روش های درمان خانگی واریس پا

واریس پا غالبا در افرادی که ساعات طولانی مدت سرپا هستند و فعالیت روزانه آن ها به صورت سرپایی است پدید می آید. این عارضه با برخی روش های درمانی خانگی قابل درمان خواهد بود. غذاهای حاوی فیبر و پتاسیم در این زمینه بسیار مفید خواهند بود. درادامه به توصیه های طب سنتی در این رابطه دقت کنید.


رگ‌ های واریسی، رگ‌ های متورمی هستند که در زیر پوست قرار گرفته‌ اند.

واریس 20 درصد از بزرگسالان را در یک بازه از زندگیشان تحت تاثیر قرار می دهد. رگ های پیچ خورده ای که بزرگ شده اند و اغلب می توانند درد، خارش، و ناراحتی ایجاد کنند. روش های پزشکی متعددی در حال حاضر برای درمان واریس در دسترس هستند، اما اگر نمی خواهید برای درمان واریس از روش های پر هزینه استفاده کنید، می توانید روش های خانگی درمان واریس کمک بگیرید.

فعالیت بدنی و بیماری واریس

فعالیت فیزیکی اولین گام در درمان خانگی واریس است. هرچه تحرکتان بیشتر باشد، خون بهتر در رگ های شما جریان می یابد. برای درمان واریس باید خون در رگ ها جریان یابد تا خونی که در رگ ها جمع شده است به قلب بر گردد. ورزش های سبک که جریان خون را بهبود می بخشند می تواند به بهبود سلامت رگ های واریسی کمک کند. شنا کردن، پیاده روی، دوچرخه سواری، یوگا و حرکات کششی باعث افزایش گردش خون و تقویت عضله ساق پا می شوند. ورزش ملایم همچنین به فشار خون که یکی از عوامل بیماری واریس می باشد، کمک می کند.

درمان بیماری واریس با تغییرات رژیم غذایی

رژیم غذایی مناسب می تواند به درمان واریس کمک کند. این رژیم غذایی شامل مواد زیر است:

غذا های حاوی فیبر

رژیم غذایی حاوی فیبر به عملکرد سالم روده کمک می کند. اگر یبوست دارید، مهم است که میزان فیبر موجود در رژیم غذایی خود را افزایش دهید. تلاش فیزیکی برای عبور مدفوع می تواند یک فشار داخلی در شکم ایجاد کند که می تواند علائم واریس پا را تشدید کند.

روش های درمان خانگی واریس پا
غذاهایی که دارای فیبر رژیمی هستند و می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید شامل موارد زیر است:

غلات کامل
گندم
جو
آجیل
تخم کتان
نخود فرنگی
لوبیا
انجیر
آلو
آووکادو
گوجه فرنگی
کلم بروکلی
هویج
کنگر
گل كلم
پیاز
سیب زمینی شیر

غذاهای حاوی پتاسیم

کمبود پتاسیم می تواند باعث احتباس آب شود. این باعث افزایش حجم خون در بدن شما می شود و فشار بیشتری به دریچه ها وارد می کند.

غذاهای حاوی پتاسیم بالا عبارتند از:

ماست
بادام ها
پسته
ماهی سالمون
ماهی تن
جوجه مرغ
لوبیا سفید
عدس
خرما
پرتقال
کدوتنبل
سیب زمینی
سبزیجات برگ دار
چغندر

غذاهای حاوی فلاونوئید

فلاونوئیدها ممکن است به درمان مشکلات قلبی و عروقی کمک کنند. آنها می توانند باعث بهبود گردش خون در بدن شوند، فشار خون را کاهش دهند و رگ های خونی را آرام کنند.
غذاهایی که دارای بیوفلاونوئید هستند عبارتند از:

پیاز
سیر
فلفل دلمه ای
اسفناج
کلم بروکلی
کاکائو
انگور
مرکبات
بلوبری
توت فرنگی
گیلاس
سیب

داروهای گیاهی برای درمان واریس پا

برخی از داروهای گیاهی می توانند به کاهش علائم واریس کمک کنند. این داروهای گیاهی به عنوان مکمل های خوراکی یا مکمل های موضعی می باشند. یک مطالعه نشان می دهد که عصاره دانه انگور ممکن است اثرات مفیدی بر علائم واریس مانند تورم، گرفتگی و خستگی پا ها داشته باشد.

روش های درمان خانگی واریس پا

همچنین به عنوان روتین شناخته شده است، این بیوفلاونوئید را می توان در انواع مختلف گیاه یافت، مانند:

مرکبات
گندم سیاه
سیب
روتین

به عنوان مکمل آنتی اکسیدان، ضد التهابی در نظر گرفته می شود. همچنین دارای مزایای عروقی است که می تواند عروق خونی و مویرگ های ضعیف را تقویت کند. روتین به عنوان درمان واریس مچ پا استفاده می شود. روتین به طور معمول به عنوان مکمل غذایی قرص یا کپسول مورد استفاده قرارمی گیرد.

گوتو کولا

این گیاه بومی آسیا است. تحقیقات نشان می دهد که در تقویت رگ های ضعیف و درمان علائم واریس پا موثر است. این گیاه معمولا به شکل قرص، کپسول و عصاره مایع مصرف می شود. همچنین می تواند به صورت موضعی به عنوان پماد یا کرم استفاده شود. دقت کنید که این گیاه ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد.

عصاره دانه انگور

انگور، برگ انگور و عصاره ی انگور قرن ها برای درمان مورد استفاده بوده است. تحقیقات نشان می دهد که عصاره دانه انگور می تواند به درمان علائم واریس کمک کند .همچنین می تواند تورم رگ های واریسی را کاهش دهد. دانه انگور حاوی ویتامین E، فلاونوئیدها و ترکیبات دیگر است و به عنوان یک مکمل غذایی، در قرص ها، کپسول ها و عصاره های مایع موجود است. عصاره دانه انگور می تواند خون را رقیق کند دقت کنید که همچنین خطر خونریزی را نیزافزایش می دهد..

نبض ما