محققان، برخی مزیت های عمل سزارین را طبقه بندی کرده اند، اما پزشکان متخصص توصیه می کنند که این عمل انجام نشود مگر اینکه انجام آن برای بیمار ضروری باشد.
ممکن است جراحی برای کودک مزیتی نداشته باشد، اما احتمال این نیز وجود دارد که عمل سزارین مزیت هایی داشته باشد. متخصصان هشدار می دهند، با این وجود، این به معنای آن نیست که باید برای عمل برنامه ریزی کنید مگر اینکه ضروری باشد. بررسی ها نشان داد افرادی که زایمان سزارین انجام دادند( که به عمل سزارین معروف است) با خطر کمتری برای ابتلا به بی اختیاری ادرار وپرولاپس لگن رو برو شدند.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

دکتر سارا استاک، در دانشگاه ادینبرگ اسکاتلند، بر روی زایمان زودرس بررسی انجام داد و گروه وی آزمایش تصادفی کنترل شده ای انجام دادند و 79 مطالعه ی کوهورت شامل تقربا 30 میلیون زن بوده است. این بررسی ها پیامدهای بلند مدت را برای زنانی که این جراحی را انجام داده بودند در مقایسه با زنانی که زایمان طبیعی کرده بودند را مورد مشاهده قرار داد. آنها دریافتند که کودکانی که با عمل سزارین متولد می شوند، خطر ابتلا به آسم تا 12 سالگی و خطر چاقی تا 5 سالگی در آنان افزایش می یابد. گروه تحقیقاتی استاک نمی توانند بگویند آیا با این یافته ها علت آن را پیدا کرده اند یا خیر. آنها همچنین داده هایی را ارزیابی نکرده اند بنابراین می توان آن را به سزارین برنامه ریزی شده و سزارین اورژانسی دسته بندی کرد.

خطرها و مزیت های عمل سزارین

عمل سزارین از مزیت های بسیار کمی برخوردار است. بسیاری از عمل های سزارین طی 39 هفته بارداری برنامه ریزی شده اند، بنابراین پزشکان می دانند در زمان زایمان در صورتی که کودک برای مشکلاتی مانند بیماری قلبی مادر زادی بدنیا بیاید باید جراحی شود. یک عمل سزارین برنامه ریزی شده، همچنین خطر جراحات زایمان مانند خفگی ( محرومیت از اکسیژن)، دررفتگی کتف و شکستگی ها را کاهش می دهد. عمل سزارین بدلیل بوجود آمدن اختلالات کف لگن مانند( افتادگی یا بی اختیاری) همچنان تاحدی بحث برانگیز است.

در مواردی که زنان برای بی اختیاری قبل از بارداری عمل انجام داده اند، عمل سزارین ممکن است جهت پرهیز از آسیب مجدد صورت گیرد. با این وجود خطرات مرتبط با جراحی سزارین هم وجود دارد، خصوصا درصورتی که احتمال بارداری در آینده باشد. سقط جنین و جفت قبلی( زمانی که جفت جلوی باز شدن دهانه ی رحم را می گیرد) خطرات مرتبط با عمل سزارین هستند. بعلاوه زنانی که عمل سزارین انجام داده اند نیز در معرض خطر جفت تکه تکه شده ) زمانی که رگهای خونی عمیقا در دیواره رحم رشد کند و براحتی در حین زایمان جدا شود) و انقباض جفت ( زمانی که جفت از رحم جداشده) هستند.

در مورد تکه تکه شدن جفت، هیسترکتومی (عمل برداشتن رحم ) باید پس از زایمان انجام شود. همچنین یک عارضه ی نادر به نام حاملگی اسکار سزارین، یک نوع حاملگی خارج از رحم که زخم زایمانی سزارین قبلی است. بافت زخم سزارین ممکن است زایمان های بعدی را بسیار سخت تر نماید، زیرا سبب افزایش خطر آسیب روده و مثانه و خونریزی بیش از حد می شود.

عمل های سزارین در حال افزایش است

زایمان سزارین در سراسر دنیا روبه افزایش است و حتی برروی افرادی که از لحاظ پزشکی نیازی به زایمان به این شیوه ندارند انجام می شود. حدودا یکی از سه مورد زایمان در آمریکا بوسیله ی عمل سزارین انجام می شود. براساس یافته های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، این میزان از حدود 5 درصد درسال 1970به 20 درصد درسال 1996و32 درصد درسال 2015 افزایش یافته بود. این تصور غلطی از ایمنی می باشد که عمل سزارین تا حد زیادی بدون خطر است. اما بعد از جراحی دربخش عمده ای از شکم، عوارضی رخ خواهند داد. خوشبختانه خطر این عوارض کم است. اما در بیمارستان های بزرگ، در میان دیگر مسائل دخیل در شیر دهی، پیوند با نوزاد و افسردگی پس از زایمان، عوارض واقعیی هستند که می توانند تاثیر قابل توجهی داشته باشند. یکبار که سوراخی در رحم ایجاد شود از بین نخواهد رفت. این مسئله همیشه معظلی خواهد بود که در بارداری های آینده باید مد نظر قرار گیرد. بنابراین بسیار ضروری است یک عمل جراحی جهت برطرف نمودن این مسئله انجام شود. بررسی ها نشان دادند که درد های پس از زایمان با عمق جراحی مرتبط هستند. براساس این بررسی ها هنگام انجام عمل سزارین باید شکم بیمار 5 سانت بصورت عمودی برش زده شود.


بعد از سزارین

مدت 2 تا 3 روز مادر و نوزاد در بیمارستان می مانند. بلافاصله بعد از عمل، پرستار، مادر را به بلند شدن و راه رفتن تشویق می کند. حرکت کردن می تواند در بهبودی سریع، جلوگیری از یبوست و جلوگیری از لخته شدن خون کمک کند. پزشک، برش جراحی را بررسی می کند تا عفونت نکرده باشد، میزان حرکت شما را می پرسد، میزان مایعات دریافتی شما را می پرسد و عملکرد مثانه و روده را بررسی می کند. درد جراحی سزارین ممکن است در شیردهی مشکل بوجود آورد. بنابراین بهتر است درست بعد از عمل سزارین، شیردهی را آغاز کنید. پزشک به شما داروهایی برای کاهش درد می دهند که این داروها تداخلی با شیردهی مادر ندارند.

برگردان عرب زاده