images5

حمام کردن برای خانم های باردار شرایط و ویژگیهای خاصی دارد همانگونه که هم برای مادر هم برای جنین  مفید است در روحیه مادر هم تاثیر بسزایی دارد

حمام رفتن براي زن باردار ضرر ندارد بلکه مفيد است، زيرا لذت بخش است، درد را تسکين مي دهد، خستگي را برطرف مي کند، خواب آور است و حرکات شديد، آزار رسان و خسته کننده جنين را آرام و فضولات بدن را خالي مي کند و آن را در حد اعتدال و بدون مشقت نگاه مي دارد، در عين حال زنان باردار بايد در حد معتدل به حمام بروند و به آن عادت نکنند.

نشستن در حمام را طول ندهند تا ضعيف نشوند، قوايشان [کاهش نيابد] وتشنه نشوند.

در کتاب حفظ سلامتي و درمان بيماري هاي زنان باردار، نوزادان و کودکان نوشته احمدبن محمد بلدي و ترجمه عباس نوروزپورنيازي آمده است که حمام بايد حرارتش معتدل و آبش گوارا و هواي لطيفي داشته باشد. آب ولرم و برودت و حرارت آن معتدل باشد.

از عطر و بوهاي خوش که نفس را تقويت مي کند، در آن به کار برده باشند. همچنين بعد از بيرون آمدن از آب، از نوشيدن آب سرد و به ويژه آب بسيار سرد خودداري کنند و اگر تشنه شدند از رب ميوه مانند سيب، به و ريواس به حد اعتدال بنوشند. هرگاه کاملا استراحت کردند بايد از لطيف ترين غذاها تناول کنند و از مقدار آن  بکاهند و چند دفعه نه به يک باره ميل کنند.