تقریبا نیمی از افراد مبتلا به دیابت هستند یا احتمالا به زودی مبتلا می شوند. فقط بدلیل اینکه چاق نیستید یا اندام متناسب دارید، خود را مستثنی نکنید. 23 درصد افراد مبتلا به دیابت وزن متعادل دارند این درصد از دو دهه ی قبل دوبرابر شده است.
غذای ما مملو از شکر است که به طور پنهان متابولیسم ناپایدار را آسیب پذیر می کند. از سی سال پیش تا کنون مقدار شکر مصرفی 30 درصد افزایش یافته و متابولیسم ما توانایی خود را برای فرار از تهاجم از دست داده است.

به این معنا که اگر محصولات غنی شده و شکر اضافی مصرف کنید و از ژن خوب برخوردار نباشید، پانکراس شما باید بیش از حد انسولین تولید می کند تا قند از جریان خون شما زدوده شود. این نشانه های انسولین اضافی چربی بیشتری در روده ی شما ذخیره می کند. این چربی احشایی “هورمون های التهابی ایجاد می کند که ممکن است سبب ابتلا به دیابت، بیماری های قلبی و سکته ی مغزی شود. “بدتر، شما حتی نمی دانید این اتفاق می افتد. چربی اضافی می تواند راه خود را به اطراف و درون اعضای بدن وعضلات باز کند.

چرا افراد لاغر اندام به دیابت مبتلا می شوند؟

دیابت یک بیماری نامطبوع است که قبل از رسیدن به علائم وحشتناک در اواخر مراحلی مانند بی حسی ، درد و عفونت در اندام می تواند تقریبا سیستم بدن را مختل کند. به همین دلیل ضروری است که همه ی ما بدانیم که دقیقا چقدر خوب و چقدر ضعیف بدن ما شکر و کربوهیدرات مصرف می کند. اولین نشانه در کمرتان ظاهر می شود. اگر اندازه ی آن 75 سانتی متر یا بیشتر است، شما در معرض خطر هستید. حتی اگر نسبتا باریک اندام هستید، در مراجعه ی بعدی از پزشک خود بخواهید تا از شما آزمایش خون بگیرد. شما هموگلوبین A1c(HbA1c) می خواهید، که پیچیده ترین سطح قند خون را فراهم می کند.

دیگر علامت هشدار دهنده، سندرم متابولیک است. این مورد زمانی رخ می دهد که اعداد بدست آمده از کلسترول LDL، تری گلیسیرید، فشار خون ، اندازه ی دور کمر، در همه یا اکثر آزمایشگاه ها بالا باشد، اما ممکن است قند خون تان طبیعی باشد. به دلیل این واقعیت، بسیاری از پزشکان مراقبت های اولیه مراقبت از دیابت را در ارتباط با سندرم متابولیک مورد بررسی قرار می دهند. اما شرایط نشان می دهند که انسولین بیش از حد است و التهابی که به دنبال آن رخ می دهد، متابولیسم شما را تحریک می کند.

افراد مبتلا به سندرم متابولیک، 7 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. در صورتی که یکی از شماره های بد در تشخیص سندرم متابولیک شما، قند خون بالا را نشان دهد، این خطر 21 برابر افزایش می یابد.

آیا بطور مرتب دچار التهاب می شوید؟

بنابراین اگر مبتلا به دیابت هستید، یا در معرض آن قرار دارید ، چه می کنید؟ بیشترین توجه به غذایی که مصرف می کنید جلب می شود. از فراورده های غنی شده کمتر استفاده کنید. این رویکرد همچنین به شما کمک می کند که وزن کم کنید و یافته های اخیر آن را تایید می کنند. در اینجا این مسئله که چنین رژیم غذایی چگونه می باشد بیان شده است: در ابتدا پروتئین بدون چربی، مانند مرغ و ماهی همراه با حبوبات مانند لوبیا و بادام زمینی، که منبع عالی پروتئین گیاهی هستند و معده را پر از فیبر می کنند. دوم، سبزیجاتی مانند، کلم بروکلی، فلفل ها و انواع سبزی، که حاوی یک تن فیبر، مواد مغذی و کالری کم هستند. در نهایت، چربی های سالم مانند چربی هایی که در آواکادو و روغن زیتون یافت می شود.

دانه های محدود، حتی برنج قهوه ای و ماکارونی تهیه شده از گندم کامل، این ها به آن اندازه که فکر می کنید سالم نیستند. بله درست است که آنها حاوی فیبر هستند، اما بوسیله ی مواد دیگر فرآوری و بسته بندی می شوند، که می تواند سطح انسولین و قند خون را بالا ببرد. به یاد داشته باشید که هر گونه مواد غذایی که در قوطی، بطری، یا جعبه بصورت ارگانیک یا غیر ارگانیک بسته بندی می شود، یک منبع احتمالی و قابل اجتناب از شکر اضافی می باشند. همین امر در مورد سس گوجه فرنگی، سس سالاد و حتی سس های تند، نیز درست است.

آیا در هنگام دوچرخه سواری و یا دویدن از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کنید؟ این مواد را با سیب و یک بسته بادام جایگزین کنید. میوه انرژی را افزایش خواهد داد و فیبر جذب مواد افزودنی را کند می کند همچنین چربی و پروتئین موجود در روغن بادام، چند ساعت شما را سیر می کند.

نوشیدنی ها از نوشیدن چای، نوشابه یا انرژی زاهایی که در بطری هستند و شکر در فهرست ترکیبات یکی ازسه ترکیب اول آن است پرهیز کنید و خیلی آب میوه ننوشید. آنها ممکن است سه برابر بیشتر از خود آن میوه شکر داشته باشند.
زمان، نه تنها چیزی که می خورید بلکه زمان آن نیز حائز اهمیت می باشد. براساس بررسی جدید انجام شده در دانشگاه پنسیلوانیا نشان دادند که غذا خوردن و بخصوص شام خوردن دیرتر از ساعت 11قند خون را نسبت به زمانی که زودتر شام می خورید بیشتر افزایش می دهد. به این دلیل که زمانی که دیر شام میخورید بلافاصله می خوابید و غذایتان سریع و موثر هضم نمی شود. راس ساعت 8 به خودتان استراحت بدهید.

اجتناب از دیابت یک فرایند دو طرفه است:اول شما مقدار درست کالری را می خورید، سپس می توانید آن را بسوزانید. فرایند سوزاندن کالری به معنای دویدن، دوچرخه سواری یا بلند کردن وزنه می باشد. بوسیله ی انجام این کارها قلب شما قند های خود را می خورد بدلیل اینکه شما ضربان قلب خود را بالا می برید، در حالی که تمرین های مقاومتی توده ی عضلانی را تولید می کند که قند ها را در تمام طول زمان می سوزاند نه فقط زمانی که در حال تمرین هستید. برای تمرینات قدرتی دو بار در هفته و قلب سه یا چهار روز در هفته زمان بگذارید. اگر این دو را ترکیب کنید، بسیار بهتر می باشد.

برگردان عرب زاده