگ است،‌ از عقب به ریشه دندان‌های جلویی فشار آورده و باعث بهم‌ریختگی و کج شدن آنها می‌شود همچنین برخی دندان‌های عقل ممکن است نزدیک به عصب فک رشد کنند که در این صورت برای جراحی آن باید به جراح فک و صورت مراجعه کنند.

این دندانپزشک با اشاره به ایجاد بی‌حسی روی لب‌ها بعد از جراحی دندان عقل عنوان کرد: این حالت برگشت‌پذیر است و گاهی در اثر فشار روی عصب فک ایجاد می‌شود.

تنکابنی تاکید کرد: اگر دندان‌عقل نهفته باشد و افراد برای خارج کردن آن به پزشک مراجعه نکنند این موضوع در سنین بالا باعث ایجاد مشکل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه دندان عقل در انتهای دهان قرار دارد برای مسواک زدن به آن بهتر است از مسواکی با سر ظریف و مثلثی استفاده شود تا بتوان آن را تمیز کرد.

منبع: شفا آنلاین