لوپوس

لوپوس یک نوع اختلال در سیستم ایمنی بدن است که باعث می شود سلول های بدن به اشتباه دشمن شناخته شوند و توسط سیستم ایمنی بدن تخریب شوند. در این مقاله از دکتر سلام عوارض ابتلا به لوپوس در دوران بارداری را گردآوری کرده ایم. توصیه می کنیم که حتما این مقاله را مطالعه کنید و از دست ندهید. با ما همراه شوید.

دکتر صفیه عشوری مقدم درباره بیماری لوپوس و تاثیر آن بر زنان باردار با بیان اینکه نسبت شیوع این بیماری در زنان و مردان ۹ به ۱ است و شروع آن بیشتر در سنین باروری است، اظهار کرد: در این بیماری بسیاری از اعضای بدن از جمله کلیه‌ها، سلول‌های خونی، سلول‌های عصبی، سلول‌های پوستی و… درگیر می‌شوند و حتی ممکن است تخریب شده و عملکردشان دچار مشکل شود.

وی با بیان اینکه مبتلایان به لوپوس ممکن است دچار نارسایی در کلیه، اختلالات عصبی، تشنج و اختلالات خونی شوند، ادامه داد: برای داشتن یک بارداری سالم ضروری است مادر سالم بوده و اعضای بدن وی از جمله کلیه‌ها که بسیار حائز اهمیت هستند به درستی کارکنند.

این متخصص زنان خاطرنشان کرد: افراد مبتلا به لوپوس علاوه بر داشتن مشکلات پیش‌تر گفته شده ممکن است بیماری‌هایی مانند فشار خون را تجربه کنند. از سوی دیگر باید گفت معمولا یک سوم زنان باردار مبتلا به لوپوس طی دوره بارداری بیماری‌شان تخفیف یافته یا متوقف می‌شود، یک‌سوم دیگر بیماری‌شان تشدید می‌شود و یک‌سوم نیز بیماری‌شان تغییر نمی‌کند.

لوپوس

وی با تاکید براینکه به طور معمول برخی از مبتلایان به این بیماری ممکن است مقداری از پروتئین بدن خود را از طریق ادرار دفع کنند،‌ تصریح کرد: مقدار دفع این ماده در زنان باردار مبتلا به لوپوسی که در حالت بارداری بیماری‌شان تشدید یافته است، بیشتر می‌شود.

عشوری مقدم با بیان اینکه موارد زیادی از سقط جنین نیز در میان این گروه از زنان مشاهده شده است،‌ عنوان کرد: این زنان ممکن است مسمومیت دوران بارداری را که همان افزایش فشار خون در این دوران است، تجربه کنند به این صورت که در افراد عادی این نوع مسمومیت معمولا در هفته ۳۴ یا ۳۵ بارداری مشاهده می‌شود اما در مبتلایان به لوپوس این اتفاق زودتر رخ داده و ممکن است در هفته ۲۶ یا ۲۷ بارداری مسمومیت بارداری مشاهده شود.

این متخصص زنان با بیان اینکه در زنان باردار مبتلا به لوپوس ممکن است اختلال رشد جنین مشاهده شده یا نوزاد بعد از تولد دارای وزن کم باشد، تصریح کرد: خطرات مربوط به زایمان، نارس بودن جنین، وزن کم جنین و نیاز بیشتر به ان‌آی‌سی‌یو( بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان) در این گروه بیشتر دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای درمان بیماران مبتلا به لوپوس که باردار می‌شوند نیاز به همکاری بسیار دقیق میان متخصص روماتولوژی، متخصص زنان و فوق تخصص پریناتولوژی است،‌ همچنین این زنان باید در دوران بارداری مصرف داروهایشان را تحت نظر پزشک ادامه دهند زیرا قطع خودسرانه دارو ممکن است باعث شعله‌ور شدن بیماری شود.

منبع: شفا آنلاین