از بین بردن اگزما در فصل سرد

اگزما در فصل زمستان بیشتر مشاهده می شود. این مشکل در فصول سرد سال تشدید می شود و باعث خارش و ترک خوردگی و قرمز شدن پوست مبتلایان می گردد. در ادامه به روش های مقابله و درمان این عارضه اشاره خواهیم کرد.


اگزما مشکلی آلرژیک و ناشی از حساسیت در پوست است که موجب خارش، خشکی، ترک، پوسته پوسته شدن و قرمز شدن پوست اندام‌ها میگردد.

اگزما یا درماتیت مدل های متفاوتی دارد، مانند درماتیت سرشتی یا تماسی، اولی نشانه های ظاهری آن ها غالبا یکسان است. نخست به صورت خشکی، قرمزی، التهاب و بعد نقطه های قرمز رنگ است که برخی مواقع هم ترشحاتی از آن بیرون می آید. بعد با ادامه بیماری احتمال دارد پوست حالت پوسته پوسته و دلمه بسته به خود بگیرد، ولی امان از زمانی که بیماری شدت پیدا میکند آن موقع است که پوست دچار ضخامت شده و احتمال تغییر رنگ هم در آن پدید می آید. در بعضی مواقع احتمال دارد پوست خارش پیدا کند و با درد و خونریزی همراه شود. خارش شدید می تواند خواب افراد رامختل کند.

زمستان؛ دلیل اصلی

غالبا شما با التهاب پوست دست، زمان استفاده از مواد شوینده یا گرد و خاک مواجه شده اید ولی چیزی که ممکن است تصور نمی‌کنید موجب خشکی پوستتان شود، هوای زمستای است. هوای سردی که نسبت به تابستان هم خشک‌تر است. این خشکی هوا به آسانی می‌تواند نشانه های اگزما را افزایش دهد؛ هر چند تنها خشکی هوا نیست، علاوه بر آن سرما، باد و کاهش رطوبت در کنار هم و در زمستان موجب تشدید عارضه هایی مانند اگزما می‌شوند.

هوای گرم درون منازل هم این پروسه منفی را افزایش میدهد. همچنین بهتر است هوای منزلتان را در زمستان با کمک دستگاه بخور یا قوری آب جوش، مرطوب نگه دارید.

وقتی که به منطقه‌ای داغ و گرم سفر می کنید، پوستتان بدون احتیاج ببه مرطوب‌کننده، به خوبی نرم می شود و آن به این دلیل است که رطوبت هوا، از چربی معمولی پوست شما محافظت می‌کند. این همان روشی است که برای از بین بردن اگزما باید صورت بگیرد. نکته جالب است که پزشکان پوست، مناسب ترین  راه درمان این عارضه را پیشگیری می‌دانند؛ کاری که خیلی ارزان‌تر و ساده‌تر است.

گرم، اما نه داغ

در مواقع سرد زمستان به کسانی که پوستشان به اگزما مبتلا شده، پیشنهاد می‌شود که  آب داغ مصرف نکنند و جهت استحمام و شستشوی ظرف ها آب گرم یا ولرم بکار ببرند، چون این افراد غالبا از چربی معمولی و خوبی روی پوست برخوردار نیستند و آب داغ هم باعث دامن زدن به آن می شود و موجب خشک‌ تر شدن پوست می شود؛ به گونه ای که  تحریک شده و ملتهب میگردد.

برای کم‌ شدن خشکی پوست، هم استفاده از آب داغ را کمتر کنید و هم دفعات حمام‌ را کاهش دهید.

از بین بردن اگزما در فصل سرد

کمتر از صابون استفاده کنید

به غیز از زمان هایی که آلودگی پوست به خوبی قابل مشاهده  است، بهتر است آن را صابون نزنید و از آب خالی جهت شستن دستهایتان استفاده کنید. افرادی که پوستشان بخاطر التهاب مزمن، کدر شده و ضخامت زیادی پیدا کرده است، تصور می‌کنند با شستشوی دائم دست با آب داغ و صابون قادر هستند آن را به صورت نرم و نرمال خود بازگردانند؛ در صورتی که شستشوی دائم و بدون علت با صابون (به‌ ویژه صابون‌های محرک، معطر و قوی) اگزما را افزایش می دهد. اگر هم صابون می زنید، تلاش کنید صابون‌های ملایم برای پوست‌های حساس که کم عطر بوده و به نام “هایپو آلرژن” شناخته می شوند استفاده کنید.

دست خالی

ماساژ پوست با لیف، اگزما را  افزایش می‌دهد. این کار فقط موجب تحریک پوست می گردد، همچنین چربی‌های مهم پوست را هم میان می‌برد. بهتر است در حمام فقط با دست خالی بدنتان را بشویید.

مرطوب‌ کننده 

کسی که مبتلا به اگزماست؛ یا پوست خشکی دارد، به صورت روزانه باید آن را مرطوب کند. ولی در زمستان که خشکی هوا نسبت به فصل های دیگر زیادتر است، مهم است چندین مرتبه در روز پوست خود را با نرم‌کننده‌ها، مرطوب دهید. بهتر است به سرعت پس از شستشوی دست با آب، کرم بزنید این‌ کار موجب می‌شود پوستتان دیرتر خشک شود و عارضه های آن دیرتر پدید بیاید. به همین دلیل همیشه در کیفتان یکی از این محصولات را به همراه داشته باشید تا بتوانید در محل کار و بیرون از منزل هم از خشکی پوست‌تان پیشگیری کنید؛ به خاطر داشته باشید از لوسیون‌هایی که  “آلفا هیدروکسی اسید” هستند، بکار نبرید، چون برای پوستی که اگزما دارد مهم است.

پشم و نایلون 

ممکن است برخی لباس‌ها برای پوستی که مستعد اگزماست، مضر باشد؛ به همین دلیل به‌ ویژه در زمستان که باید پوشش زیادی داشته باشید، مهم است از البسه پشمی و الیاف نایلونی که تحریک کننده هستند، استفاده نکنید، یا ناچارا زیر آنها زیرپوش‌های نخی به تن کنید. برخی مواقع احتمال دارد لباس‌های نخی که با محصولات شوینده معطر، شستشو داده شده‌اند، پوست را مبتلا به اگزما کنند؛ پس سعی کنید برای شستشوی لباس‌های خود از این نوع لباس ها نپوشید.

از بین بردن اگزما در فصل سرد

دستکش

از جمله بهترین روش های پیشگیری از اگزما، مراقبت از دست در مقابل سرما یا هر عللی است که آن را پدید آورده است. به همین دلیل در زمستان هم مثل زمانی که از مواد شوینده استفاده می‌کنید، بهتر است دستکش به دست کنید ؛ هر چند بهتر است دستکش نخی باشد یا دست کم بخش داخلی آن نخی باشد.

همچنین، برای پیشگیری از خراشیدگی پوست، ناخن‌ها را کوتاه کنید با این روش، می‌توانید از خراش پیدا کردن پوست زمان خاراندن آن پیشگیری کنید.

حساسیت

با دقت به اینکه احتمال دارد افرادی که اگزما، آلرژی یا حساسیت‌های مختلف دارند، طبق توصیه پزشک  که غذاهای تحریک کننده و تنقلات خوش آب و رنگ و دارای ادویه‌ نباید میل کنند.

آفتاب زمستانی

از پوست خود در برابر آفتاب‌ سوختگی مراقبت کنید. پژوهشگران دریافته اند که آفتاب زمستان نسبت به تابستان سوزاننده تر است به همین دلیل استفاده از ضدآفتاب‌هایی با SPF حداقل 15 را از یاد نبرید.