پرسش: سلام خسته نباشید من مدتی درد شدیدی در ناحیه سر لگنم احساس میکنم که این درد به کشاله های رانم هم کشیده شده ام ار آی کردم دکتر گفته که دیسک گردن و کمر دارم لطفا راهنماییم کنید که چه مسکنی یا دارویی استفاده کنم که دردم یکم آروم بشه وبرای ساعیدگی زانو چه دارو یا چه نوع رژیم غذایی باید رعایت کنم با تشکر فراوان

 

 

پاسخ: سلام، متشکرم – استراحت اولین گام در درمان دیسک کمر است. شما باید چند روز به صورت مطلق همراه با مصرف دارو استراحت کنید. یکی از روش های دیگر که روانشناسان آلمانی به آن اعتقاد دارند و آنرا ثابت نیز کرده اند مثبت اندیشی است. این سازمان آلمانی معتقد است مثبت اندیشی یک مسکن برای دردهای کمر است. افکار مثبتی همچون “من از نظر فیزیکی فعال خواهم ماند”، “لازم نیست مدت طولانی صرف مداوای کمرم کنم” و “من از قدرت‌های بالایی برای بهبود برخوردارم” کمک شایانی می‌کنند. افکار دیگری که می‌تواند ناراحتی فرد را تسکین دهد “من گرایش مثبتم را به زندگی از دست نمی‌دهم” و “به روابط اجتماعی‌ام ادامه خواهم داد” هستند. کمر درد معمولا لطمه‌ای به فرد نمی‌زند و 90 درصد مواقع ظرف چهار هفته اثری از آن نمی‌ماند. AGR افزود کمردرد در بخش پایینی ستون فقرات مدت طولانی‌تری ادامه می‌یابد و دلیل آن حفظ خاطره درد در مغز است که بیشترین بخش آن به افکار شخص و رویکرد فرد به درد برمی‌گردد. این مطلب قسمتی از مقاله ای بود که قبلا خوانده بودم و جالب بود شما هم بدانید در این رابطه. مسکن های مختلفی برای تسکین درد دیسک کمر وجود دارد یکی از این مسکن ها ژل ریلایف است. در رابطه با این نوع داروها از داروخانه های معتبر بپرسید تا درست راهنمایی شوید.

 

 

در خصوص سوال دوم شما باید عرض کنم که عده‌اي فکر مي‌کنند اگر پاچه گوسفند بخورند، زانو درد و پادردشان خوب مي‌شود اما اين تصور غلطي است که فکر کنيم هر عضوي از بدن حيوان را که بخوريم، عين به عين و قرينه همان عضو را در بدن ما ترميم مي‌کند! پس با اين حساب، مغز گوسفند را بايد افراد کودن بخورند و زبان‌اش را هم آنهايي که مشکل تکلم دارند! ولي نه آن باعث بالارفتن ضريب هوشي مي‌شود و نه اين باعث درمان لکنت. واقعيت اين است که پاچه از پروتئيني به نام ژلاتين تشکيل شده که تازه از نظر ترکيبي هم جزو پروتئين‌هاي مرغوب نيست و حتي اگر بگوييم پاچه را به خاطر پروتئين‌اش مصرف مي‌کنند باز هم مي‌توانيم به پروتئين‌هاي مفيدتري مانند مرغ و گوشت قرمز اشاره کنيم چون در حقيقت همه اين پروتئين‌هايي که همراه غذا مصرف مي‌کنيم در روده به اسيدآمينه تجزيه مي‌شوند تا بدن پروتئين موردنياز خودش را از اينها بسازد و يعني چه ما گوشت بخوريم يا پاچه، اتفاق يکساني در روده‌ها مي‌افتد و ماده يکساني براي بدن ساخته مي‌شود. ضمن اينکه پاچه معمولا در يک وعده اصلي مصرف مي‌شود؛ همراه با مقدار زيادي آب که در آن، نان مي‌ريزند و به صورت کالري اضافه وارد بدن مي‌شود و در صورت تکرار مي‌تواند موجب اضافه وزن و در نتيجه فشار بيشتر روي زانوي معيوب شود.» در زمينه مصرف خوراكي‌هايي مانند سويا هم نظرات مختلفي وجود دارد اما چيزي که دکتر نيستاني مي‌گويد اين است: «فيتواستروژن‌هايي که در سويا وجود دارد، استروژن گياهي است و مي‌تواند به درمان بعضي مشکلات زانو کمک کند. مصرف ماهي هم به دليل داشتن امگا 3 توصيه مي‌شود چون اسيدهاي چرب ويژگي ضدالتهابي دارند و در کاهش درد زانو موثر هستند. ميوه‌ها هم به دليل داشتن آنتي اکسيدان بسيار مفيدند.» البته دکتر نيستاني تأکيد مي‌کند که همه اين مواد در صورتي نافع و موثرند که بيمار اضافه وزن نداشته باشد چون در آن صورت هيچ دارو و درماني فايده نخواهد داشت، البته قبل از كاهش وزن اضافه.

توصیه می کنم اگر اضافه وزن دارید با کاهش وزن و رساندن به وزن طبیعی کمک بزرگی را به زانو هایتان بکنید. چون اضافه وزن تاثیر منفی بر روی مفاصل زانو می گذارد و باعث می شود بیشتر ساییدگی انجام شود و درد بیشتری نیز باید تحمل کنید. پس شروع کنید به رژیم های غذایی برای کاهش وزن. اگر با مجله پزشکی دکتر سلام همراه باشید با جدیدترین متدهای کاهش وزن شما را آشنا خواهیم کرد.