آیا فکر می کنید حقایق مربوط به HIV (ویروس نقص ایمنی بدن انسان) و ایدز (سندرم نقص ایمنی بدست آمده) را می دانید؟ دانش خود را امتحان کنید. این دو یعنی اچ آی وی و ایدز اغلب درک نشده اند. در واقع، از زمانی که ایدز در سال 1981 برای اولین بار توصیف شد، تعدادی از شایعات، تصورات غلط و سخنان دروغ خطرناک در مورد آنها گفته شده است.
اگرچه آموزش اچ آی وی / ایدز در حال افزایش، و میزان مرگ و میر و داغ ننگ آن نیز درحال کاهش یافتن است، وقتی که به این شرایط می رسد، هنوز هم مهم است که حقیقت را از افسانه تشخیص دهیم. شما در مورد این شایعات رایج درباره HIV چه می دانید؟

1- شایعه: افراد مبتلا به اچ آی وی از خود تست HIV مبتلا شده اند.

بعضی از افراد ادعا می کنند که آزمایش HIV خود می تواند ویروس را به شما انتقال بدهد. اما تا زمانی که یک کلینیک، یک سوزن را که قبلا در فرد مبتلا به HIV مورد استفاده قرار گرفته، (یک سناریوی بسیار نامطلوب است که هرگز گزارش نشده است) مجددا برای فرد دیگری استفاده نکرده، هیچ راهی برای ابتلا به HIV در این آزمایش وجود ندارد.

2- شایعه: شما می توانید ایدز را از صندلی توالت بگیرید.

ویروس اچ آی وی را نمی توان از طریق تماس گاه به گاه، از صندلی توالت، یک دستگیره در، چنگال و یا دستشویی برای این موضوع انتقال داد. تنها روش های شناخته شده انتقال HIV شامل رابطه جنسی محافظت نشده، سرنگ مصرف مواد مخدر، قرار گرفتن در معرض خون یا مایعات بدن از یک فرد آلوده، از مادر به کودک در دوران بارداری و از طریق انتقال خون می باشد که خون از یک فرد مبتلا به HIV گرفته شده باشد. (انتقال ویروس از طریق انتقال خون یا محصولات خونی در دهه 1980 اتفاق افتاد، قبل ازاینکه آزمایش HIV برای همه اهدا کنندگان خون اجرا شود،اما بعید است که در یک مرکز پزشکی مدرن اتفاق بیفتد.)

3- شایعه: HIV می تواند درمان شود.

داروهایی برای سرکوب ویروس HIV در افراد آلوده و کاهش بار ویروسی آنها وجود دارد. چنین درمان هایی می تواند طولانی بوده یا حتی برای جلوگیری از رشد ایدز برای سال ها یا حتی یک عمر ادامه داشته باشد. با این حال، هنوز محققان یک درمان برای HIV پیدا نکرده اند که ویروس را از بدن یک فرد آلوده به طور کامل حذف کند.

4- شایعه: اگر آزمایش شما برای HIV مثبت باشد، به طور یقین از ایدز میمیرید.

در سالهای اولیه، تشخیص HIV اغلب به معنای آن بود که فرد آلوده، مبتلا به ایدز می شود و طی چند سال بعد، به دلیل عوارض بیماری جان خود را از دست می دهد؛ اما این دیگر چندان درست نیست. داروها، همراه با تغییرات شیوه زندگی و درمان های مکمل که از توانایی بدن برای نگه داشتن ویروس تحت بررسی حمایت می کنند، می توانند یک فرد مبتلا به اچ آی وی را از پیشرفت بیماری ایدز یا عوارض کشنده مرتبط با آن برای سال ها یا حتی همه عمر نگه دارد.

5- شایعه: اگر هر دوی شما و شریک زندگی خود اچ آی وی داشته باشید، می توانید رابطه جنسی محافظت نشده با یکدیگر داشته باشید.

