تعداد زیادی از مردم تصمیم می گیرند در رژیم غذایی خود تغییراتی ایجاد کنند برای مثال مصرف کربوهیدرات را کاهش می دهند و پروتئین بیشتری مصرف می کنند یا رژیم غذایی خاصی را دنبال کنند؛ اما بعضی مواقع با وجود اینکه فرض می کنید روند خوبی را طی می کنید با نتایج غیر منتظره ای مواجه می شوید. در واقع این عواقب نیز می تواند بر سیستم اعصاب و روان شما تاثیر داشته باشد به ویژه اگر این تغییرات غذایی را به سرعت انجام داده باشید.

مشکلات گوارشی

اگر رژیم غذایی سالم داشته باشید احتمالا سبزیجات و میوه های تازه را مصرف می کنید. دکتر باب می گوید: «اگر میزان فیبر خود را با مصرف سبزیجات و حبوبات به میزان قابل توجهی افزایش دهید، می توانید تغییرات روده ای مانند تغییر در مدفوع را تجربه کنید؛ برای مثال اگر آب به اندازه کافی نوشیده نشود، تمام این فیبر می تواند باعث ایجاد یبوست شود.»

بیماری

بدن و سیستم ایمنی انسان نیاز به غذاهای مغذی و انواع ویتامین ها دارد تا بتواند عملکرد درستی داشته باشد. زمانی که فرد غذای ناسالم مصرف می کند، سیستم ایمنی بدن قبل از همه دچار مشکل می شود. بدون یک سیستم ایمنی قوی، فرد با راحتی بیمار می شود. غذاهای غنی از ویتامین مانند میوه، سبزی و غلات سبوس دار می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

افزایش وزن تصادفی

شما مطمئنا وزن خود را با خوردن زغال اخته افزایش نمی دهید. اما می توانید روند کاهش وزن خود را با مصرف کالری بیشتری نسبت به آنچه قبل می خوردید با شکست روبرو کنید؛ برای مثال یک سری از مردم با وجود اینکه کیک بادام زمینی یا سیب زمینی نمی خوردند ولی روغن نارگیل زیادی استفاده می کردند و سبب می شدند بدنشان کالری و چربی بیشتری نسبت به قبل از رژیم دریافت کند. یک سری از مردم هم فریب برچسب ( بدون گلوتن )یا ( بدون لبنیات ) روی مواد غذایی را می خورند؛ کیک کوچک بدون گلوتن یک بمب کالری است.

اضطراب

شما همه ی رژیم های موقت مدرن را می شناسید که توصیه می کنند کلیه ی دسته های غذایی مانند لبنیات، کربوهیدرات، قند، الکل، سویا یا حبوبات را کنار بگذارید. شما ممکن است چند کیلو از دست بدهید ولی با پیامدهای زیادی مواجه می شوید. دکتر باب می گوید: «افراد به شدت و روان شناختی از خوردن غذاهای خاص یا عدم اعتماد به نشانه هایی که بدن آنها نشان می دهدمی ترسند. یکی از عوارض ناخوشایند رژیم غذایی نادرست این است که فرد استرس و اضطراب زیادی می گیرد و به دنبال آن خسته و بی حوصله می شود و انگیزه ای برای ادامه دادن به برنامه ی رژیمی خود ندارد.»

ایجاد نفخ

بعضی از افرادی که رژیم می گیرند فقط از غذاهای گیاهی استفاده می کنند. سبزیجاتی مانند بروکلی، جوانه های بروکسل، کلم و گل کلم پر از مواد مغذی هستند و به پیشگیری از سرطان کمک می کنند اما این سبزیجات تولید گاز زیادی می کنند. دکتر باب می گوید: سبزیجات می توانند گرفتگی و نفخ ایجاد کنند، بنابراین افرادی که رژیم می گیرند سعی کنند هضم شان را آسان کنند و سبزیجات را به همراه غذاهای دیگر بخورند مثلا گل کلم را با قارچ سرخ کنند یا کلم بروکلی را با فلفل میل کنند»

اختلال در متابولیسم

بیشترین تاثیر گذاری رژیم غیر اصولی روی روند سوخت و ساز است. در این نوع رژیم ها مصرف همه ی مواد حتی مواد مغذی حیاتی به حداقل می رسد بنابراین بدن دچار حالت گرسنگی می شود و عملکرد سوخت و ساز بدن مختل می شود. در نتیجه فرد با مصرف مقدار خیلی کم کالری دچار اضافه وزن می شود.

پوکی استخوان، ریزش مو، کم خونی، کاهش بینایی و ضعف عصبی از دیگر عوارض رژیم غیر اصولی برای لاغری است. در مرحله ی اول کاهش وزن باید علت چاقی را شناسایی کرد و در مرحله ی بعد با اتخاذ رژیم غذایی سالم و با مشورت پزشک اقدام به کاهش وزن کرد. بهترین روش برای کم کردن وزن، کاهش مصرف مواد غذایی انرژی زا و افزایش فعالیت بدنی است. نکته ای که توجه به آن ضروری است استفاده از همه ی گروه های غذایی شامل ویتامین، املاح، چربی، پروتئین و کربوهیدرات است.

برگردان عرب زاده