درباره اندومتریوز بیشتر بدانید

اندومتریوز از جمله مشکلات زنانه است که با برخی علائم در ناحیه تناسلی بانوان پدید می آید. از جمله علائم این عارضه می توانیم به قاعدگی های نامنظم، خونریزی های غیرطبیعی، دردهای لگنی و دردهای مقاربتی اشاره کنیم.


اندومتریوز بیماری است که در آن بافت رحم (به نام اندومتر) خارج از رحم رشد کرده و خود را به تخمدان ها، لوله های فالوپ یا سایر قسمت های بدن متصل می کند. برخی زنان مبتلا به اندومتریوز علائم خاصی ندارند اما برخی دیگر ترکیبی از علائم اندومتریوز را تجربه می کنند که با چرخه قاعدگی نوسان داشته و از خفیف تا شدید متغیر است. از آنجایی که اندومتریوز روی زندگی شما اثر داشته و می تواند منجر به ناباروری زنان شود، تشخیص اندومتریوز هرچه سریعتر و اقدام برای درمان آن بسیار حائز اهمیت است.

به گرفتگی های قاعدگی توجه کنید

تجربه کردن دردهای شدید در زمان پریود که با نام دیسمنوره شناخته می شود، چند روز قبل و در دوران پریود طبیعی است اما اگر این گرفتگی ها بسیار دردناک است به طوری که زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، به متخصص زنان مراجعه کنید.

در بسیاری از زنان مبتلا به اندومتریوز این درد به مرور زمان شدید و شدیدتر می شود.

درد لگن مزمن را جدی بگیرید

برخی زنان مبتلا به اندومتریوز در قسمت پایین کمر، شکم و ناحیه لگن در طول ماه و نه فقط در زمان پریود درد دارند.

اگر می خواهید با این درد مقابله کنید، هرچه سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید. این درد ممکن است ناشی از اندومتریوز یا بیماری دیگری باشد که باید هر چه سریعتر درمان شود.

درباره اندومتریوز بیشتر بدانید

درد هنگام مقاربت ممکن است از علائم اندومتریوز باشد

درد هنگام رابطه جنسی طبیعی نیست. برای معاینه دقیق به متخصص زنان مراجعه کرده چرا که ممکن است این درد از علائم اندومتریوز یا سایر بیماری ها باشد.

در مورد درد در زمان ادرار یا مدفوع با دکتر صحبت کنید

اگر در زمان ادرار یا اجابت مزاج درد دارید، با دکتر در میان بگذارید. گاهی این درد می تواند از علائم اندومتریوز باشد مخصوصا اگر در زمان پریود شدیدتر شوند.

خونریزی پریود را بررسی کنید

زنان مبتلا به اندومتریوز گاهی خونریزی های خیلی شدیدی را تجربه می کنند که به آن منوراژی می گویند یا در فاصله زمانی بین دو پریود خونریزی دارند که به آن منومتروراژی گفته می شوند. اگر در زمان پریود یا در بین پریودها خونریزی غیر طبیعی را تجربه کردید، حتما به یک دکتر زنان مراجعه کنید.

به طور کلی اگر برای چند ساعت پشت سر هم، در هر ساعت نیاز به پد بهداشتی جدیدی داشتید، اگر خونریزی بیش از یک هفته طول کشید یا لخته های خون بزرگی از شما خارج شد، احتمالا به منوراژی مبتلا هستید. منوراژی ممکن است منجر به علائم کم خونی از جمله خستگی و تنگی نفس شود.

مشکلات گوارشی ممکن است از علائم اندومتریوز باشد

اگر متوجه شدید که بیشتر مواقع اسهال، یبوست، نفخ یا تهوع دارید، به دکتر مراجعه کنید. اندومتریوز می تواند عامل ایجاد این علائم به خصوص در زمان پریود باشد.

علت ناباروری را بررسی کنید

اگر برای مدت یکسال رابطه جنسی منظم و محافظت نشده برای بارداری داشتید و موفق نشدید، برای بررسی باروری به متخصص زنان مراجعه کنید. بیماری هایی که می توانند منجر به ناباروری شوند از جمله اندومتریوز باید بررسی شوند.

به دکتر زنان مراجعه کنید

اگر هر کدام از علائم بالا را در خود مشاهده کردید به متخصص زنان مراجعه کنید. علائم خود را به طور کامل برای دکتر توضیح داده و عوامل خطرساز را بررسی کنید.

معاینه لگنی

دکتر زنان برای بررسی هر نوع اختلال از جمله کیست یا زخم معاینه لگنی را انجام می دهد.

درباره اندومتریوز بیشتر بدانید

سونوگرافی

در سونوگرافی با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصاویری از داخل بدن نشان می دهند. با اینکه با سونوگرافی نمی توان اندومتریوز را به طور دقیق تشخیص داد، اما کیست یا سایر مشکلات مرتبط با بیماری را مشخص می کند.

سونوگرافی همچنین می تواند شکمی باشد (به وسیله یک مبدل روی شکم انجام می شود) یا سونوگرافی ترانس واژینال (این روش از طریق یک مبدل باریک داخل واژن انجام می شود)

برای بررسی کامل دستگاه تناسلی دکتر زنان ممکن است هر دو روش سونوگرافی را انجام دهد.

درباره لاپاراسکوپی بپرسید

برای تشخیص دقیق تر اندومتریوز متخصص زنان لاپاراسکوپی (روش جراحی که در آن یک لاپاراسکوپ از طریق برش شکمی به داخل بدن فرستاده می شود و عکسبرداری می کند) را به بیمار پیشنهاد می کند. همزمان بیوپسی برای بررسی نمونه بافت فرد انجام می شود.

لاپاراسکوپی با بیهوشی عمومی انجام شده و خطرات مربوط به جراحی ها را نیز با خود به همراه دارد. بنابراین اگر علائم شما خفیف هستند، دکتر روش های درمانی دیگر را قبل از جراحی پیشنهاد خواهد کرد.

در مورد تشخیص اندومتریوز با دکتر صحبت کنید

زمانی که تشخیص اندومتریوز توسط دکتر زنان انجام شد، در مورد شدت بیماری و وضعیت خود از او سوال کنید. در مورد آزمایش هایی که باید انجام گیرد با هم تصمیم گیری کنید و برای برنامه ریزی روش های درمانی با هم همکاری کنید.

منبع: wikihow