ما از سه کارشناس در مورد این مسئله در خواست شفاف سازی کرده ایم. بدون تردید تبلیغات آنها را در شبکه های اجتماعی مشاهده کرده اید یا یکی دو نفر از دوستانتان در خصوص اینکه به آنها کمک کرده تا به سرعت وزن کم کنند، در شبکه های اجتماعی مطلب گذاشته اند.

چای های چربی سوز همه جا یافت می شوند، کاهش وزن سریع و بدون دردسرآنها می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد.

اما آیا آنها مجاز هستند؟

توصیفات اندام باریک از طرف یک شخص معروف ممکن است این باور را در شما ایجاد کند که اگر برای وی اثر بخش بوده، برای من نیز اثر بخش خواهد بود. از آنجایی که ادعا می شود تمام این دم کردنی ها طبیعی هستند و ترکیبات گیاهی دارند، فرض اینکه لااقل چیزی را از دست نمی دهید راحت تر است.

اما کارشناسان مخالف هستند. اکثریت قریب به اتفاق متخصصان و پزشکان تغذیه عنوان می دارند که چای هایی که مدعی کمک به چربی سوزی هستند، در بهترین حالت بی اثر بوده و در بدترین حالت ممکن است خطرناک باشند.

1. احتمالا مقدار کمی از آب بدنتان را از دست می دهید

کریستین پالومبو، عضو هیئت علمی تغذیه و سلامت دانشگاه کنیاک یکی از کارشناسانی است که در این مورد شفاف سازی نموده است.

طبق یافته های وی: بدور از برخورداری از یک روش طبیعی و مطمئن جهت کاهش وزن، چای های چربی سوز ذکر شده، مملو از گیاهان تلخ مزه اند که سبب کاهش وزن فوری نشده و به وسیله بی حال کردن و افزایش ادرار سبب کاهش وزن موقت می شوند. به بیان دیگر، بسیاری از مایعات داخل بدنتان را به وسیله ی ادرار دفع می کنید و ملین های قوی موجود در آنها، روده هایتان را کار می اندازند. برخی از رایج ترین مواد تشکیل دهنده ای که در چای چربی سوز می یابید ترکیباتی مانند برگ سنا، ریشه ی بابا آدم، درختچه ی غربی کناره های بومی آمریکای شمالی، ارجنگ، روغن کرچک، برگ شیر دندان، پرک هندی، کاسنی نوعی گوجه یا آلوچه ی خشک کردنی است. آنها گیاه هستند اما همچنین می توانند به طور بالقوه ای سبب نابودی شما شوند. ملین ها وابستگی ایجاد می کنند و کارکرد روده بدون مصرف آنها برایتان سخت می شود.

به علاوه، آنچه شما از دست می دهید، فقط آب و مواد زائد جامد است نه چربی بدن. به این معنا که هر مقدار وزنی که با نوشیدن این چای ها کم می کنید، پس از قطع مصرف باز می گردد. بنابراین مصرف این محصولات را توصیه نمی کنم.

2. طبیعی بودن صرفا به معنای مطمئن بودن نیست

دکتر آدراین یودیم متخصص تغذیه بیان نمود: حتی ترکیباتی که حاوی مواد گیاهی هستند، کاملا غیر قابل کنترل می باشند. تولید کنندگان نمی توانند چیزی در برچسب محصول بنویسند و ادعای خود را بدون دلیل و مدرک ثابت کنند.

مسئله ی رعب آورتر این است که آنها راز ترکیبات محصول را خصوصا در تبلیغات چربی سوز بودن آن را فاش نمی سازند. چای چربی سوز، حاوی ترکیبات خطرناکی است (و برخی از آنان غیرقانونی هستند). این ترکیبات شامل اپدرا (درختچه ی همیشه سبز مناطق گرم و خشک که دارای ساقه های صاف و برگ های کوچک است، از گونه های افندرین که جهت مصارف پزشکی از آن استفاده می شود) و ترکیب شیمیایی سابوترین است که به حمله های قلبی مرتبط است. من بیمارانی داشته ام که مکمل های کاهش وزن را خریداری کرده و سپس به امراض دیگر مبتلا شده اند.

به این دلیل است که من همیشه در خصوص مکمل ها بویژه مکمل های کاهش وزن هشدار می دهم. سرانجام باید ذکر کنم که تبلیغاتی که ادعا می کنند این نوع چای طبیعی بوده و به کاهش وزن تان کمک می کند، دال برمطمئن بودن آن نیست.


3. بهتر است چای خالص بنوشید

دکتر وندی بازیلیان، نویسنده ی کتاب درست بخورید، لاغر بمانید؛ رژیم غذایی و مکمل ها در یافته های خود اینگونه اظهار نمود که چای دانه های ساده ی سیاه، سبز و سپید متنوعی دارند. خصوصا چای سبز، غنی از اپی گلوکتشین گالات یا ( EGCG) است، ترکیبی که می تواند در کاهش وزن موثر واقع شود.

اطلاعات کمی در خصوص چگونگی عملکرد آن وجود دارد: برخی از بررسی ها نشان می دهند کهEGCG در سوختن کالری، افزایش شکسته شدن چربی، مهارتشکیل سلول های جدید چربی دخیل بوده و به کاهش جذب چربی توسط بدن کمک می نماید.

البته تنها با نوشیدن چای سبز به وزن ایده آل نخواهید رسید. اما این کار می تواند از تلاشتان حمایت کند بنابراین با استفاده از یک رژیم غذایی سالم از آن لذت ببرید و سعی کنید هر روز ورزش کنید. این چای را می توانید به صورت داغ یا خنک مصرف کنید و مقداری لیموی تازه به آن اضافه نمائید. ویتامین C موجود در این نوشیدنی پنج برابر بیشتر به جذب EGCG کمک می کند.

تنها مورد استثنایی که باید در ذهن داشته باشید این است که از عصاره های چای سبز استفاده نکنید. این اشکال چای سبز ممکن است سبب گیجی یا تپش قلب نامنظم شود. بنابراین از یک فنجان چای جوشیده ی خالص استفاده کنید.

برگردان عرب زاده