اگر اخیرا استرس داشته اید حتما متوجه شده اید موهایتان کمتر از حد معمول است. استرس می تواند باعث ایجاد علائم جسمی غیر منتظره ای شود و این علائم شامل ریزش مو نیز می شود. اگر سطح استرس شما زیاد باشد به موهایتان به طور چشمگیری آسیب می رساند.

استرس چگونه می تواند موجب آسیب به مو شود؟

تعویض شغل، محل زندگی یا حتی آنفلوآنزا می توانند به خودی خود موجب ریزش مو شوند. از دست دادن مو در مناطقی روی سر مانند تکه های کوچک سکه مانند، مشخصه ی بیماری آلوپسی است؛ شرایطی است که سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند و موجب ریزش آن ها می شود. استرس یک عامل شناخته شده برای زخم ها ی آلوپسی است. بوردون می گوید: « وقتی استرس زیاد می شود، فشار خون بالا می رود، در نتیجه زخم های آلوپسی وخیم تر شده و ریزش مو شدیدتر می شود.»

حدود 1٪ مردم ایالات متحده از اضطراب رنج می برند؛ اختلالی که باعث می شود موهای خود را از دست بدهند. توصیه می شود در صورت بروز این وضعیت با یک متخصص پوست یا روانپزشک صحبت کنید. اگر فکر می کنید استرس موهای شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد، ممکن است علل دیگر (مانند تغییرات هورمونی یا کم خونی) موجب ریزش موی شما شوند. به هرحال تلاش برای یافتن روش های موثر تسکین استرس در کاهش روند ریزش مو کارساز است.

تحقیقات نشان می دهند که تنش باعث می شود بیشتر به سمت غذاهای ناسالم روی بیاورید. بوردون می گوید« تغذیه ی نامناسب باعث می شود که بدن انرژی لازم برای فرآیند رشد مو را به شدت کاهش دهد.» هنگامی که شما ناتوان هستید به سختی وقت خود را برای تمیز کردن دندان هایتان صرف می کنید. در مورد مراقبت از مو هم همین مسئله صدق می کند به این صورت که اگر دندانه های شانه تان تیز باشد در طول زمان می تواند به فولیکول های موی شما آسیب برساند.

اکثر افراد در یک دوره ی مهم از زندگی خود ریزش مو را تجربه می کنند و این امر کاملا طبیعی و ناشی از استرس دوره ای است. اما ادامه یافتن ریزش مو حتی پس از گذر از آن دوران خاص، طبیعی محسوب نشده و نیاز به بررسی های بیشتر توسط پزشک متخصص دارد. تفکر بیش از حد را نیز یکی از علل شایع ریزش مو می توان دانست. فکر کردن به مدت طولانی باعث انقباض رگ های خونی شده و در نتیجه خون به پوست سر نمی رسد؛ به همین دلیل به افرادی که به اقتضای شغل یا موقعیت اجتماعی و خانوادگی مجبور به انجام کارهای ذهنی هستند توصیه می شود حتما از روش های آرام سازی بدن مثل تجسم ذهنی مثبت استفاده کنند.

در کل استرس ها شامل دو نوع: فیزیکی و روانی هستند. استرس های فیزیکی، در اثر خونریزی های حاد و ناگهانی، زایمان و عمل های جراحی سخت ایجاد می شوند و استرس های روانی شامل خستگی های شدید ناشی از کار زیاد، افسردگی های ناشی از مرگ یکی از عزیزان یا از دست دادن شغل است. به طور کلی استرس و عوامل عصبی در عملکرد سلول های دفاعی اختلال ایجاد می کنند. زمانی که افراد به هر دلیلی دچار تنش و استرس می شوند در عملکرد سیستم دفاعی بدن اختلال ایجاد می شود. سلول های دفاعی افرادی که ریزش مو دارند فولیکول های مو را جسم خارجی و دشمن تلقی کرده و برای دفع آن ها به فولیکول ها حمله ور شده و با صدمه زدن به آن ها مانع خون رسانی و تقویت ریشه ی مو می شوند.

اگر در زندگی به مشکلات روحی دچار شویم ممکن است نتوانیم به خوبی تغذیه کنیم و یا نتوانیم به راحتی بخوابیم. تمام این اتفاق ها موجب بروز استرس ناگهانی در بعضی از افراد می شود؛ از زمان بروز استرس، سه تا شش ماه طول می کشد تا موها شروع به ریزش کنند بنابراین برای پیدا کردن علت ریزش مو باید اندکی به عقب برگردیم تا ببینیم آیا در سه تا شش ماه یا حتی تا نه ماه قبل از ریزش مو اتفاقی رخ داده است که بتوان ریزش مو را به آن نسبت داد. خوشبختانه این شکل از ریزش مو که در اثر استرس رخ می دهد طی شش تا هشت ماه متوقف می شود.

برگردان عرب زاده