گرفتگی بینی که شاید به دلیل سرماخورگی و یا اختلال سینوس های بینی رخ دهد باعث مشکل در نفس کشیدن می شود،در این مقاله شما را با روش های خانگی درمان گرفتگی بینی آشنا می کنیم.
در زمان سرماخوردگی گرفتگی بینی امری است طبیعی اما زجر آور. با این روش می توانید راه بینی را باز کنید و راحت نفس بکشید.

به گزارش پیک نکا، گرفتگی بینی دلایل زیادی دارد. سرما خوردگی ، پلیپ بینی و…. می تواند از دلایل گرفتگی بینی باشد. در این مطلب به شما چند راه موثر در جهت رفع گرفتگی بینی ارائه می دهیم.

درمان خانگی گرفتگی بینی

قطره های نمک(نمکی که به آب افزوده می شود) یک درمان موثر برای گرفتگی بینی محسوب می شود. به خاطر داشته باشید که بدترین نوع گرفتگی بینی در بیشتر موارد مایعات اضافی در بافت هاست که سینوس ها و مسیر بینی را می پوشاند و باعث متورم شدن آن می شود.گرفتگی بینی
گرفتگی بینی جزو مواردی است که می تواند باعث اذیت افراد شود و اجازه نفس کشیدن را به فرد نخواهد داد. این نوع گرفتگی معمولا جزو بدترین گرفتگی هایی است که به خاطر مخاط اضافی نیست بلکه از بافت های ملتهب و تحریک شده در سینوس ها و مسیر بینی ایجاد می شود. زمانی که بدن در حال مبارزه با سرماخوردگی یا آنفلونزاست، این بافت ها و رگ های خونی شروع به متورم شدن می کنند. سایر موارد همچون آلرژی ها یا تحریک شدن با سیگار می تواند باعث ایجاد این حس گرفتگی در بینی شود. خوشبختانه درمان های خانگی ساده ای برای این مورد وجود دارد. برخی از این درمان ها همان گزینه هایی است که در درمان سرماخوردگی به کار می رود. ین محلول غلظت نمک بیشتری نسبت به بدن دارد و باعث می شود آب از مسیر برعکس خارج شود. این محلول نباید در کودکان کمتر از 5 سال مورد استفاده قرار گیرد.

برای انجام اینکار به مواد زیر نیاز خواهید داشت:

– یک قاشق چایخوری نمک دریایی (نمکی که دارای ید باشد را مورد استفاده قرار ندهید)
– یک دوم قاشق چای خوری جوش شیرین
– یک پیمانه آب
– شیشه مربای استریل شده
– قطره چکان

اگر از آب شیر استفاده می کنید، ابتدا آن را بجوشانید تا ناخالصی های موجود از بین برود. اگر از آب خالص و تمیز استفاده می کنید، آن را در مایکروویو گرم کنید. نمک و جوش شیرین را به شیشه مربا اضافه کنید و سپس آب را به آن اضافه نمایید. اگر آب جوشیده شده است اجازه دهید کمی خنک شود. درب ظرف را بگذارید و تکان دهید. قبل از مصرف نیز باید ظرف را تکان دهید. برای اینکه بتوانید از این محلول استفاده کنید یک قطره چکان بردارید و برای هر سوراخ بینی یک الی سه قطره بریزید.بعد از چند دقیقه بینی خود را خالی کنید.

دوش آب داغ بگیرید

شما می توانید از این گزینه در درمان آنفلونزا یا سرماخوردگی نیز استفاده کنید. استفاده از دوش آب گرم یا داغ(البته به حدی نباشد که باعث ایجاد سوختگی در بدن گردد) یکی از بهترین روش ها برای تسکین گرفتگی بینی است. بخاری که از دوش آب گرم بلند می شود می تواند التهاب و بافت تحریک شده را بهتر کند. اگر گرفتگی بینی شما به خاطر مخاط اضافی است، بخار می تواند به نازک شدن ترشحات کمک کند و باعث تخلیه آن ها می شود.شما می توانید وانی از آب گرم درست کنید و چند قطره روغن گیاهی به آن اضافه کنید. سر خود را با حوله بپوشانید و در آن بنشینید.
برای انجام اینکار به موارد زیر نیاز خواهید داشت:
– دوش آب گرم
– یک حوله

سعی کنید آب را تا جایی که می توانید تحمل کنید گرم نمایید. سپس به مدت 15 دقیقه زیر آن بنشینید. مطمئن شوید که درهای حمام بسته است.

در زمان گرفتگی بینی چه بخوریم ؟

در زمان گرفتگی بینی شکلات نخورید. مواد فشردهٔ قندی، مخصوصاً شکلات، ممکن است تورم غشای بینی را باعث شوند. تا زمانی که بینی گرفته است از این مواد نخورید. فلفل قرمز در غذا بریزید. کاپسایسین، که مادهٔ فعال فلفل قرمز است، سلول های مخاطی بینی را ودار به ترشح کرده و با زیاد کردن آبریزش بینی آن را پاک می کند.
ورزش را فراموش نکنید. اگر احساس گرفتگی بینی در اثر سرماخوردگی بدون تب یا سرفه می کنید، کمی ورزش ملایم مثل پیاده روی آن را رفع می کند. ورزش شما را از ابتلا به سرماخوردگی هم حفظ می کند. تحقیقات نشان داده است که دستگاه ایمنی بدن در طی ورزش و تا چهار ساعت بعد از آن تقویت می شود.

چای سبز بنوشید چرا که نوشیدن چای سبز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و به علت آلرژی یا سرماخوردگی را باز می کند.
چای سبز حاوی مواد مغذی ضد التهاب مثل ویتامین C و ال تِنین است و همین موجب رفع گرفتگی بینی می شود.
همچنین چای سبز حاوی مواد آنتی اکسیدانی است که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند. تمامی علائم ناشی از سرماخوردگی را برطرف می کند؛ مثل آبریزش بینی، تب و گلودرد.

منبع/پیک نکا