احساس خستگی دائم بسیار شایع است. در واقع حدود یک سوم از نوجوانان سالم، بزرگسالان و افراد مسن تر از احساس خواب آلودگی و خستگی رنج می برند. خستگی یکی از علائم مشترک درشرایط مختلف و بیماری های جدی است، اما در برخی موارد ناشی از شیوه و سبک زندگی ساده است.
خوشبختانه این عوامل را می توان از میان برداشت. این مقاله 10دلیل بالقوه برای اینکه چرا خسته هستید را طبقه بندی کرده و توصیه هایی جهت بازگرداندن انرژی به شما ارائه می دهد.

 

1. مصرف بیش از حد کربوهیدرات های تصفیه شده

مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند منجر به افزایش سطح قند خون ناپایدارشده که سبب می شود احساس خستگی کنید. بجای آن مواد غذایی را انتخاب کنید که تاثیر بسیار کمی بر قند خون داشته باشد.

 

2. زندگی کردن به شیوه ی کم تحرک

کم تحرک بودن می تواند منجر به بروز خستگی در افراد سالم و همچنین افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن یا دیگر بیماری ها شود. فعال بودن به افزایش انرژی کمک می کند.

 

3. نداشتن خواب کافی

خواب کم یا ناکافی یکی از شایع ترین دلایل خستگی می باشد. دریافت چند ساعت خواب بدون وقفه، بدن و مغز را شارژ می کند و همچنین به شما اجازه می دهد در طول روز احساس پرانرژی بودن نمائید.

 

4. حسایت های غذایی

حساسیت غذایی می تواند سبب بروز خستگی یا کاهش انرژی شود. دنبال کردن رژیم غذایی که در آن یکسری غذاها حذف می شوند، ممکن است به شما کمک نماید دریابید به کدامیک از مواد غذایی حساسیت دارید.

 

5. عدم خوردن و نداشتن کالری کافی

مصرف خیلی کم کالری، می تواند سبب بروز احساس خستگی بیش از حد شود. کالری ها بخش هایی از انرژی هستند که در مواد غذایی یافته می شوند. بدن شما از آنها جهت حرکت و فرایندهای سوخت مانند تنفس وحفظ دمای ثابت بدن استفاده می کند. زمانی که شما کالری بسیار کمی میخورید، متابولیسم شما به منظور صرفه جویی در انرژی کند عمل می کند که عمدتا سبب خستگی می شود. بدن شما جهت انجام فعالیت های روزانه نیازمند دریافت حداقل کالری می باشد. مصرف کم کالری، می تواند منجر به خستگی و سخت برآورده نمودن نیازهای غذایی شود.


6. خوابیدن در زمان نامناسب

خوابیدن در زمان نامناسبی از روز، ریتم طبیعی بدن را برهم ریخته و منجر به خستگی می شود. سعی کنید شبها بخوابید و ساعت بدن خود را حفظ نمائید.

 

7. عدم دریافت پروتئین کافی

مصرف پروتئین کافی جهت بالا نگه داشتن متابولیسم بدن و جلوگیری از خستگی بسیار حائز اهمیت است. در هر وعده، ازغذایی استفاده کنید که منبع خوبی برای تامین پروتئین بدنتان باشد.

 

8. آب رسانی ناکافی

آب رسانی کافی به بدن جهت حفظ سطح انرژی بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از عکس العمل های بیوشیمیایی که در بدن رخ می دهد، نتیجه کمبود آبی است که لازم است جایگزین شود. خشکی زمانی رخ می دهد که مایعات کافی جایگزین آب از دست رفته در ادرار و مدفوع شود. مطالعات بسیاری نشان داده اند که حتی خشکی ملایم می تواند منجر به کاهش سطح انرژی و همچنین کاهش توانایی تمرکز شود. در یک مطالعه، زمانی که افراد روی تردمیل تمرین می کردند و یک درصد از حجم آب بدنشان را از دست می دادند، خستگی بیشتری نسبت به افرادی که همان تمرین را زمانی که بدنشان خوب آب رسانی شده بود انجام می دادند، و احساس خستگی بیشتری می کردند. اگرچه ممکن است شنیده باشید که باید روزانه 8 لیوان آب بنوشید، اما این امر بستگی به وزن، سن، جنسیت و میزان فعالیت بدنی شما دارد.

 

9. وابستگی به نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا حاوی کافئین و دیگر ترکیبات هستند که می توانند انرژی شما را بصورت موقت افزایش دهند اما اغلب اوقات سبب بازگشت خستگی می شوند.

 

10. استرس بیش از حد

داشتن استرس زیاده از حد ممکن است سبب خستگی و کاهش کیفیت زندگی شود. تمرین روش های کاهش استرس می تواند به بهبود سطح انرژی کمک کند.

 

کلام آخر

دلایل بسیاری برای احساس خستگی مداوم وجود دارد. درابتدا باید سعی کنید به دنبال دلیل پزشکی خستگی تان باشید، زیرا خستگی اغلب با بیماری مرتبط است. با این حال، احساس خستگی بیش از حد ممکن است با آنچه می خورید یا می نوشید، میزان فعالیت یا روشی که استرس خود را کنترل می کنید در ارتباط باشد. خبر خوب این است که تغییر در شیوه ی زندگی ممکن است سطح انرژی و کیفیت کلی زندگی تان را بهبود بخشد.