قهوه

قهوه زمانی که مرتب مورد استفاده قرار گیرد، می تواند اثرات جسمی و روحی مثبتی داشته باشد. برای مثال مطالعات نشان داده اند که قهوه می تواند خطر ابتلا به بیماری های نوروژنیک مانند آلزایمر و پارکینسون را 26 تا 34 درصد کاهش دهد.
18 مطالعه ی صورت گرفته نشان داده است که هر یک فنجان قهوه ای که هر شخص در طول روز مصرف می کند، احتمالا خطر ابتلا به دیابت نوع دوم را بیش از 7 درصد کاهش می دهد. کافئین موجود در قهوه، انرژی و عملکرد مغز را در کوتاه مدت افزایش می دهد و بسیاری از افراد زمانی که خیلی احساس خستگی می کنند به آن روی می آورند. گفته شده که نوشیدن مرتب قهوه سبب افزایش آستانه ی تحمل شده و قدرت اثرات آن را کاهش می دهد.

مهم تر اینکه، نوشیدن منظم قهوه بجای خوابیدن یا تغذیه ی مناسب احتمالا انرژی شما را به مرور زمان کاهش می دهد. مصرف بیش از حد قهوه، اثر منفی بر کیفیت خواب می گذارد که در طولانی مدت منجر به کاهش انرژی می شود. افرادی که قهوه مصرف می کنند باید میزان مصرف خود را محدود به 4 فنجان در روز نمایند.

خلاصه زمانی که قهوه را در حد تعادل مصرف می کنید، سبب افزایش انرژی و دریافت مزایای اضافی آن می شوید. با این وجود متکی بودن به قهوه برای افزایش انرژی به جای تغذیه و خواب می تواند در بلند مدت برایتان عارضه بوجود آورد.

نوشیدنی های انرژی زا

انکار نمی کنیم که نوشیدنی های انرژی زا می توانند انرژی شما را در مدت کوتاهی افزایش دهند. در واقع چندین بررسی نشان داده اند که نوشیدنی های انرژی زا ممکن است علاوه بر کاهش خواب آلودگی، تمرکز و حافظه را حدودا 24 درصد افزایش دهد. نوشیدنی های انرژی زا حاوی مواد تحریک کننده در فورمولاسیون خود می باشند. با این وجود محققان بیشترین اثرات تقویت انرژی را به شکر و کافئینی که در این نوع نوشیدنی موجود است، نسبت می دهند.

زمانی که شکر را مورد بررسی قرار می دهیم، در می یابیم که بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقادیر مبهمی از آن و برخی اوقات 15 قاشق (52 گرم) در هر ظرف هستند. همانطور که قبلا ذکر شد، مصرف مقادیر زیاد شکر اضافه شده می تواند سبب افزایش و کاهش سریع انرژی شما شده و به طور بالقوه باعث می شود احساس خستگی بیشتری نسبت به زمان قبل از مصرف نوشیدنی داشته باشید. به علاوه همانند قهوه، افرادی که مدام از نوشیدنی های انرژی زا استفاده می کنند، ممکن است به ایجاد تحمل در برابر کافئین موجود در آنها کمک نماید. به این معنا که فردی که آن را نوشیده جهت تجربه همان میزان افزایش انرژی لازم است مقادیر بالاتری مصرف نماید.

بعلاوه برخی تحقیقات نشان داده اند که نوشیدنی های انرژی زا ممکن است مدت و کیفیت خواب را کاهش دهند. درصورتی که این اتفاق بطور مکرر رخ دهد، باید انتظار داشته باشید که میزان انرژی تان کاهش یابد. همچنین لازم به ذکر است که نوشیدنی های انرژی زا برخی مواقع به مقدار قابل توجهی حاوی کافئینی بیشتر از کافئین موجود در قهوه است.
خلاصه نوشیدنی های انرژی زا سطح انرژی را در کوتاه مدت بالا می برد. با این وجود مقادیر بالای شکر و کافئین، می تواند کیفیت و مدت خواب را کاهش دهد و سبب کاهش انرژی شود و شما احساس تخلیه انرژی نمائید.