اگر آزمایش شما و همسرتان هر دو برای داشتن ویروس HIV مثبت باشد، این بدان معنا نیست که شما می توانید تشخیص را نادیده گرفته و درست مانند زمان قبل از تشخیص با یکدیگر زندگی کنید. برای به حداقل رساندن احتمال شانس ابتلا به ایدز، هر دو باید با یک مرکز پزشکی حرفه ای به منظور کنترل بیماری به طور گسترده همکاری کنید. شما همچنین باید هر گونه اقدام احتیاطی را برای جلوگیری از قرار گرفتن دیگران در معرض ویروس اچ آی وی انجام دهید.

این شامل عدم داشتن رابطه جنسی غیر محافظت شده و یا عدم به اشتراک گذاشتن سوزن با هر کس، احتیاط های لازم برای جلوگیری از قرار گرفتن دیگران در معرض مایعات بدن خود (مانند وقتی که دارای خونریزی هستید) و دنبال کردن مشاوره های دیگر از تیم مراقبت از اچ آی وی خود می باشد.

هیچ فردی با اچ آی وی، نمی تواند به خاطر خودش و یا به خاطر دیگران که می توانند در معرض ویروس قرار گیرند، از روند تشخیص خود چشم پوشی کند.

 

6- شایعه: شما نمی توانید HIV را از طریق رابطه جنسی دهانی انتقال دهید.

یکی از شایعاتی که اغلب متخصصان HIV می شنوند، این است که HIV نمی تواند از طریق رابطه جنسی دهانی پخش شود. این درست نیست. اگر فردی که رابطه جنسی دهانی انجام می دهد، چنانچه در دهان خود بریدگی یا زخمی داشته باشد و در معرض سیالات آلوده به ویروس اچ آی وی قرار گیرد، می تواند با این ویروس آلوده شود، درست همانطور که آنها می توانند از طریق رابطه جنسی محافظت نشده از طریق واژن یا مقعد آلوده شوند. استفاده از بند های دندانی یا کاندوم در طول رابطه جنسی دهانی، به شدت این خطر را کاهش می دهد.

7- شایعه: پشه ها می توانند HIV را گسترش دهند.

در حالی که پشه ها می توانند تعدادی از بیماری ها مانند ویروس نیل غربی و یا مالاریا را گسترش دهند، موارد شناخته شده ای از انتقال ویروس HIV از طریق نیش پشه وجود ندارد. اگر پشه ها بتوانند ویروس HIV را انتقال دهند، در میان کودکان جوان، نوجوانان و دیگر افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به اچ آی وی قرار دارند، موارد بیشتری وجود خواهد داشت.

8- شایعه: شما اگر HIV داشته باشید، خواهید فهمید.

افراد مبتلا به اچ آی وی لزوما “احساس” بیماری نمی کنند؛ ممکن است ویروس اچ آی وی را برای مدت زمان طولانی قبل از بروز هرگونه نشانه یا علامتی داشته باشند. آزمایش HIV تنها راه برای تعیین این است که آیا فردی ویروس HIV را دارد یا خیر.

9- شایعه: HIV و ایدز ممکن است توسط یک ویروس مشابه ایجاد نشوند.

بعضی ادعا می کنند که HIV و ایدز توسط یک ویروس مشابه ایجاد نمی شود. این درست نیست. چنانچه درمان صورت نگیرد، احتمال این که ویروس HIV به سندرم کمبود ايمنی (ايدز)، که اساسا سقوط سيستم ايمنی است تبدیل شود، بیشتر خواهد شد. با این حال با درمان HIV، اکثر افرادی که با ویروس زندگی می کنند، قادر به جلوگیری از پیشرفت یا به تاخیرانداختن بیماری ایدز هستند.

10- شایعه: اگر شما در حال مصرف دارو برای درمان HIV هستید، نمی توانید ویروس را انتقال دهید.

حتی در صورت مصرف دارو، چنانچه فرد مبتلا به اچ آی وی، دارای رابطه جنسی محافظت نشده بوده، سرنگ تزریقی به اشتراک گذاشته، یا افراد دیگر را در معرض خون و سایر مایعات بدنش قرار دهد، هنوز هم می تواند دیگران را آلوده کند.