زنان همیشه در مورد بدنشان صحبت می کنند، اما از گفتن اینکه از یبوست رنج می برند پرهیز می کنند. یبوست در زنان شایع تر از مردان است، و این مشکل احتمالا به دلیل هورمون های موجود در بدن آن ها است. چرخه ماهانه، تغییرات غذایی، استرس، مشکلات خواب و حتی سفر در ایجاد یبوست نقش دارند.


اگر احساس می کنید مسیر مدفوع شما بیش از دو یا سه روز مسدود شده است باید جهت درمان این مشکل اقدام کنید. متابولیسم طبیعی بدن به طرز حیرت آوری نسبت به بعضی از داروهای تجویزی عکس العمل نشان می دهد و یبوست را در پی دارد. در این مواقع برای درمان یبوست می بایست از ملین ها کمک بگیرید.

در اینجا ما چند ماده طبیعی را به شما معرفی می کنیم که می توانند درمان کننده ی یبوست باشند:

آب

آب عمدتا روان کننده همه چیز است و مدفوع را نرم می کند. آب، مدفوع را به سمت روده ی بزرگ سوق می دهد و سبب تقویت سرعت سوخت و ساز می شود. هر چه قدر مدفوع، بیشتر در روده بزرگ باقی بماند،آب بیشتری از آن خارج می شود و تبدیل به سنگ سخت می شود.

بازگشت مایع به بدن شما کمک می کند که مدفوع نرم شود و روده تحریک شود که تخلیه شود. پس خیلی راحت آب به شما کمک خواهد کرد که هر روز به طور کامل تخلیه شوید.

ماست

ماست و سایر پرو بیوتیک ها معمولا برای روده و هضم مواد غذایی مفید هستند. اگر حتی شما اسهال دارید یا مبتلا به یبوست هستید، فرقی نمی کند پروبیوتیک ها به روده های شما کمک می کنند زیرا باکتری های روده را باز نشانی می کنند و سو هاضمه، نفخ و یبوست را درمان می کنند.

سبزیجات

سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم از لحاظ فیبر، بسیار غنی هستند، فیبر چیزی است که سیستم سوخت و سازشما واقعا به آن نیاز دارد. فیبر، کولون را تحریک و متابولیسم را راحت می کند. افزایش مصرف سبزیجات می تواند روشی برای تسریع حرکت گوارش باشد. علاوه بر این، سبزیجات پر از منیزیم هستند.

آلوئه ورا

شما احتمالا از آلوئه ورا برای آفتاب سوختگی یا سایر محصولات زیبایی استفاده کرده اید، اما ممکن است توجه نکرده باشید که به تازگی در قفسه های فروشگاه های مواد غذایی یافت می شود. آلوئه ورا یکی از رایج ترین مواد معطر طبیعی است که مردم مصرف می کنند و باعث می شود مدفوع بیشتر روان شود.

تحقیقات نشان می دهد که آلوئه ورا حاوی 75 ویتامین، آنزیم، مواد معدنی و قند است، علاوه بر این آلوئه ورا ترکیبات طبیعی ملینی به نام آنتراکینون دارد که مقدار آب را در روده شما افزایش می دهد و به بدن کمک می کند که مخاط بیشتری تولید کند و انقباضات روده را افزایش دهد.

دانه های کتان

یک قاشق غذاخوری از دانه کتان حاوی تقریبا سه گرم فیبر است، تمام فیبر های اضافی باعث تحریک روده ها می شوند. دانه های کتان حاوی “موسیلاژ” هستند، ترکیباتی شبیه سازی شده که سیستم گوارش شما را پوشش می دهند تا حرکات روده ای شما هموارتر و راحت تر انجام شود.


میوه هایی با فیبر بالا

میوه های تازه مانند توت، سیب و گلابی حاوی فیبر هستند. به علاوه، آنتی اکسیدان های موجود در انواع توت ها دارای خواص ضد التهابی هستند و می توانند سیستم گوارش را تسکین دهند. میوه های خشک شده از قبیل زردآلو، انجیر، و آلبالو نیز گزینه های خوبی هستند.

روغن های گیاهی

مصرف کمی روغن زیتون، روغن معدنی، روغن دانه ریز یا روغن کرچک می تواند روده شما را تخلیه کند. روغن هی گیاهی، هضم را راحت و مدفوع را کم می کنند و غذا را لغزنده تر و نرم تر می کنند. روغن را برای پخت و پز یا سس سالاد استفاده کنید. فقط به یاد داشته باشید که روغن زیاد کالری بدن شما را بیش از حد افزایش ندهد.

قهوه

مصرف قهوه باعث می شود افراد مستقیما راهی دستشویی شوند. قهوه می تواند ماهیچه های روده را تحریک کند و مانند یک ملین طبیعی بر دستگاه گوارش تاثیر گذار باشد. این خاصیت قهوه عمدتا به خاطر تاثیر آن بر هورمون گاسترین است. گاسترین هورمونی است که درست بعد از غذا خوردن در بدن ترشح می شود.

این هورمون مسئول ترشح اسید معده است که به تجزیه ی مواد غذایی در معده کمک می کند. همچنین گاسترین با افزایش حرکات ماهیچه های روده می تواند به تسریع انتقال مواد در روده ها و تسهیل اجابت کمک کند.

برگردان عرب زاده