این نوشیدنی معجزه آسا فواید بسیاری دارد. بخش سلامت را در هر کتاب فروشی مرور کنید، با این کار بطور مکرر به نوشیدنی برخورد می کنید که خاصیت درمانی فوق العاده ای دارد. این نوشیدنی همان آب لیمو می باشد. مصرف این نوشیدنی اغلب اوقات برای درمان توصیه می شود.
برخی شرکت ها ادعا می کنند که محصولاتی که تولید می کنند (محصولاتی که در ترکیبات آن از لیمو استفاده شده است) روند افزایش سن را کند کرده و به کاهش وزن نیز کمک می نماید.

با این وجود همه ی خواص آب لیمو به اندازه ی کافی تبلیغ نمی شود. مطمئناً لیمو خواص دیگری نیز دارد. اول از همه، آب لیمو سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان می باشد و مصرف 30 درصد از آن بصورت روزانه توصیه شده است. بهترین مسئله در مورد آب لیمو این است که این آب میوه حاوی آنتی اکسیدان می باشد. سرشار بودن این آب میوه از ویتامین C به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند، جذب آهن را افزایش می دهد وبه کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می کند.

بررسی منتشر شده در سال 2015 نشان داد که آب لیمو می تواند به برطرف نمودن تب روده کمک کند. دوماً، اگر نوشیدن آب لیمو را به آب ساده ترجیح می دهید، مزیت های آب رسانی به بدن، برخورداری از انرژی بیشتر و سیستم گوارش بهتر را بدست آورده اید. اما چه زمانی به ادعاهای عجیب و غریب در مورد آب لیمو می رسیم؟

دراینجا پنج مسئله ی غیر علمی وجود دارد که لازم نیست آنها را باور کنید:

 

1. می تواند به شما در کاهش وزن کمک نماید

برخی ادعا می کنند که بدلیل اینکه لیمو حاوی پکتین است؛ همان فیبر اشباعی که در سیب یافت می شود، آب آن شکم را پر می کند و در عوض به کاهش وزن کمک می نماید. اما تنها مقدار کمی فیبر در عصاره ی آن وجود دارد. فیبر بطور کل، هضم غذا را کندتر می نماید و کلاً به روند هضم غذا کمک می کند. متاسفانه هیچ فیبری در خود آب لیموی طبیعی وجود ندارد. بهتر است از غذاهای پر چرب مانند جوی دوسر، لوبیا و حبوبات به عنوان بخشی از یک وعده ی غذایی رضایت بخش استفاده نمائید. از طرف دیگر آب لیمو ممکن است به عنوان یک جایگزین برای کاهش وزن مناسب باشد از آنجایی که این نوشیدنی کم کالری می باشد، به کاهش وزن کمک می کند. اما این تنها اثری است که می تواند داشته باشد. برخی مطالعات انجام شده بر روی حیوانات این نتیجه را کسب کردند که ترکیبات لیمو می تواند به کاهش وزن کمک نماید اما تحقیقات اولیه همچنان به چگونگی تاثیر آن در کاهش وزن در انسان دست نیافته اند.

2. می تواند بیماری را برطرف کند

این نظریه به این حقیقت باز می گردد که بدنتان آب لیمو را به ماده ی قلیایی تبدیل می کند. اما اکثر متخصصان بر سر این مسئله که PHغذا بر سلامتتان اثری ندارد یا همانطور که برخی رژیم های غذایی مدعی آن هستند، سبب بیماری هایی مانند ورم مفاصل یا سرطان نمی شود، اتفاق نظر دارند. اسید زیاد آب لیمو می تواند به دندان ها آسیب بزند. اسید های قوی مانند آب لیمو اگر مداوم از آن استفاده نمائید، می تواند مینای دندان را از بین ببرد. در صورتی که آب لیمو می نوشید، مراقب باشید که بلافاصله پس از آن دندان هایتان را مسواک نزنید. فقط آب در دهان خود بچرخانید. مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن آب لیمو می تواند منجر به فرسایش مینای دندان و جرم گرفتن آن شود. برای حفظ سلامت دندان، سعی کنید آب لیمو را متعادل مصرف کنید.

3. سیستم بدنتان را سم زدایی می کند

برخی افراد بر این باورند که آب لیمو می تواند سیستم بدن شما را از سموم و بیماری ها پاک سازی نماید، اما تحقیقات صورت گرفته این ادعا را ثابت نمی کنند. این یک نظریه ی معروف است اما مجددا لازم به ذکر است که این نوشیدنی، به جز اینکه سرشار از ویتامین C که در دیگر غذا ها نیز یافت می شود می باشد، شواهد علمی کمی برای حمایت این اثرآب لیمو وجود دارد که سیستم بدن شما را بهتر از آب پاکسازی می کند. در واقع بدن شما با وجود دریافت رژیم های غذایی ضد عفونی کننده و مایعات پاک کننده نیازی به پاکسازی ندارد. کلیه ها و کبد تمام سم زدایی مورد نیاز شما را انجام می دهند.

4. به متابولیسم بدنتان سرعت می بخشد

بسیاری از افراد اظهار میدارند که نوشیدن یک فنجان آب لیمو در هنگام صبح می تواند به فعالیت شما در طول روز کمک کند. اما متاسفانه متخصصان در این خصوص به اتفاق نظر نرسیده اند. برخی مواد غذایی مانند فلفل هندی از طریق اثر گرمایی بخشی غذا، موقتاً به متابولسیم بدن سرعت می بخشد. اما در هیچ بررسی دیده نشده که در مورد آب لیمو نیز اینطور باشد. با این وجود اگر اضافه کردن لیمو به آب به شما کمک کند که بیش از حد از آن بنوشید، ممکن است برای شما منافعی داشته باشد.

5. معجزه ی جلوگیری از افزایش سن

در حالی که آب لیمو ممکن است دوز مناسبی از آنتی اکسیدان ها را فراهم کند، روند پیری را به عقب برمی گرداند. آب لیمو حاوی مقادیر متوسط ویتامین Cاست، که بوسیله ی کمک به شکل گیری کُلاژن ( یک پروتئین ساختاری که از چین و چروک جلوگیری می کند) نقش کلیدی در سلامت پوست دارد، اما در مورد دریافت ویتامین C به اندازه ی کافی گزینه های کلیدی دیگری نیز وجود دارند. برای سلامت بهینه ی پوست، بهتر است از یک رژیم غذایی متعادل شامل میوه ها، سبزیجات، گوشت بدون چربی مانند بوقلمون و ماهی سالمون و دانه ها که همگی آنها تولید کننده مواد مغذی و حفظ کننده ی هستند استفاده کنید.
برگردان عرب زاده