گام های بزرگ دانشمندان ایرانی در بررسی کیفیت دارو های سرطان

امروزه سرطان به یکی از معضلات اصلی پیش روی پزشکان تبدیل شده است. سرطان نوعی بیماری است که در اثر تکثیر بدون کنترل سلول های بدن به وجود می آید. این توده سلولی به تدریج بزرگ تر شده و در اثر عدم درمان عوارض مختلفی را برای فرد به دنبال خواهد داشت. در ادامه قصد داریم به کشفیات جدید محققان ایرانی در رابطه با سرطان بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

محققان کشورمان موفق به تولید غشا‌ هایی شده‌اند که کیفیت دارو‌های ضد سرطان را مشخص می‌کند.

کیفیت دارو‌های ضد سرطانی را به کمک فناوری‌های نوین تشخیص دهید؛ شرکت های دانش بنیان از اهمیت بسیار زیادی در کشور برخوردار هستند و با اختراعات روزمره جوانان نخبه در این شرکت‌ها و همچنین به واسطه طرح های مبتنی بر دانش سبب رشد و پیشرفت کشور می‌شوند.

چند تن از محققان دانشگاهی کشورمان موفق به تولید غشای پلیمری مایع بر پایه نانو تکنولوژی شده‌اند که کیفیت یک داروی ضد سرطان را تشخیص می‌دهد و میزان کارکرد و همچنین عملکرد آن را مشخص می‌کند.

محقق این محصول در خصوص این غشاهای مایع اظهار کرد:ما با روش‌های الکترونیکی این غشاها را تولید و در پلاسمای خون وارد می‌کنیم تا با اعمال الکترونیکی مشخص شود که عملکرد داروها به چه صورتی بوده است.

ايجاد روش های نوين جهت تشخيص كيفيت داروها

وی با بیان اینکه با روش معمولی نمی‌تون اندازه گیری‌های لازم را انجام داد، تصریح کرد: با اعمال الکترونیکی که انجام می‌دهیم می‌توانیم میزان داروی داخل خون را شناسایی کنیم، این غشاهای الکترونیکی مشخص می‌کنند که یک دارو بسته به اینکه مکانیزمش به چه صورت است یا چه کیفیتی دارد؟

این محقق كشورمان یادآور شد: دارو های ضد سرطانی از کشورهای مختلف وارد ایران می‌شوند و برخی از آنها هم در داخل کشور تولید می‌شوند اگر به دنبال این هستیم که داروهایی با کیفیت و مناسب را تولید کنیم، باید به کمک این غشاهای الکترونیکی آنها را اندازه کنیم تا کیفیت آنها و کارکرد آنها مشخص شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران