در سال 1950 بود که دانشمندان اولین بار توانستند علائم افسردگی را کشف کنند، قبل از آن نیز افسردگی وجود داشته است اما بعد از کشف علائم بودم که محققان توانستند راهکارهای برای درمان آن پیدا کنند تا به کسانی که دچار افسردگی هستند کمک کنند. در ادامه چند راه کار ساده برای رفع استرس‌های معمولی و ساده را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

گوش کردن به موزیک

گاهی اوقات دچار یک خستگی شده‌اید و در موقعیت پر فشار و استرس زا قرار می‌گیرید. شما نیاز به کمی ریلکس کردن و آرامش دارید. شاید یک موسیقی آرام‌بخش بتواند به شما کمک کند. ثابت شده که موسیقی می‌تواند تأثیر مثبتی روی مغز و حتی بدن بگذارد. در واقع موسیقی می‌تواند فشار خون را کاهش دهد می‌تواند فشار خون را کم کند، کورتیزول و هورمون مرتبط با استرس را نیز کاهش دهد. بهترین موسیقی می‌تواند صدای دریا، طبیعت باشد که اثر آرام بخشی را در شما ایجاد می‌کند.

با یک دوست تماس بگیرید

هنگامی که دچار استرس می‌شوید بهتر است با دوستان خود صحبت کنید، در واقع درد و دل کنید تا کمی آرام بگیرید. با دوستانتان صحبت کنید نگذارید قصه‌ها در دل شما بماند، مشکل را درون خود نریزید، حتی شده یک تماس تلفنی با دوست خود بگیرید.

درست بخورید

سطح استرس و رژیم غذایی ارتباط مستقیمی باهم دارند. وقتی ما دچار مشکل و ناراحتی می‌شویم، معمولاً غذا خوردن ما نیز تغییر می‌کند یا کم اشتها می‌شوید. این کار اوضاع را بدتر می‌کند. سعی کنید نظم غذا خوردن خود را حفظ کنید.

بخندید

خندیدن باعث انتشار آندورفین ها می‌شود که باعث می‌شود سطح هورمون های ایجاد کننده استرس مانند کورتیزول و آدرنالین را کاهش دهد. در واقع خنده می‌تواند حتی درد را کاهش دهد و سیستم عصبی بدن شما را نیز تغذیه کند. ما پیشنهاد می‌کنیم که هنگام افسردگی به دیدن فیلم‌های طنز روی بیاورید تا با خندیدن جلوی پیشرفت افسردگی در بدنتان را بگیرید.

چای بنوشید

مقدار بسیاری از کافئین باعث می‌شود که برای زمان کوتاهی میزان فشار خون شما افزایش یابد. ما توصیه می‌کنیم بجای خوردن قهوه و نوشیدنی‌های انرژی زا، در هنگام استرس چای سبز را امتحان کنید. زیرا چای سبز دارای کمتر از نیمی از کافئین قهوه و حاوی آنتی اکسیدان های سالم است. همچنین دارای تیانین و اسید آمینه است که تأثیر آرام بخش بر سیستم عصبی دارد.

ورزش (حتی برای 1 دقیقه)

تمرین ورزشی به معنای انجام حرکات سنگین در باشگاه نیست. میزان کمی پیاده روی کوتاه و یا انجام چند حرکت کششی می‌تواند سطح استرس شما را کاهش دهد. در واقع وقتی شما ورزش می‌کنید جریان خون شما اندورفین‌هایی را آزاد می‌کند که تقریباً بلافاصله می‌تواند خلق شما را بهبود بخشد.

بهتر بخوابید

همه میدانیم که استرس موجب بد خوابی می‌شود، همین کم بود خواب می‌تواند علائم استرس را تقویت کند. اگر ما نتوانیم بخوابیم چرخه ما به هم می‌ریزد و همین چرخه بد خواب می‌تواند آسیب‌های فراوانی به مغز وارد کند. شما حتماً باید در دورانی که استرس دارید حدود 7-8 ساعت مستمر بخوابید. به هر روشی که شما و می‌توانید قبل از رفتن به رخت خواب آرامش بگیرید تا بتوانید حتماً بخوابید.

نفس بکشید

اینکه گفته می‌شود در هنگام عصبانیت یا استرس بنشینید و نفس عمیق بکشید شاید یک کلیشه به نظر آید اما واقعاً مؤثر است. برای قرن‌ها راهبه های بودایی برای دریافت آرامش ساعت‌ها جای می‌نشستند و نفس عمیق می‌کشیدند. سعی کنید در جای که نشستید چشمان خود را ببندید، بر روی ریه‌های خود تمرکز کنید و چندین نفس عمیق بکشید. در واقع نفس عمیق اکسیژن رسانی به خون را تقویت می‌کند، تمرکز را مغز را بالا می‌برد و ذهن شما را پاک می‌کند.

در پایان

استرس بخش جدایی ناپذیر از زندگی امروزه انسان‌ها است که در برخی موارد به راحتی رفع می‌شود اما در موارد حادتر نباید به هیچ وجه آن را نادیده بگیرید زیرا می‌تواند مشکلات جدی جسمی، روحی و روانی برای شما ایجاد کند. البته خبر خوب این است که در بیشتر موارد با یک استراتژی و راه حل‌های آسان می‌توانید استرس‌ های خانوادگی و یا کاری را به راحتی مدیریت کرده و آن‌ها را رفع کنید.