diabet2

پژوهشگران بر این باورند برای کاهش ریسک  بیماریهای قلبی عروقی مرتبط با دیابت باید معالجاتی بر اساس جنسیت انسان  طراحی گردد.تحقیقات نشان داده است  بانوان  مبتلا به دیابت نوع 2 که میزان  کلسترول خونشان نیز بالا می باشد کمتر از همتایان مذکر خود به اهداف درمانی کاهش کلسترول دست می یابند.

پرفسور پندار فرهانی از بخش بهداشت عمومی دانشگاه کویین در کانادا می گوید: استفاده از درمانهای بر پایه  جنسیت در کاهش عوامل خطر عوارض قلبی عروقی دیابت موثر است. زنان مبتلا به دیابت در رسیدن به اهداف  درمانی  خود برای کاهش مقدار کلسترول بد یا لیپوپروتئین  با دانسیته ی کم (LDL)در مقایسه با همتایان  مرد خود در صد موفقیت  پایین تری دارند.

این یافته ها نشان می دهد که ارزیابی و درمان فاکتورهای  خطر عوارض قلبی عروقی دیابت باید بر اساس جنسیت انجام شود. دکتر فرهانی می گوید: برای انجام مداخلات  دارویی نیاز به تحقیقات بیشتری بروی اختلافات جنسیتی  داریم  همچنین در کارآزمایی های  بالینی باید زنان  بیشتری را در تحقیقات  خود شرکت  دهیم.

با درمانهای کاهنده ی کلسترولLDLتنها 61 درصد از زنان به اهداف توصیه شده، دست یافتند درحالیکه  با همین نوع  درمان 81 درصد از مردان به اهداف درمانی  خود رسیدند.

تحقیقات نشان می دهد زنان در مصرف داروهای استاتین برای کاهش کلسترول پشتکار کمتری دارند یکی از دلایل آن شاید به دلیل تفاوتهای خواص داروشناختی در بدن  زنان  نسبت به مردان است برای مثال  زنان غالباً با عوارض جانبی بیشتری درمصرف داروهای کاهنده ی کلسترول مانند  درد عضلات  روبرو هستند.

دکتر فرهانی  می افزاید: عدم موفقیت  زنان در کاهش کلسترول بد یک نگرانی بزرگ است و زنان  مبتلا به دیابت  بطرز قابل توجهی بیشتر به بیماریهای مرتبط با قلب و عروق و مرگ بر اثر عوارض قلبی عروقی نسبت به مردان دچار می گردند، این وضعیت  به دلیل  کنترل ضعیف فاکتورهای خطر  قلبی عروقی در زنان می باشد.

 در این تحقیق مشخص گردید دسترسی به دارو موجب بروز این تفاوت نمی شود زیرا  تمام بیماران شرکت کننده دراین تحقیق در 4 استان کانادا تحت بیمه ی درمانی بوده و در تهیه ی دارو مشکلی نداشته اند.

 برای ارزیابی تأثیر تفاوت های جنسیتی  بر نتایج درمان با داروهای  کاهنده ی  کلسترول ، دکتر فرهانی  تعداد  تقریباً مساوی از زنان و مردان را در این تحقیق  ثبت نام کردند (101 مرد و 97 زن) ، سن متوسط شرکت کنندگان در این تحقیق برای مردان 65 سال و برای زنان 63 سال  بود همه ی بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مبتلا بودند و درفاصله ی  سالهای 2003 تا 2004 برای کاهش  کلسترول  داروی استاتین  دریافت کردند. نتایج این تحقیق در بیست و دومین نشست مشترک جامعه ی بین المللی غدد درون ریز و انجمن غدد در شیکاگو ارائه  گردید.

منبع-diabetestma.org/