diabet1

ترکیب دو داروی متفاوت  قادر است به بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 کمک کند تا  دست کم  قسمتی از توانایی تولید انسولین توسط بدن را دوباره  بدست آورد.تعدادی  از پژوهشگران دانشگاه فلوریدا به مدیریت دکتر Hllerمتخصص غدد کودکان برای نخستین  بار توانستند سلولهای مسئله  ساز سیستم ایمنی را که سبب عدم توانایی سلولهای بتا در تولید

انسولین می شوند بشناشند و با دارویی به  اسم Thymoglobulinمهار کنند، این دارو نخست برای بیماران دریافت کننده ی اعضاء (پیوند اعضا) تولید شده بود. سپس محققین برای تحریک تولید سلولهای جدید و بالقوه مفید سیستم  ایمنی از دارویی بنام Neulastaکه برای بهبود زندگی افراد مبتلا به برخی از سرطانهای خاص طراحی شده بود، استفاده نمودند.

 دکتر هالر نتایج این مطالعه را در نشست سالانه ی انجمن دیابت آمریکا در سانفرانسسیکو ارائه  کرد. او می گوید: این درمان تقریباً مشابه با فشردن  دکمه ی تنظیم مجدد سیستم ایمنی بدن  است، ما در تلاشیم  که همزمان  سلولهای بد  را از بین برده و سلولهای خوب را تحریک کنیم.

دکتر هالر 17 فرد بالغ مبتلا به دیابت نوع 1 را بمدت دو هفته با این درمان ترکیبی معالجه نمود و سپس این افراد را به مدت یکسال تحت نظر داشت. در این  مدت به 8 بیمار دیگر در گروه کنترل پلاسبو یا دارونما داده شد. در انتهای سال، در بیمارانی که با  ترکیب دو دارو مداوا شده بودند، توانایی تولید انسولین افزایش  یافته بود. این موضوع  نشان  می دهد  که thymoglobulinدر از بین بردن  سلولهای بد سیستم ایمنی و داروی Neulastaدر تحریک تولید سلولهای جدید و سالم موفق بوده اند. محققان  همچنین می گویند: تولید مجدد انسولین نشان می دهد که تعداد سلولهای بتا در پانکراس افزایش یافته است.

پرفسور Atkinsonمی گوید: بر اساس اطلاعات  فعلی چند ماه پس از شروع  دیابت نوع 1، تنها تعداد بسیار کمی از سلولهای بتا در پانکراس باقی می مانند. او می افزاید: ما درباره ی تحریک تولید دیابت به این روش خوش بین هستیم. دراین تحقیق بروی بیمارانی که بمدت طولانی به دیابت نوع 1 مبتلا شده بودند کار شده است. معمولاً در پژوهشها بروی بیمارانی تحقیق می شود که اخیراً به بیماری دیابت نوع 1 مبتلا شده اند و هنوز تعدادی قابل توجهی از سلولهای بتا در بدن آنها سالم است. بیماران شرکت کننده  در این تحقیق، بمدت4 ماه تا 2 سال به این بیماری مبتلا بودند.

 دکتر اتکینسون درمان با داروی thymoglobulinرا به عنوان  یک درمان برای بیماری دیابت از یک دهه پیش در نظر داشت. دکتر اتکنیسون  و همکار  او دکتر schatzبه درمان ترکیبی به عنوان راهی برای درمان دیابت نوع 2 معتقدند. محققین در ابتدا بر اساس مطالعات دکتر اتکینسون و دکتر schatzبه درمان  ترکیبی thymoglobulinو Neulastaبروی مدلهای حیوانی (موش ها) پرداختند.

دکتر schatzمی گوید: با وجود پیشرفت های چشمگیر در درک طبیعت  بیماری دیابت نوع  1، هنوز ما قادر به درمان یا پیشگیری از بیماری نیستیم اما این مطالعه قدم مهمی در این جهت است.

درمطالعه ی اخیر بیماران شرکت کننده  به مدت 3 تا 5 سال برای بررسی  تولید انسولین توسط سلولهای بتای پانکراس تحت نظارت قرار خواهند گرفت. قدم بعدی، ادامه ی تحقیق بر روی تعداد زیادی از بیمارانی که به تازگی به دیابت نوع 1 مبتلا شده اند، می باشد.

دکتر Hallerمی گوید: ما امیدواریم با این روش بیماران بتوانند به نحو بهتری به مدیریت  بیماری  خود بپردازند، اگر ما بتوانیم نتایج بدست آمده را با یک  کارآزمایی بزرگ  تایید کنیم این  الگو  می تواند برای درمان ترکیبی دیابت نوع 1 بصورت مستند دنبال شود. هدف نهایی ما جلوگیری و درمان دیابت نوع 1 است. با این روشها قدم به قدم  به هدف نزدیک تر خواهیم شد.

منبع-http://diabetestma.org