6. غذاهای سرخ شده و فست فود

غذاهای سرخ شده و فست فود نیز سبب تخلیه ی انرژی می شوند. به این دلیل که آنها بطور کل سرشار از چربی و کم فیبر می باشند دو عاملی که می تواند هضم تان را کند کنند. هضم کند غذا می تواند سرعت ورود مواد مغذی تقویت کننده ی انرژی را کاهش دهد. به علاوه، غذاهای سرخ شده و فست فود ها احتمالا کمبود ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی دارند. غذاهای سرشار از مواد مغذی، به افزایش و حفظ سطح انرژی کمک می کنند اما مصرف مکرر غذاهای سرخ شده و فست فود ها می تواند برعکس عمل کند. خوردن غذاهای خیلی چرب باعث می شود احساس کنید که معده تان بیش از اندازه پر شده است. در برخی موارد سبب می شود انرژی تان تمام شود و تا چند ساعت بعد احساس گرسنگی نداشته باشید.

خلاصه غذاهای سرخ شده و فست فودها کمبود مواد مغذی دارند، سرشار از چربی بوده و حاوی مقدار کمی فیبر هستند. آنها هضم غذا را کند کرده و مواد غذایی افزایش دهنده ی انرژی را جایگزین مواد مغذی می کنند و در طولانی مدت سبب کاهش سطح انرژی تان می شوند.

غذاهای کم کالری

هنگامی که زمان خوردن میان وعده می رسد، برخی افراد خوردن مواد غذایی کم کالری دلخواه خود را انتخاب می کنند و معتقدند آنها سالم تر هستند. با این وجود، مصرف مقادیر بسیار این غذاها در رژیم غذایی شما باعث خوردن مقادیر ناکافی کالری در طول روز و همچنین کاهش شدید سطح انرژی شما می شود. کالری ها تخمین می زنند که بدن چه مقدار انرژی برای بدن فراهم می کند. بدن شما از کالری ها جهت حفظ عملکردهای اساسی مانند تنفس، تفکر و ضربان قلب استفاده می کند. کالری هایی که مصرف می کنید همچنین می تواند صرف انرژی که برای فعالیت روزانه نیاز دارید، شامل کالری هایی که در هنگام ورزش می سوزانید می شود. به طور منظم بدن شما به میزان قابل توجهی کالری کمتر از نیاز بدن می تواند باعث عدم تعادل هورمونی شود و سوخت و ساز بدن شما را کاهش دهد. خوردن غذاهای کم کالری در وعده های غذایی یا میان وعده ها نیز ممکن است میل شما را افزایش دهد. این سبب می شود در وعده ی بعد بیشتر غذا بخورید و احساس کنید زیادی خورده اید یا معده تان خیلی پر شده است.

خلاصه غذاهای کم کالری انرژی شما را افزایش نمی دهند. آنها سبب می شوند نسبت به نیازتان کالری کمتری در طول روز مصرف کنید، متابولیسم وتعادل هورمون شما را مختل می کند و سبب می شود احساس کنید که انرژی تان تخلیه می شود.

حرف آخر

خوردن و آشامیدن به طور کلی راه های موثری برای افزایش سطح انرژی شما هستند اما با این وجود مسئله کیفیت غذا خوردن شما مهم است. بویژه، غذاها و نوشیدنی هایی که در بالا ذکر شد بیشتر احتمال دارد که ذخیره ی انرژی تان را از بین ببرد تا سوخت آن بازگردانده شود. مصرف این مواد غذایی به آرامی احتمالا اثرات منفی طولانی مدت خود را بر بدن می گذارد. با این حال، اگر شما به طور مداوم از سطح پایینی از انرژی برخوردار هستید، احتمالا می توانیدبا پرهیز از این مواد غذایی بطور کلی سالم تر و پرانرژی تر باشید.

برگردان عرب زاده