مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

نوشیدنی های الکلی برای سلامتی ما عوارض جانبی فراوانی دربردارند. تحقیقات گسترده در این زمینه آسیب به دی ان ای بدن ناشی از مصرف الکل را ثابت کرده است. در ادامه به تازه ترین یافته های پزشکی در مورد این نوشیدنی خطرناک را خواهید خواند.

چندین سال است که خبر داریم نوشیدن الکل موجب ابتلای مصرف کنندگان به انواع امراض سرطانی می شود ولی اینکه چگونه این اتفاق پدید می آید تابحال معین نبود.  اما پژوهشگران دانشگاه کمبریج برای نخستین بار به صورت دقیق تشخیص داده اند که الکل  چگونه به صورت دائمی به دی ان ای در سلول های بنیادی آسیب وارد میکند و بعد موجب بالارفتن ریسک ابتلا به سرطان می گردد.

زمانی که شخصی الکل می نوشد، کبد وی باید الکل را تجزیه کند و به همین دلیل این اتفاق استالدئید آزاد میگردد که منبع اصلی بروز سرطان زمان مصرف نوشیدنی های الکلی است. استالدئید نوعی ترکیب سمی است و در  آخرین بررسی نقش آن در آسیب رساندن به DNA مشخص شده است.

در این پژوهش، محققین اتانول ( الکلی که در نوشیدنی ها وجود دارد) را به بدن موش ها وارد کردند و بعد تاثیرات آن را از راه توالی یابی DNA و بررسی کروموزوم ها بررسی کردند. این تیم دریافتند که استالدئید به صورت واضح و دائما به DNA درون سلول های بنیادی خون صدمه وارد می کند.

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

مصرف الکل

این اکتشاف تازه به خوبی نشان می دهد که ماده تولیدی به وسیله کبد چگونه می تواند در ایجاد بعضی سرطان ها تاثیر بسزایی دارد . کِتان پاتِل، محقق این مقاله گفت: «بعضی سرطان ها به خاطر آسیب های DNA در سلول های بنیادی پدید می آیند. در صورتی که بعضی آسیب ها تصادفی ایجاد می شوند، تحقیق ما نشان داده که مصرف الکل می تواند خطر آسیب دیدن DNA را بالا ببرد.»

ولی استالدئید درون بدن بعد از نوشیدن الکل به چه صورت از بدن خارج می شود تا آسیب زیادتری به بدن نرساند؟ ثابت شده که گروهی از آنزیم ها موسوم به استالدئید دهیدروژنازها آن را به قطعات ریزتری تقسیم می کنند. اکثر انسان ها در تمامی نقاط جهان با نوعی نقص مواجه هستند که باعث عدم تولید این آنزیم میگردد. به همین خاطر بعد از نوشیدن الکل، بدنشان قادر به دفع سریع استالدئید نخواهد بود و آسیب زیادی به بدنشان وارد می شود. این موضوع جوابی است برای مشکلات طولانی مدت بعد از مصرف الکل.

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

بهرحال، هرچند استالدئید از بدن به سرعت دفع می شود اما پاتل گفته این پروسه و همچنین سیستم تعمیری DNA بدن انسان از واکنش عالی و کاملی برخوردار نبوده و در حالت نرمال و در صورت عدم وجود نقص آنزیمی هم الکل می تواند آسیب به بدن وارد کند.

بهتر است بدانید که مصرف الکل در طول سال یکی از علل مهم سانحه های جاده ای هم به شمار می رودو ایجاد سرعت بالا در ایجاد تصادفات دارد.

تاثیرات منفی الکل‌ بر بدن

اثرات کوتاه‌مدت‌ نوشیدن الکل بر سلامت‌

– آسیب به سیستم عصبی

– نقصان در تعقل و هماهنگی حرکتی

– کاهش زمان واکنش ‌دادن و سخن گفتن با لکنت

– غلظت الکل خون بالاباعث بروز کما و مرگ خواهد شد.

– آسیب به حواس پنجگانه

– اختلال در بینایی و شنوایی

– کاهش حواس چشایی و بویایی

– آسیب به پوست

– قرمز شدن چهره، تعریق زیاد و از بین رفتن گرما

– پارگی مویرگ‌‌ها

– آسیب به معده

– التهاب و خونریزی

واکنش جنسی

 در آقایان

– اختلال در نعوظ

 در خانم ها

– کم شدن ترشح روان‌کننده مهبلی

– سیستم ایمنی

– کم شدن مقاومت در برابر بیماری‌ها‌

آثار طولانی مدت‌ بر سلامت‌

– مغز

– آسیب و از بین رفتن سلول‌های مغزی

– مشکلات حافظه

– افزایش ریسک ابتلا به سکته

– قلب

– آسیب به ماهیچه قلب

– نوسانات فشار خون

– تپش نامنظم قلب

– مشکلات گوارشی

– تورم مزمن معده

– افزایش ریسک ابتلا به سرطان‌های لب، دهان، نای، مری، معده و پانکراس و رکتوم

– سوء تغذیه

– اضافه وزن

– مشکلات کبدی

– کبد چرب

– سیروز

– افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد

– سیستم تناسلی

در زنان

– اختلال در سیکل قاعدگی و خطر تولد نوزاد با نقص مادرزادی و افزایش سرطان سینه

 در مردان

– ناتوانی و مشکلات بیضوی

عوارض الکل

مصرف الکل باعث آسیب به DNA می شود؟

مصرف مشروبات الکلی‌ تاثیر مهمی در اکثر آسیب‌هایی که افراد مختلف تجربه می‌کنند ایجاد می‌کند.سیزده  درصد از علل انتقال دانشجویان به اوژانس، مرتبط با نوشیدنی های الکلی‌ است. از همه این موارد، سی و چهار درصد به خاطر مستی زیاد است. تازه ترین تحقیق ثابت کرده است که تعداد بیماران آسیب‌دیده با غلظت خون بالای 0.08 درصد که در قسمت اورژانس درمان می‌شوند، 2/3 برابر نسبت به بیماران آسیب‌دید‌ه‌‌ای می باشد که به خاطر آسیب‌های عمدی و غیرعمدی به اورژانس ارجاع داده شده‌اند. همه افراد پذیرفته‌شده در اورژانس آقایان بیست و یک سال به بالا می باشند و  در نتیجه مشاجره یا تصادفی که نوشیدن الکل در آن تاثیرگذار بوده به آنجا ارجاع داده شده‌اند.