روغن فندق چیست؟

روغن فندق، مایع استخراج شده از فندق توسط ماشین روغن کش است و معمولا برای پخت و پز و سس سالاد استفاده می شود. روغن فندق همچنین برای مراقبت از مو و به عنوان یک روغن حامل برای ماساژ استفاده می شود. اما روغن فندق می تواند به عنوان یک محصول مراقبت از پوست مورد استفاده قرار گیرد.
روغن فندق شامل ویتامین های تغذیه کننده پوست و اسیدهای چرب ضروری است که به محافظت از پوست در مقابل آسیب های خورشید می پردازد و به افزایش تولید کلاژن پوست کمک می کند.
در زیر در مورد چگونگی استفاده از روغن فندق و نحوه ی اضافه کردن آن به محصولات زیبایی خانگی می پردازیم.

1. مناسب پوست های حساس

در اغلب موارد روغن فندق برای افراد دارای پوست حساس مناسب است. اگر چه این روغن مرطوب است ولی طبیعی و بدون الکل است و باعث تحریک نمی شود درحالی که محصولات مرطوب کننده حاوی الکل می توانند پوست را خشک یا تحریک کند.

2. آبرسان

مقدار بالای ویتامین E و اسیدهای چرب در روغن فندق می تواند باعث افزایش هیدراته شدن لایه های بیرونی پوست شود. ویتامینE موجود در روغن فندق نیز به بهبود حالت الاستیک پوست کمک می کند و پوست را محکم تر می کند.

3. مرطوب کننده

اسید های چرب روغن هیزل و ویتامین E مانند یک مرطوب کننده موثر عمل می کنند. این روغن های طبیعی به پوست شما کمک می کند آب خود را حفظ کرده و خشک نشود. روغن فندق نیز حاوی تانن است که آنتی اکسیدان های قوی دارد. تانن ها در روغن فندق باعث ایجاد رطوبت می شوند و پوست را تمیز و انعطاف پذیر کرده و باکتری ها را از بین می برند.

4. افزایش دهنده ی تولید کلاژن

کلاژن یک پروتئین ضروری است که استخوان ها، اندام ها و تاندون ها را به هم متصل می کند و باعث انعطاف و کشش پوست می شود. روغن فندق مانند یک کلاژن برای پوست عمل می کند.

5.کاهش دهنده ی خطوط و چین و چروک پوست

ویتامین E در روغن فندق به کاهش خطوط و چین و چروک پوست نیز کمک می کند. ویتامین E یکی از مهمترین آنتی اکسیدان ها برای مراقبت از پوست است زیرا پوست را صاف می کند و باعث می شود تا سطح بیرونی پوست آب و رطوبت خود را حفظ کند. تحقیقات نشان می دهد که اسید های چربی که در روغن فندق هستند می توانند به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک های ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب کمک کنند.

6. محافظی در برابر آسیب های نور خورشید

نور خورشید رادیکال های آزاد ایجاد می کند که به سلول های پوست شما آسیب می رساند و منجر به نشانه های پیری پوست می شود. ویتامین E موجود در روغن فندق با خنثی سازی رادیکال های آزاد و محافظت از غشاهای سلولی از آسیب های خورشیدی جلوگیری می کند.


7. روغن ماساژ

روغن فندق به عنوان یک حامل که وظیفه ی جذب عطر و طعم و مواد تشکیل دهنده ی فعال از روغن های ضروری را دارد عمل می کند. این روغن برای ماساژ عالی است و احساس چربی روی پوست باقی نمی گذارد. این روغن قبل از اینکه روی بدن بلغزد یا ایجاد چربی نماید به پوست نفوذ می کند. روغن فندق به طور گسترده توسط درمانگران ماساژ برای از بین بردن درد جسمی یا روانی استفاده می شود.

نحوه استفاده از روغن فندق

شما می توانید روغن فندق را به تنهایی به پوست خود بمالید یا با روغن های دیگر ترکیب کنید. شما همچنین می توانید از آن به عنوان کرم پایه ای استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده یک تست پوستی انجام دهید.

برای انجام این کار:

مقداری روغن بر روی پوست بازوی خود بمالید.
پوشش را به مدت 24 ساعت روی پوست خود نگه دارید.
اگر سوزش داشتید، بازو را کاملا شسته و دوباره از روغن استفاده نکنید. اگر سوزش شدید باشد با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر در عرض 24 ساعت هیچ التهاب یا تحریکی را متوجه نشوید، روغن فندق می تواند برای شما استفاده شود.

در صورت عدم حساسیت به روغن فندق دستورات زیر را اجرا کنید

چهره یا ناحیه دیگری از پوست خود را با یک حوله ی گرم و مرطوب بپوشانید.
حدود 1/2 قاشق چای خوری روغن فندق را روی پوست خود ماساژ دهید. شما می توانید در صورت تمایل مقدار بیشتر یا کمتری استفاده کنید.
بگذارید روغن تا 30 ثانیه روی پوست بماند.
برای پاک کردن آن از دستمال مرطوب گرم استفاده کنید.

برگردان عرب زاده