laghari

قرص هوشمند  Gelesis100به عنوان شیوه ای مطمئن  و موثر برای کمک  به لاغری در نشست  مشترک جامعه  بین المللی غدد درون ریز و انجمن غدد معرفی گردید.

 کپسول Gelesis100درمان جدیدی نیست البته قبلاً با نام Attivaدر یک کارآزمایی کلینیکی موفق بروی 95 نفر در سال 2010 مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. بر اساس گزارش، 15 سال برای تولید این دارو زمان صرف شده است و Attivaروش تفکر جدیدی برای درمان چاقی ارائه داده است.

این کپسول  شامل هیدروژلی است که متشکل از دو جزء می باشد که هنگام  اتصال  با هم  اندرکنش  منحصر بفردی را ایجاد می کنند. اگر چه این هیدروژل  از نظر اندازه  مانند یک دانه ی شکر است  اما  هنگامیکه  آب جذب می نماید، دانه ها در معده تبدیل به ژل شده و سبب اعمال فشار به دیواره های معده  می شود. فیبرهای عصبی در دیواره ی معده با این کشش تحریک  شده و به مغز این پیام را منتقل می کنند که معده پرشده است و قادر به دریافت غذای بیشتری نیست.

Attivaداروی ایمنی است و مصرف  آن تنها با عوارض جانبی بسیار کمی همراه است، حدود 7 درصد از شرکت کنندگان  در این تحقیق از حالت تهوع و 4 درصد آنها از یبوست یا درد معده  و تنها یک  نفر از اسهال شکایت  داشتند.

قدم بعدی برای سازندگان  Gelesisدریافت تاییدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)است. این کپسول هوشمند می تواند  به افراد چاق در کاهش  وزن پس از یک دوره ی یک ساله ی مصرف کمک کند.Attiva با نام جدید Gelesis100تاییدیه ی کارآزمایی تصادفی و کنترل دار را  دریافت  کرده است.

بیشترین کاهش وزن  در طی این تحقیق در افرادی مشاهده  گردید که به پیش دیابت مبتلا بودند آنها به طور متوسط 10.9درصد از وزن خود را از دست  دادند.

 به گروهی متشکل از 43 فرد بصورت تصادفی قبل از نهار و شام  مقدار 2.25گرم Gelesisو به گروه دوم که شامل 42 نفر بودند مقدار 3.75گرم از این دارو داده شد. برای گروه کنترل (43 نفر) کپسولهای دارونما حاوی سلولز تجویز شد. به همه ی افراد شرکت کننده توصیه گردید مقدار 600 کالری در روز کمتر از میزان قبل کالری دریافت نمایند.

 وزن شرکت کنندگان  درابتدا و انتهای تحقیق (پس از 12 هفته) اندازه گیری شد. میزان  کاهش وزن  در گروه اول 6.1درصد از وزن قبل از درمان  و در گروه دوم 4.5درصد و در گروه کنترل این کاهش وزن 4.1درصد  گزارش گردید.

محققین  معتقدند  علت کمتر بودن کاهش وزن در گروهی که دوز بالاتری از داروی Gelesisدریافت کرده اند عدم تحمل  این دوز  دارو توسط شرکت کنندگان در این گروه است.

دربین افراد گروه اول (2.25گرم Gelesis) افرادی که مقدار قند خون  ناشتای آنها در ابتدای تحقیق نسبت به سایر افراد بیشترین مقدار بود  (بیش از 93 میلی گرم  در دسی لیتر)، بیشترین کاهش وزن مشاهده شد این کاهش برابر با 8.2درصد از متوسط وزن  بدن این افراد در شروع تحقیق بود.

شرکت کنندگانی که با مصرف این دارو  بیشترین  کاهش وزن  را داشتند  افراد مبتلا به پیش دیابت  بودند  که مقدار قند خون ناشتای  آنها بین  100 تا 125.6میلی گرم دردسی لیتر  بود، مقدار کاهش وزن  متوسط در این افراد  برابر با 10.9درصد از وزن  اولیه ی بدنشان اعلام گردید.

دراین تحقیق نیز عوارض جانبی بسیار کمی گزارش  گردید که شامل نفخ، درد شکمی واسهال بود که در گروه با دوز پایین بسیار کمتر بود.

دکتر حسن حشمتی  مدیر بخش پزشکی Gelesisمی گوید: با توجه به پروفایل ایمنی عالی این دارو در این تحقیق، کپسول Gelesis100پتانسیل تبدیل به یک داروی موثر وایمن برای کاهش وزن را  دارد، این دارو بخصوص برای افرادیکه  به پیش دیابت مبتلا هستند و کاهش وزن برای این افراد از اهمیت ویژه ای برخوردار است(زیرا خطر ابتلا به دیابت را در این افراد افزایش می دهد) بسیار مناسب است.

سازندگان  دارو می گویند: چنانچه Gelesis100از طرف FDAتایید شود تبدیل به یک ابزار ایمن برای کاهش وزن  خواهد شد.

منبع-diabetestma.org/